Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyła się konferencja numizmatyczna dedykowana bł. Janowi Pawłowi II

WWW.JP2MUZEUM.PL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Numizmatyczne wyzwania XXI wieku” - to temat I Konferencji Numizmatycznej, która odbyła się 27 października w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowskie. - Naszą konferencję dedykujemy Janowi Pawłowi II, który przez cały swój pontyfikat pokazał nam wszystkim jak bardzo ważne jest to, by kultura i wiara wzajemnie się przenikały – powiedział „Niedzieli” Krzysztof Witkowski twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowskie.

W konferencji wzięli udział kolekcjonerzy, muzealnicy, wybitne osobistości związane z numizmatyką i medalierstwem m. in. Bernard Marek Adamowicz - właściciel kolekcji medali z Janem Pawłem II, Wojciech Grabowski - kolekcjoner, mgr Tomasz Bylicki - starszy kustosz Muzeum Historycznego Warszawy, Wojciech Kobyliński - autor publikacji "Jan Paweł II na monetach i medalach świata", mgr Bohdan Kowalczyk - Prezes Łódzkiej Federacji Kolekcjonerów, mgr Barbara Kozarska Orzeszek - Dyrektor Muzeum Medalierskiego we Wrocławiu, Ewa Olszewska Borys – medalierka oraz przedstawiciele Jasnej Góry - ojciec płk Jan Golonka oraz podprzeor ojciec Sebastian Matecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku spotkania Krzysztof Witkowski podkreślił, że samo muzeum, jak również konferencje numizmatyczne „stanowią fundament dla utworzenia Centrum Wiedzy Kolekcjonerskiej”.

Następnie prelegenci podjęli takie tematy jak: Czy pasje numizmatyków to dobry sposób na tworzenie prywatnych muzeów?, Jan Paweł II w sztuce medalierskiej, Mikołaj Kopernik w monetach i medalach, wystawa: ryzyko, szansa, wyzwanie oraz Integracja pasjonatów - rywalizacja czy współtworzenie przyszłości i jak budować własną kolekcję.

Na relacje między kolekcjonerstwem a muzeami zwrócił uwagę Jacek Strzałkowski – b. pracownik naukowy PAN Instytutu Sztuki – Bez kolekcjonerstwa muzea nie mogłyby istnieć. Zbiory to pamięć o przeszłości, to utrwalenie ducha narodowego- mówił Jacek Strzałkowski.

Reklama

Prelegent przybliżył również historię kolekcjonerstwa i medalierstwa od czasów antycznych. Zwrócił uwagę na duże znaczenie kolekcji królewskich . Jego zdaniem „dziewiętnasty wiek był drugim apogeum rozwoju muzealnictwa”.

Natomiast Ewa Olszewska-Borys – wiceprezes Międzynarodowej Federacji Medalierstwa na Polskę, autorka medalu Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zwróciła uwagę na to, że „każdy medal musi mieć treść i wyraz, a nie jedynie formę” – Medal jest czymś w formie monumentu. Medal coś nam upamiętnia, coś komunikuje- mówiła Ewa Olszewska-Borys.

Wiceprezes Międzynarodowej Federacji Medalierstwa na Polskę podkreśliła, że „postać Jana Pawła II była wyzwaniem”.

Tomasz Bylicki - Starszy Kustosz Muzeum Historycznego Warszawy zaznaczył, że „osobista pasja jest motorem każdej kolekcji”- Kolekcjonerstwo łączy osobę kolekcjonera bardzo duchowo z eksponatem- mówił Tomasz Bylicki.

O swojej pasji zbierania monet i medali dotyczących postaci Mikołaja Kopernika opowiedział uczestnikom konferencji Orest Paszkowycz – kolekcjoner, właściciel największej kolekcji monet i medali z Mikołajem Kopernikiem – Moja kolekcja liczy ponad 10 tys. eksponatów i ta pasja trwa już 40 lat- opowiadał Orest Paszkowycz.

Również Bernard Marek Adamowicz – kolekcjoner medali z Janem Pawłem II odpowiedział na pytanie czym jest wystawa kolekcjonerska. Podkreślił, że z jednej strony jest to ryzyko, ale również szansa i wyzwanie dla następnych pokoleń.

Natomiast Bohdan Kowalczyk - Prezes Łódzkiej Federacji Kolekcjonerów w swoim referacie podkreślił jak ważna jest w kolekcjonerstwie jest „integracja pasjonatów”.

„Nieczęsto można w jednym miejscu spotkać tyle osób związanych z numizmatyką i medalierstwem” - zauważył w rozmowie z „Niedzielą” Krzysztof Witkowski gospodarz konferencji.

W programie konferencji znalazły się również: zwiedzanie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz mini giełda kolekcjonerska. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać piosenek m. in. Edyty Geppert w wykonaniu Karoliny Kamińskiej.

Podziel się:

Oceń:

2012-10-29 08:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Muzeach Watykańskich otwarto wystawę ikon z Białorusi

Margita Kotas

W Muzeach Watykańskich otwarto 18 maja wystawę ikon z Białorusi, zarówno katolickich, jak i prawosławnych. Przybyli na nią przedstawiciele obu Kościołów, a także chór katolicko-prawosławny, którzy wcześniej wzięli udział w audiencji ogólnej na Placu św. Piotra.

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli