Reklama

Polska

Łagiewniki: podczas święta Miłosierdzia Bożego pielgrzymi dziękują za dar wolności

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

W krakowskich Łagiewnikach trwają obchody święta Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji do miejsca, z którego orędzie miłosierdzia dotarło na cały świat, przybyły tłumy pielgrzymów z kraju i zagranicy. Obchody odbywają się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności”. Uroczystość upływa w duchu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i stanowi dziękczynienie za dar wolności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na dzisiejsze uroczystości w Łagiewnikach przybyli pielgrzymi m. in. z Warszawy, Szczecina, Katowic, Kielc i Łodzi, a także z zagranicy, m. in. z Niemiec, Węgier, Słowacji, Czech, Włoch i USA. - Przyjechałam na święto Bożego Miłosierdzia, ponieważ jestem w ciężkiej, życiowej sytuacji. Wierzę, że modlitwa w tym miejscu pomoże mi wyjść z moich problemów zdrowotnych. Będąc w Łagiewnikach mogę być bliżej Jana Pawła II, którym jest dla mnie bardzo ważny i który tutaj zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Tutaj czuć jego obecność – mówił KAI Domenico Paoli, pielgrzym z Włoch.

Elżbieta Kacprzak z Bielska–Białej przyjechała do Łagiewnik, aby dziękować za łaski dla siebie i swojej rodziny. Jej zdaniem, misja św. siostry Faustyny ciągle trwa i przynosi owoce. - To bardzo przejmujące, że właśnie stąd – z Łagiewnik, z Polski, orędzie Bożego Miłosierdzia wyszło na cały świat. Powinniśmy czuć się zobowiązani do szerzenia tego kultu – podkreśliła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Krzysztof Stelmach z Myślenic wyznał, że celem jego pielgrzymowania jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Poprzez modlitwę dzisiaj w tym miejscu chcę wyrazić wdzięczność za przywrócenie daru wolności. Modlę się też o łaski i pokój w naszej ojczyźnie, bo mam świadomość, że ten dar trzeba pielęgnować i potrafić z niego korzystać – podkreślił. Jak dodał, dzisiejszy świat, pełen wojen i terroryzmu coraz bardziej potrzebuje orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Pielgrzymi uczestniczący w dzisiejszym święcie Miłosierdzia Bożego licznie pielgrzymują także do pobliskiego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. - To wyjątkowe miejsce. Jest tu tak wiele śladów św. Jana Pawła II i tak mocno czuć jego obecność i widać ogromne dziedzictwo, które nam pozostawił. Jestem tutaj po to, aby prosić go o wstawiennictwo i pomyślne zdanie matury, wierzę, że on mi pomoże – mówiła Julia Staszczuk, licealistka z Pszczyny.

Reklama

Pielgrzymi zwracali również uwagę na to, że miłosierdzie we współczesnym świecie jest coraz bardziej istotne, ponieważ brakuje w nim szacunku do życia. - Przesłanie o miłosierdziu, które dotarło na krańce świata jest ogromnym darem dla Kościoła i świata, ale nie możemy zapominać, że jest także zadaniem, które musimy wypełniać na co dzień w swoim życiu – mówiła. s. Dominika ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej.

Do Łagiewnik przybywa rocznie 1,5 - 2 mln pielgrzymów z całego świata. Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.

Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 r. i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik w latach 1997 i 2002. Papież - Polak konsekrował bazylikę 17 sierpnia 2002 r. i w tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-08 14:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara żywa

Małgorzata Pabis

Dziś stojąc przy grobie św. Faustyny i wpatrując się w przykład jej życia postawmy sobie pytania: jaka jest nasza wiara?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Oleśnickie uwielbienie [Zaproszenie]

2024-05-15 11:37

mat. pras

Dla wielu osób długi weekend pozwala aktywnie spędzić czas. A skoro tym razem mamy wolne od pracy, bo przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, to dlaczego nie spędzić tego czasu przy dobrej chrześcijańskiej muzyce?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie