Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: rozpoczęły się Dni Tischnerowskie

Mszą św. w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie w intencji ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęła się 18 kwietnia tegoroczna edycja Dni Tischnerowskich. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Wolność i słowo” i potrwa do 21 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mszy św. uczestniczyła rodzina ks. Tischnera, przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjaciele, pisarze, naukowcy i publicyści. W trakcie nabożeństwa ks. prof. dr hab. Jarosław Jagiełło, dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII i przyjaciel ks. Tischnera powiedział, że on wciąż żyje w słowie jakie pozostawił i w myśli o wolności. Wyjaśniał, że Eucharystia rodzi w człowieku przeżycie więzi z Bogiem, a sercem tej więzi jest akt wzajemnego zawierzenia. - Karmimy się Chrystusem, jest w tym jakaś odwaga naszej wiary, przyjmując go jako pokarm zawierzamy się Mu, liczymy na Niego – mówił w homilii.

Jego zdaniem, pierwszą szkołą zawierzenia jest rodzina, dziecko powierza się rodzicom, od których otrzymuje różne pokarmy życia. - Potrzeba pierwotnego zawierzenia pozostaje w człowieku do końca życia, a gdy mówi, że tak nie jest, to najczęściej siebie oszukuje. Człowiek jest taką istotą, która chce swoje życie powierzyć komuś innemu. Cierpi, gdy nie może tego uczynić – tłumaczył ks. prof. Jagiełło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego zdaniem ważne jest pytanie jaką nadzieję powierza się Chrystusowi, czy chodzi o taką, która dotyczy rzeczy przemijających, czy o podstawową, w której łączy się niebo z ziemią. - Zawierzyć siebie Bogu oznacza, że chcę być Mu wiernym we wszystkim co On powiedział i uczynił. Wierność jest istotą miłości do Boga i człowieka, a przyjęcie Boga zmienia myślenie człowieka o sobie – podkreślił.

Cytując słowa ks. Tischnera kapłan wyznał, że Chrystus nie oddałby się człowiekowi jako pokarm życia, gdyby mu nie zaufał do końca. - W Eucharystii wszystko zaczyna się od Chrystusa. On wyczuwa moment ludzkiego głodu. Daje mu się jako chleb, który jest chlebem Bożej wolności i wierzy, że ludzie go nie odrzucą – wyznał.

Temat przewodni tegorocznej 18. edycji Dni Tischnerowskich brzmi „Wolność i słowo”. Celem tego wydarzenia jest upamiętnienie osoby i dzieł ks. Józefa Tischnera oraz podejmowanie refleksji nad zagadnieniami, które go interesowały. Program Dni obejmuje wykłady, debaty i warsztaty z udziałem filozofów, publicystów, naukowców i aktorów, którzy będą dyskutować na temat bogatej twórczości patrona spotkania.

Reklama

W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. debatę „Wolność słowa a mowa krzywdząca” z udziałem publicystów, literaturoznawców i filozofów. Głównym gościem Dni będzie brytyjski historyk Timothy Garton Ash. Wygłosi on odczyt w ramach cyklu Colloquia Tischneriana, zatytułowany „Wolne słowo: dziesięć zasad dla połączonego świata”. Nowością tegorocznej edycji będzie Otwarte Forum Filozoficzne „OFF Tischner”. Jest to zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą kontynuować dyskusję o tym, co usłyszeli w czasie tegorocznych Dni. W spotkaniu wezmą udział filozofowie związani z Instytutem Myśli Józefa Tischnera.

W trakcie Dni Tischnerowskich wręczone zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Są one przyznawane w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego "myślenia według wartości"; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności"; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących "polski kształt dialogu". W tym roku laureatami nagrody są: filozof Miłosz Puczydłowski, eseista i animator kultury Krzysztof Czyżewski oraz działacz społeczny Jan Jakub Wygnański.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Znak we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie, Instytutem Myśli Józefa Tischnera, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II.

Ks. prof. Józef Tischner (1931-2000), kapłan archidiecezji krakowskiej, był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich. Był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był szeroko znany poza granicami kraju jako autor licznych książek, tłumaczonych na wiele języków. Był założycielem i prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wśród jego osobistych przyjaciół byli m.in.: kard. Franz König, Hans Georg Gadamer, Paul Ricoeur, Leszek Kołakowski i Emmanuel Levinas. W 1999 r. otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.tischner.pl.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-18 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

90. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera

Dziś, 12 marca, przypada 90. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera – filozofa, teologa, publicysty, jednego z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst