Reklama

Polska

Warszawa: kard. Nycz odprawi Mszę św. w intencji uchodźców

Archiwum Wspólnoty Sant’Egidio

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w intencji uchodźców i wygnańców, która w niedzielę 14 stycznia zostanie odprawiona w warszawskim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Do udziału we wspólnej modlitwie zaprasza warszawska Wspólnota Sant'Egidio, która współorganizuje niedzielną Eucharystię.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. w intencji uchodźców, to odpowiedź na papieski apel zawarty w orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony 14 stycznia. Papież Franciszek zachęca, by chrześcijanie „nauczyli się kochać bliźniego, obcego, jak siebie samego”. Warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza tego dnia do wspólnej modlitwy. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza obędzie się w kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka 4a o godz. 18.00.

Msza Święta sprawowana będzie według specjalnego formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców dostępnego w Mszale Rzymskim (pozycja 40.). Z inicjatywą skorzystania z niego wyszła Janina Ochojska. Pomysł poparli polscy biskupi, m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według statystyk ONZ na świecie żyje ponad 65 mln uchodźców zewnętrznych i wewnętrznych, którzy opuścili swoje domy, chroniąc się przed wojną, przemocą i prześladowaniami. Są wśród nich miliony Syryjczyków, Afgańczyków czy Erytrejczyków. Jeszcze większe rzesze to migranci ekonomiczni, którzy zdecydowali się na wyjazd ojczyzny, uciekając przed wykluczeniem i biedą. Wielu z tych ludzi żyje wśród nas, jak choćby liczni Ukraińcy. Wielu z nich to Polacy, którzy wyemigrowali „za chlebem” m.in. do krajów Europy Zachodniej. Za nich wszystkich będziemy się modlić w najbliższą niedzielę.

„Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ojciec Święty zachęca w nim, by nasza odpowiedź na sytuację migracji i uchodźstwa była „osnuta na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować”.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym roku odbędzie się już po raz 104. Eucharystie według specjalnego formularza celebrowane będą w całej Polsce. Lista takich Mszy Świętych dostępna jest na stronie pomysłodawców wydarzenia: www.mszazauchodzcow.pl.

Reklama

Wspólnota Sant’Egidio od 50 lat pracuje na rzecz osób ubogich, bezdomnych i wykluczonych, również migrantów i uchodźców. W Rzymie z myślą o nich powstała Szkoła Kultury i Języka Włoskiego. Wspólnota jest inicjatorem programu korytarzy humanitarnych, dzięki którym do Włoch przybyło bezpiecznie i rozpoczęło naukę języka i proces integracji już tysiąc uchodźców syryjskich z obozów w Libanie. Program uruchomiły również Wspólnoty Sant’Egidio we Francji i Belgii, we współpracy z episkopatami tych krajów oraz Kościołami protestanckimi. Od czerwca 2016 roku do wprowadzenia programu korytarzy humanitarnych zachęca także Episkopat Polski. Wspólnota również regularnie modli się za uchodźców. W Polsce od trzech lat w wielu miastach organizowane są nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” za ludzi uciekających przed wojną, którzy zginęli w drodze do Europy.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/145346442850342/

Podziel się:

Oceń:

2018-01-10 14:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigilijna Msza przy grobie św. Jana Pawła II

Mazur/episkopat.pl

„Podnieś rączkę, Boże dziecię, błogosław Ojczyznę miłą” – te słowa ponownie zabrzmiały 24 grudnia w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

2024-05-27 20:55

mat. prasowy

Czy niebo zrywa ludzkie relacje? Co mówi o niebie wniebowzięcie Maryi? Jaką rolę Matka Boża odgrywa w czyśćcu? Co mam zrobić, jeśli nie zdążyłem się z kimś pogodzić przed śmiercią? I co właściwie szkaplerz ma wspólnego z umieraniem? Zapraszamy na dwudziesty ósmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym przeżywaniu relacji z czyśćcem i niebem.

Więcej ...

Francja: Parlament rozpoczął obrady nad projektem ustawy o "końcu życia"

2024-05-28 08:17

Adobe Stock

Francuski parlament rozpoczął w poniedziałek obrady nad projektem ustawy "o końcu życia", która ma stworzyć możliwość "pomocy w umieraniu" niektórym ciężko chorym i cierpiącym pacjentom. Planom tym towarzyszą obawy i podziały.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Kościół

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...