Ponad tysiąc dzieci zostało uprowadzonych od 2013 r. w Nigerii przez dżihadystów z Boko Haram - ogłosił Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) w czwartą rocznicę porwania 276 uczennic w Chibok, spośród których ponad sto nadal pozostaje w rękach islamistów. - Ta ataki na dzieci i szkoły są niepojęte - oświadczył Mohamed Malick Fall, kierujący UNICEF w Nigerii.
Terrorystyczne działania Boko Haram, które chce ustanowić kalifat w północno-wschodniej Nigerii, spowodowały co najmniej 20 tys. ofiar śmiertelnych i zmusiły 2,6 mln ludzi do ucieczki ze swych domów.
Szczególnym celem ataków Boko Haram są szkoły, zwłaszcza te,w których program ma charakter świecki, gdyż nazwa ugrupowania w nigeryjskim języku hausa znaczy „zachodnia edukacja jest grzechem”. Jego bojownicy zabili już co najmniej 2295 nauczycieli i zniszczyli ponad 1400 szkół.
Od czasu objęcia władzy w 2015 r. prezydent Muhammadu Buhari podejmuje działania zbrojne przeciwko Boko Haram, które choć osłabione po utracie części zajmowanych przez siebie terenów, nie przestało podejmować krwawych ataków przeciwko cywilom. Np. w lutym br. uprowadziło 111 uczennic w Dapchi. Większość z nich została wkrótce uwolniona.
Terapia serca ojca Dolindo. Nowenna, która zmienia wszystko
2025-05-14 21:13
Mat.prasowy
Mat.prasowy
W świecie pełnym hałasu, presji, lęku i wewnętrznego chaosu, wielu z nas poszukuje ratunku: psychoterapii, rozwoju osobistego, warsztatów radzenia sobie z emocjami. To dobry kierunek. Ale są takie zranienia i braki, których nie uleczy żaden człowiek – bo ich źródło leży głębiej niż sięga jakakolwiek ziemska pomoc. Tam, gdzie nie dociera już psychologia ani rozum – sięga miłość Boga.
W ramach trwającego tygodnia modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie została odprawiona Godzina Święta w intencji powołań.