Reklama

Sztuka

Częstochowa: Mariusz Drapikowski o bł. Janie Pawle II i znaczeniu modlitwy

ARCHIWUM MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWAŁA II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II zmienił nasze życie. Wywarł ogromny wpływ na to wszystko, co w życiu robię. ”- mówił Mariusz Drapikowski gdański artysta znany ze wspaniałych dzieł sakralnych, takich jak m. in. „Niebiańska Jerozolima” i „Gwiazda Kazachstanu”, który wieczorem 18 stycznia był gościem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie w ramach spotkań z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości".

„Dzielę się emocjami, które mam w sercu. Są one związane z Janem Pawłem II. Moje życie i twórczą pracę mogę podzielić na dwa etapy, jeden przed Janem Pawłem II i drugi po Janie Pawle II”- mówił Mariusz Drapikowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artysta wspomniał swoje spotkania z papieżem w Gdańsku i w Rzymie. - Podczas spotkania w Watykanie poczułem bliskość Jana Pawła II - wspominał Drapikowski.

Do jednych z największych swoich osiągnięć Mariusz Drapikowski zaliczył krucyfiks ofiarowany Janowi Pawłowi II w 1999 r. - To właśnie ten krucyfiks dał mi kolejną łaskę spotkania Jana Pawła II - podkreślił Drapikowski.

Uczestnicy spotkania w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II mogli usłyszeć również osobiste świadectwo Artysty i jego żony Grażyny o jego chorobie i cierpieniu. - W 2002 r. Bóg doświadczył mnie chorobą, cierpieniem. Zacząłem tracić wzrok. W kolejnym, 2003 r., mogłem wraz z żoną być u Ojca Świętego. W jakiś czas po spotkaniu ślady choroby zaczęły ustępować. Mogłem zrealizować kolejne plany i wykonać m. in. suknię zawierzenia „Totus Tuus”- wspominał wzruszony Drapikowski.

„Bóg zabrał wzrok, doświadczył cierpieniem, by mąż mógł widzieć inaczej, a mianowicie sercem”- dopowiedziała Grażyna Drapikowska.

Mariusz Drapikowski opowiedział również o kolejnych swoich dziełach: „Niebiańskiej Jerozolimie” i „Gwieździe Kazachstanu” (Ołtarzach Adoracji). - Kiedy „Niebańska Jerozolima” przypłynęła do Hajfy, władze Izraela nie zgodziły się na wpuszczenie ołtarza do Jerozolimy. Wydawało się po ludzku, że cała praca i dzieło poszły na marne. Udałem się na modlitwę do Grobu Bożego w Jerozolimie. Jezusowi powierzyłem sprawę „Niebiańskiej Jerozolimy” i wszystkie modlitwy za ten ołtarz. Kiedy wyszedłem z Bazyliki, dowiedziałem się, że władze Izraela pozwalają na wpuszczenie „Niebiańskiej Jerozolimy”. Tak wielka jest siła modlitwy - wspomniał Drapikowski.

Reklama

Spotkanie uświetniła swoim występem Danuta Błażejczyk - znana piosenkarka rockowa i jazzowa.

W spotkaniu w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, przedstawiciele świata kultury, mediów, Kościoła. Obecna byłą również grupa osób z Pajęczna.

Pomysłodawcą cyklu spotkań „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” jest Krzysztof Witkowski, twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Ponad 2 tys. zwiedzających, 8 tys. monet i medali w zbiorach, projekty kulturalne i edukacyjne oraz takie eksponaty jak m. in. reprint Biblii Gutenberga, to owoc działalności Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, które zostało otwarte 11 sierpnia 2011 r. Uroczystego otwarcia tej jednej z największych na świecie tego typu placówek dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Mariusz Drapikowski, gdański artysta. Wszystkie jego prace - zarówno rzeźby, kompozycje martwej natury, sztuka sakralna, jak i unikatowa biżuteria - wykonywane są głównie z bursztynu i srebra. Do jednych z największych swoich osiągnięć zalicza krucyfiks ofiarowany Janowi Pawłowi II w 1999 r., bursztynową Monstrancję Milenijną, znajdującą się w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, oraz bursztynową sukienkę dla Ikony Jasnogórskiej, tzw. suknię zawierzenia „Totus Tuus” oraz suknię Wotum Narodu - wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei.

Jego prace zakupiono dla takich znamienitych osobistości, jak królowa Belgii, książę Kentu czy prezydent USA Bill Clinton.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-21 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: abp Józef Kupny na modlitwie z osobami niepełnosprawnymi

Bożena Sztajner

Więcej ...

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych decyzji i niezbędnych zmian

2024-05-27 07:56
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Odkąd 8 maja, bp Artur Ważny kanonicznie objął nową diecezję, nieustannie spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby przez głębsze rozeznanie przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian - poinformowało biuro prasowe Diecezji Sosnowieckiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

2024-05-27 20:55

mat. prasowy

Czy niebo zrywa ludzkie relacje? Co mówi o niebie wniebowzięcie Maryi? Jaką rolę Matka Boża odgrywa w czyśćcu? Co mam zrobić, jeśli nie zdążyłem się z kimś pogodzić przed śmiercią? I co właściwie szkaplerz ma wspólnego z umieraniem? Zapraszamy na dwudziesty ósmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym przeżywaniu relacji z czyśćcem i niebem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem,...

Kościół

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem,...

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych...

Kościół

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!