Reklama

Sztuka

12-18 października 2017 w Muzeum Narodowym w Krakowie

magr/foter.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Polaków portret własny” dziś

W piątek 13 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z współtwórcami legendarnej wystawy „Polaków portret własny” otwartej w 1979 roku z okazji 100-lecia MNK oraz osobami, które ją pamiętają. Na wstępie dr hab. Andrzej Szczerski, kurator wystawy „#dziedzictwo”, opowie o inspiracjach wystawą „Polaków portret własny”. Pokażemy archiwalia związane ze słynną ekspozycją Marka Rostworowskiego oraz film na jej temat Artura Janickiego „Polacy, czymeśmy byli” (TVP, 1979). Zapraszamy wszystkich, którzy widzieli wystawę sprzed blisko 40 laty i chcieliby się podzielić wspomnieniami na jej temat. Wstęp wolny!

Aksamitne dźwięki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Witold Gertner, stroiciel i budowniczy instrumentów, marzył o stworzeniu klawesynu o aksamitnym dźwięku przez blisko pół wieku. Kolekcjonował specjalne gatunki drewna, sprowadził struny z USA, wreszcie stworzył z pomocą Fundacji Pianoforte instrument, który brzmi tak, jak te sprzed pięciuset lat. Jaki jest aksamitny dźwięk – będzie można się przekonać w najbliższą sobotę o godz. 18.00 w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, podczas koncertu „Między Bachem a Abrasem”. Wystąpią dwie wybitne krakowskie artystki Katarzyna Pilipiuk (obój barokowy, obój d’amore) i Anna Huszczo (klawesyn), a także gość specjalny kompozytor Juan Manuel Abras z okazji prawykonania jego utworu „Pomeranian Rhapsody". Gwiazdą wieczoru będzie niewątpliwie także debiutujący na estradzie klawesyn o aksamitnym brzmieniu. Wstęp wolny!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z Romualdem Oramusem

Jeszcze tylko niepełne dwa tygodnie – do 22 października – w Pawilonie Józefa Czapskiego można oglądać wystawę malarstwa Romualda Oramusa. To kameralna ekspozycja, złożona z 22 prac wybranych z kilku cykli tworzonych w latach 1981 – 2017. Gorąco zapraszamy na spotkanie z artystą i kuratorką wystawy Anną Budzałek, które odbędzie się w poniedziałek, 16 października, o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Powrót Czapskiego - ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa w MNK

Reklama

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konferencji naukowej „Powrót Czapskiego", która odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w dniach 17-18 października 2017 r. Spotkanie zacznie się we wtorek o godz. 8.30 od rejestracji uczestników. Pół godziny później obrady rozpoczną dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Renata Przybylska oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej. Tego samego dnia o godz. 18.30 w Pawilonie Józefa Czapskiego rozpocznie się spotkanie wspomnieniowe, podczas którego prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i prof. Stanisław Rodziński będą rozmawiać z prof. Anną Pilch.

Poszczególne sesje konferencji poprowadzą m.in. prof. Magdalena Popiel z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ, prof. Aleksander Fiut z Katedry Literatury Polskiej XX wieku UJ oraz dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora MNK do spraw naukowych. Szczegółowy program jest dostępny na naszej stronie internetowej: Zobacz szczegóły

Podziel się:

Oceń:

2017-10-11 20:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Między niebem a ziemią. Te prace nie ulegają czasowi

Fragment wystawy emalii artystycznej.

Monika Jaworska

Fragment wystawy emalii artystycznej.

W Muzeum Parafialnym św. Jana Sarkandra w Skoczowie można było obejrzeć wystawę emalii artystycznej pt. „Między niebem a ziemią”. A już w piątek22 października zagości tam nowa wystawa.

Więcej ...

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Na dniach odbędzie się jego beatyfikacja. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Więcej ...

Kard. Müller o synodalnych nadziejach i obawach

2024-05-29 07:00
Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

O nadziejach i obawach odnośnie procesu synodalnego w Kościele powszechnym mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z KAI. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreśla: „Droga Kościoła jest także drogą małej trzódki, prześladowanej przez świat, lecz trwającej na drodze Jezusa Chrystusa, na drodze prawdy. To właśnie Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Nie jest to droga synodalna niektórych funkcjonariuszy spotykających się w 5-gwiazdkowych hotelach”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili...

Kościół

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili...

Świadectwo: Uzdrowiona za przyczyną kard. Stefana...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Świadectwo: Uzdrowiona za przyczyną kard. Stefana...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania