Reklama

Niedziela Małopolska

Mieszkańcy i turyści podziwiają szopki w krakowskich kościołach

Szopki krakowskie to cudne arcydzieła sztuki

Ł.ukasz Kaczyński

Szopki krakowskie to cudne arcydzieła sztuki

W okresie świąt Bożego Narodzenia krakowianie oraz turyści podziwiają najpiękniejsze szopki w krakowskich świątyniach. Dla wielu z nich odwiedzanie kościołów w tym czasie to tradycja, która na stałe wpisała się w przeżywanie świąt. Co roku krakowskie szopki przyciągają mnóstwo zwiedzających, zwłaszcza rodzin z dziećmi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród szopek w krakowskich świątyniach dominują te tradycyjne, ale można zobaczyć również szopki ruchome i żywe, a niekiedy nawet nietypowe, w których można zobaczyć znane postaci ze świata.

Tradycyjne szopki można podziwiać m.in. w katedrze na Wawelu, w kościele ojców dominikanów oraz w bazylice mariackiej, gdzie w centrum ustawiona została Święta Rodzina, obok pasterze, a nad stajenką widnieje gwieździste niebo. Po bokach ustawiono dwa aniołki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast w kolegiacie św. Anny szopka składa się z białych figurek rzeźbionych w gipsie, które kolorystycznie pasują do wnętrza świątyni. W szopce, oprócz Świętej Rodziny są także ważne postaci związane z świątynią i Krakowem.

-Zależało mi na tym, aby w uniwersyteckiej kolegiacie św. Anny szopka miała jakieś przesłanie, aby było ono nie tylko nawiązaniem do samego faktu Bożego Narodzenia, nie tylko do przeżywania emocjonalnego ale też intelektualnego. Dlatego wyeksponowane zostały osoby, które są związane z kolegiatą – powiedział KAI ks. prof. Tadeusz Panuś, proboszcz parafii św. Anny. -W naszej szopce pojawiają się postaci, które też idą do Betlejem jak pasterze, tylko wydobyliśmy te osoby, które jakoś szczególnie są związane z Krakowem, jest m.in. św. Jan Paweł II i św. Jan Kanty. Te osoby przypominają nam, że mamy podążać do Betlejem, a także starać się, aby wiedzę i mądrość, czyli atrybuty uniwersytetu łączyć, ponieważ one też prowadzą do świętości – podkreślił.

W szopce jest również postać Jana III Sobieskiego, który modlił się przy grobie Jana Kantego i był jego wielkim czcicielem. Można zobaczyć także ks. Sebastiana Piskorskiego, budowniczego świątyni, jest także s. Angela Truszkowska, założycielka felicjanek i s. Ludwika Szczęsna, założycielka sióstr sercanek, a także słudzy Boży związani z kolegiatą: ks. bp Jan Pietraszko i Jerzy Ciesielski.

Jedną z największych i najpiękniejszych ruchomych szopek można oglądać m. in. w kościele ojców bernardynów znajdującym się tuż obok Wawelu. Składa się ona z siedemdziesięciu figurek tworzących sceny o charakterze biblijnym i ludowym. Pokazują one życie i zajęcia prostych ludzi, wśród których narodził się Jezus Chrystus. - Po jednej stronie ukazany został polski krajobraz górski, a po drugiej betlejemskie domki, w których toczy się życie np. rzemieślników i piekarzy. Jezus narodził się bowiem dla wszystkich ludzi, mieszkających na całej kuli ziemskiej i wykonujących różne zawody. Natomiast przy żłóbku umieszczona została postać św. Franciszka – opowiadał o. Jonasz Podsiadło, wikary klasztoru bernardynów.

Reklama

Wśród postaci – obok Świętej Rodziny i królów idących oddać pokłon Zbawicielowi, są m.in. rybak naprawiający sieć, pasterz na osiołku, drwal rąbiący drewno czy piekarz wyjmujący z pieca chleb. W szopce są też anioły, owieczki i ćwierkające ptaki.

- W okresie bożonarodzeniowym co roku odwiedzamy krakowskie kościoły, aby zobaczyć te przepiękne szopki, zarówno tradycyjne, jak również te zupełnie nietypowe. Chcielibyśmy ten sposób spędzania świąt zaszczepić w naszych wnukach. To piękny i wyjątkowy sposób na to, aby pobyć razem – mówiła Katarzyna Olchawa z Krakowa, która wraz z rodziną podziwiała szopki w krakowskich kościołach.

Tradycyjnie krakowianie i turyści podziwiają żywą szopkę, zorganizowaną przez franciszkanów na placu przed Oknem Papieskim po raz 25, dlatego w tym roku ma ona wyjątkowy, jubileuszowy charakter. Żywa szopka przy ul. Franciszkańskiej to najstarsza tego typu szopka w Polsce. W tym roku można tam zobaczyć zwierzęta, które przyjechały z krakowskiego zoo i od hodowców prywatnych. Wśród nich są lamy, osły, owieczki oraz po raz pierwszy króliki. Franciszkanie zachęcają przybyłych do modlitwy, wspólnego kolędowania, a także zapraszają na skromny poczęstunek w auli św. Jakuba w bazylice. Na placu odbywa się również wspólne kolędowanie, koncerty oraz są wystawiane jasełka.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-26 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krakowscy szopkarze odebrali certyfikat UNESCO

Szopki krakowskie to cudne arcydzieła sztuki

Ł.ukasz Kaczyński

Szopki krakowskie to cudne arcydzieła sztuki

W siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków MKIDN przedstawiciele Krakowa oraz środowiska krakowskich szopkarzy odebrali certyfikat wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. – Krakowskie szopkarstwo jest dobrem światowym – mówiła wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Papież przesłał kondolencje po śmierci prezydenta Iranu

2024-05-21 08:05

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

Ojciec Święty zapewnił naród irański o swej duchowej bliskości po śmierci prezydenta tego kraju Ebrahima Ra’isi, ministra spraw zagranicznych Hosejna Amir Abdollahijana oraz innych siedmiu osób - ofiar katastrofy śmigłowca w Warzaghanie w ostanie Azerbejdżan Wschodnim, wracających z uroczystego otwarcia kompleksu hydroelektrycznego Giz Galas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...