Reklama

Zdrowie

IV Dzień Pulmonologiczny w Częstochowie

AKW

IV Dzień Pulmonologiczny w Częstochowie - konferencja naukowo-szkoleniowa, która 21 października odbyła się w częstochowskiej Filharmonii, była poświęcona współczesnym zagrożeniom w dziedzinie chorób płuc: rakowi płuc, astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– To choroby cywilizacyjne XXI wieku, które stanowią olbrzymi problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny – powiedział otwierając konferencję dr. n. med. Włodzimierz Mierzwa, ordynator Oddziału Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Dr Mierzwa przywitał i przedstawił wykładowców, którymi byli profesorowie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Władysław Pierzchała, prof. Jerzy Kozielski, prof. Adam Barczyk, prof. Dariusz Ziora, prof. Ewa Nawalany-Kozielska oraz reprezentujący firmę Glaxo lek. med. Robert Dewor.

W imieniu Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego wykładowców i uczestników powitała dr n. med. Wanda Terlecka. Przypomniała, że w tym roku trwają dwa ważne dla środowiska częstochowskiego jubileusze. Są to ustanowione przez Senat RP: Rok 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz Rok dr. Władysława Biegańskiego. Częstochowscy lekarz uczcili dr. Biegańskiego m.in. wystawą przypominająca jego życie i dzieło, międzynarodową konferencją naukową, wznowieniem wydanych po raz pierwszy w 1899 r. jego „Myśli i aforyzmów o etyce lekarskiej” oraz odnowieniem grobowca na cmentarzu Kule w Częstochowie. Przypominanie postaci dr Biegańskiego jest ważne i potrzebne ponieważ ten „skromy lekarz z Częstochowy swoją postawą i dorobkiem może przemawiać do wszystkich pokoleń lekarzy – zaznaczyła dr Terlecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

AKW

W wypowiedzi dla „Niedzieli” dr Terlecka podkreśliła, że adresowana do lekarzy konferencja pozwala im zapoznać się z najnowszą wiedzą w tej dziedzinie. Również ważna jest jednak profilaktyka. – Trzeba sobie zdawać sprawę, że działania profilaktycznie, by były skuteczne, powinny się odnosić przede wszystkim do ograniczenia szkodliwości. Każdy może likwidować czynniki, o których wiadomo, że szkodzą zdrowiu. Tak się składa, że w najczęstszych chorobach układu oddechowego, jakimi są obecnie rak płuca i POCHOP największą rolę chorobotwórczą, udowodnioną licznymi badaniami naukowymi, odgrywa czynnik, który nie jest potrzebny do życia, a który ludzie dobrowolnie stosują – palenie papierosów. Ten czynnik jest bez żadnej wątpliwości przyczyną zachorowań na te nieuleczalne choroby. Wniosek oczywisty. Nie palić, nie zaczynać palenia, a kto pali powinien szybko rozstać się z nałogiem. Jest to silne uzależnienie, tak samo silne jak uzależnienie od narkotyków czy alkoholu i palacze, muszą sobie z tego zdawać sprawę. Najlepiej nie zaczynać palić. Ważna jest rola wychowawcza rodziców, nauczycieli, lekarzy, pracowników służby zdrowia, kapłanów. Wszyscy, którzy mają wpływ na ludzi młodych, powinni ich przekonywać z jak wielkimi niebezpieczeństwami wiążę się ten nałóg.

Organizatorami IV Dnia Pulmonologicznego byli: Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie i Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie. Honorowy patronat naukowy objął Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Komitetowi naukowemu przewodniczył prof. Władysław Pierzchała, a organizacyjnemu dr n. med. Włodzimierz Mierzwa. Redakcja „Niedzieli” była patronem medialnym.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-21 21:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: Polska między mesjanizmem, a pragmatyzmem

Ks. Paweł Kłys

„Polska między mesjanizmem, a pragmatyzmem” to tytuł XIII ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w sobotę 19 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Organizatorem konferencji było Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – odział w Łodzi.

Więcej ...

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

Więcej ...

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 18:27

BPJG

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim