Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: powstał portal umożliwiający wirtualne spacery po miejscach kultu Maryjnego

BOŻENA SZTAJNER

www.szlak.maryjny.pl to nowy portal, który powstał z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie i promocja szlaku pielgrzymkowego wiodącego po polskich i słowackich obiektach sakralnych - miejscach kultu Maryjnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z partnerów projektu „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja.

W ramach t ego przedsięwzięcia Instytut zrealizował panoramy wirtualne, przedstawiające w nowoczesnych technologiach multimedialnych wybrane miejsca kultu Maryjnego na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji. -Atrakcyjna forma przekazu wizualnego, wraz z narracją i opisami dostępnymi w pięciu językach, pozwolą znaleźć tym świątyniom poczesne miejsce na szlakach pątniczych, podnosząc tym samym walor turystyczny i rozpoznawalność miejscowości oraz obszarów z nimi związanych - wyjaśnia dr Barbara Munk z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach projektu zastosowano techniki fotografii sferycznej, która umożliwia pełny podgląd miejsca on-line, zawiera materiały archiwalne połączone ze współczesnym obrazem oraz panoramy wzbogacone o materiały multimedialne, fotografie i teksty. Opracowanie multimedialne ułatwia dostęp do historii poszczególnych miejsc, często na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Reklama

Zdjęcia wykonano w 28 obiektach na terenie województwa małopolskiego, województwa podkarpackiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji. Panoramy dostępne są w języku polskim, słowackim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim oraz migowym.

Projekt został zainspirowany średniowiecznym szlakiem pielgrzymkowym Camino de Santiago, prowadzącym do katedry św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela. Przebieg szlaku pozwoli na prezentację walorów historycznych, przyrodniczych i kulturowych regionu oraz zwróci uwagę na religijną tożsamość polsko-słowackiego pogranicza.

W sumie w program zaangażowanych jest dwunastu partnerów z Polski i Słowacji. Jednym z elementów realizacji programu Interreg Polska – Słowacja 2014 – 2020 „Światło ze Wschodu” są panoramy wirtualne, które zostały wykonane z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Działania projektu mają charakter wielokierunkowy, obejmują między innymi uzupełnienie infrastruktury turystycznej pogranicza, stworzenie jednolitej identyfikacji obiektów oraz dynamiczną kampanię promującą nowy produkt turystyczny. Oprócz remontu i rozbudowy miejsc kultu religijnego, powstaną miejsca odpoczynku oraz zaplecza sanitarne. Wartość dofinansowania programu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) wynosi 3,3 mln euro.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2018-02-01 18:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Portal misyjne.pl w nowej odsłonie

misyjne.pl

Portal misjonarzy oblatów i wydawnictwa „Misyjne Drogi” zaprezentował się w nowej wersji graficznej. Nowoczesny layout sprawia, że szukanie informacji na stronie jest jeszcze bardziej intuicyjne i w przyjemniejszej dla oka szacie graficznej.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?