Reklama

Świat

Wielka Brytania skazana za ograniczanie swobód religijnych

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że rząd Wielkiej Brytanii nie zapewnił pochodzącej z Egiptu Nadii Eweidzie swobody manifestowania swej wiary przez noszenie krzyża w miejscu pracy. Jednocześnie sędziowie oddalili pozwy trzech innych osób, skarżących władze brytyjskie o dyskryminację z powodu wiary.

Pracownica linii lotniczych British Airways, obecnie 61-letnia Nadia Eweida została w 2006 r. zawieszona w obowiązkach służbowych za noszenie na szyi małego krzyża na łańcuszku. Dwa lata później brytyjski sąd pracy uznał, że bez słusznego powodu naruszyła ona regulamin przedsiębiorstwa. Dwa lata później kompania zmieniła zasady dotyczące umundurowania, zezwalając na noszenie krzyży. Obecnie Trybunał w Strasburgu uznał, że tytułem rekompensaty władze brytyjskie winny jej wypłacić odszkodowanie w wysokości 2000 euro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Manifestowanie religii jest podstawowym prawem nie tylko dlatego, że demokratyczne społeczeństwo musi tolerować i wspierać pluralizm, ale także dlatego, że człowiek, który uczynił religię centralną wartością życia musi mieć możliwość przekazania tej wiary innym" – stwierdzono w orzeczeniu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka oddalił natomiast pozwy Garego McFarlane'a, oraz Lilian Ladele i Shirley Chaplin.

Lilian Ladele jako urzędniczka stanu cywilnego nie zgadzała się na prowadzenie ceremonii ślubów homoseksualnych, zaś Gary McFarlane jako doradca rodzinny i małżeński został uznany za niezdolnego do wypełniania swoich obowiązków z powodu religijnie motywowanego sprzeciwu wobec związków homoseksualnych. Obydwoje zostali zwolnieni z pracy. Trybunał w Strasburgu uznał, że ukarano ich słusznie, ponieważ z tytułu pełnionej pracy nie wolno im dyskryminować osób homoseksualnych. Jednakże dwoje sędziów, Nebojša Vučinić i Vincent de Gaetano zgłosili votum separatum, uznając, że została naruszona wolność sumienia wnioskodawców.

Reklama

Natomiast w przypadku Shirley Chaplin, pielęgniarki, od której po trzydziestu latach pracy zażądano w zdjęcia krzyżyka zawieszonego na szyi, Trybunał stwierdził, że żądanie kierownictwa szpitala, motywowane było troską o „ochronę zdrowia i bezpieczeństwa” pacjentów oraz pragnieniem zapobieżenia rozprzestrzeniania się infekcji. W tej sytuacji uznano je za zasadne.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, utworzony w 1959 r. w Strasburgu, sprawuje pieczę nad ochroną praw człowieka i podstawowych wolności w Europie. Orzeka w sprawie skarg na naruszenie praw zapisanych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-16 09:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Penalizacja obrazy uczuć religijnych lub zakłócania nabożeństw w Europie

Karol Porwich/Niedziela

Politycy Nowoczesnej Adam Szłapka oraz Katarzyna Lubnauer wraz z przedstawicielami młodzieżówki partii zapowiedzieli wczoraj, że złożą do Sejmu projekt ustawy, który zakłada wykreślenie z Kodeksu Karnego artykułu dot. obrazy uczuć religijnych. Tymczasem ochrona uczuć i ceremonii religijnych oraz osób duchownych należy do standardowych rozwiązań w systemach prawnych w Europie. Wynika to z wysokiego statusu zasady wolności religijnej. Poniżej podajemy konkretne przykłady.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024