Reklama

Polska

Bp W. Mering: otwarcie drogi ku beatyfikacji kard. Wyszyńskiego zobowiązuje

Kolanin/ pl.wikipedia.org

Dla mnie wiadomość podana przez Ojca Świętego Franciszka o otwarciu drogi ku beatyfikacji Sługi Bożego księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego jest źródłem ogromnej radości, ale i wielkim zobowiązaniem – powiedział KAI biskup włocławski Wiesław Mering. Skomentował w ten sposób papieską decyzję o podpisaniu dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup zauważył, że prymas Wyszyński „jest kapłanem tej diecezji” (ukończył bowiem Seminarium Duchowne we Włocławku i 3 sierpnia 1924 we włocławskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie – KAI). Podkreślił, że ks. Wyszyński „pełnił rozmaite funkcje, role, zadania, a bardzo wiele zainicjowanych niegdyś przez niego poczynań trwa do dziś”.

Mówca przypomniał powojenną działalność ks. Wyszyńskiego w seminarium włocławskim, którego był rektorem, jego pracę jako profesora, który zajął się kwestią robotniczą we Włocławku – mieście, które „wkrótce miało być doświadczone próbą rozdarcia między robotnikami a Kościołem”, jego działalność naukową, związaną z „Ateneum Kapłańskim” - najstarszym teologicznym czasopismem w Polsce, a także jego umiłowanie Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To była wielka sprawa. Ile razy wchodzimy do bazyliki katedralnej we Włocławku, to zdajemy sobie sprawę, że przechodzimy przy kaplicy święceń ks. Wyszyńskiego, które przecież tam się właśnie dokonały. Stanowi to dla nas ogromne zobowiązanie, żeby to duszpasterstwo, które prowadzimy dzisiaj wiele lat po odejściu Księdza Kardynała do Domu Ojca, było godne tej miłości, solidności i uczciwości, jaką Ksiądz Prymas się wykazywał” – stwierdził bp Mering.

Reklama

Wyrażając radość z faktu podpisania dekretu o heroiczności cnót, zapewnił, że „z całą diecezją będę dziękował Panu Bogu za wszystkie te wielkie łaski”, zwłaszcza że wiążą się one ściśle ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. „Włocławek odegrał tu, dzięki obecności Ojca Świętego Piusa XI jako nuncjusza, naprawdę pewną rolę. Po drugie, jest to miasto, które wymaga ciągłego pogłębiania, troski, którą kardynał Wyszyński usiłował w naszym sercu zaszczepić” – zaznaczył hierarcha.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży w 1920 roku wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku z rąk bp. Wojciecha Owczarka przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1925–29 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego oraz na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno–Ekonomicznych KUL. W 1929 r. uzyskał doktorat i wrócił do Włocławka. Rok później został profesorem prawa kanonicznego i socjologii w swym dawnym Wyższym Seminarium Duchownym. Działał też w redakcji „Ateneum Kapłańskiego” (od 1932 r. był jego redaktorem naczelnym), a także na Uniwersytecie Robotniczym i w Sodalicji Mariańskiej. Po zakończeniu wojny powrócił do Włocławka, gdzie zaangażował się w prace nad ponownym otwarciem seminarium. Jeszcze w 1945 r. został jego rektorem, a także redaktorem czasopisma „Ład Boży”. W 1946 roku opuścił Włocławek po nominacji na biskupa lubelskiego. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie jako arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski (od 1948) i kardynał (od 1953).

Podziel się:

Oceń:

2017-12-22 06:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ferie z Prymasem Wyszyńskim

W kościele w Zuzeli, miejscu chrztu Sługi Bożego

Archiwum parafii

W kościele w Zuzeli, miejscu chrztu Sługi Bożego

Śladami Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego podróżowała dosłownie i w przenośni 40-osobowa grupa młodych pod opieką i z inicjatywy ks. Sylwestra Grzeszczuka.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: Pierwsza parafia, której patronuje bł. Stefan Wyszyński

2024-05-24 09:30

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach będzie ks. Tomasz Paśko.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...