Reklama

Niedziela Częstochowska

Triumf Maryi Wniebowziętej na Kalwarii w Praszce

Archiwum parafii

„Wzięta do nieba, Maryja wskazuje nam ostateczny cel naszego ziemskiego pielgrzymowania. Przypomina nam, że przeznaczeniem całego naszego jestestwa — ducha, duszy i ciała — jest pełnia życia. (por. Łk 1, 51-52). Słowa papieża Benedykta przypomniał na powitanie Obchodu Kalwaryjskiego ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz Kalwarii w Praszce, z życzeniem, by stały się wstępem do tegorocznej uroczystości Triumfu Maryi Wniebowziętej na zakończenie tegorocznego odpustu Kalwaryjskiego, który miał miejsce 19 sierpnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archiwum parafii

W uroczystości wzięli udział: abp Stanisław Nowak, wielki przyjaciel Kalwarii w Praszce, kapłani na czele z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, komandorem Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie wspólnie z członkami tego Zakonu, oraz ks. prof. dr. hab. Marianem Dudą, wieloletnim rektorem Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej, Orkiestra Dęta z rejonu Koszęcina, członkowie asysty procesyjnej oraz wszyscy pielgrzymi i parafianie.

Archiwum parafii

W drodze do kościółka Grobku i Wniebowzięcia Matki Bożej na stok Góry Oliwnej ks. Gasiński zachęcił zebranych, by wspólnie wyrażać modlitwę „Magnificat” wobec Boga za dar Maryi Wniebowziętej i za te ziemskie dary, które są owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Przy kościółku Grobku i Wniebowzięcia zostało odprawione nabożeństwo uwielbienia Maryi Wniebowziętej oraz procesja Triumfu Maryi Wniebowziętej do kościoła Świętej Rodziny w Alei ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, którym przewodniczył ks. inf. Marian Mikołajczyk. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Nowak. W słowie Bożym podkreślił, że Maryja Wniebowzięta w niebie rozdaje łaski, dlatego wołamy do Niej: zlituj się nad każdym z nas, nad naszymi rodzinami, żebyśmy mieli kapłanów. – Przede wszystkim wołamy o Polskę, niech wytrwa w wierze. Uroczystości Wniebowzięcia Maryi w naszej Kalwarii w tym roku są uroczystościami błagalnymi za Polskę. Ojczyznę wolną, pobłogosław, Panie, niech nie utraci wolności, świętości, piękna – mówił Ksiądz Arcybiskup, i dodał: – Całe zgromadzenie od początku naznaczone było dziękczynieniem za Wniebowzięcie Maryi, za Jej dar dla nas przekazany nam na Golgocie, za chleb eucharystyczny, który jest dla nas pokarmem na drogę zjednoczenia z Maryją w chwale nieba, wreszcie za ten codzienny chleb zamknięty w kłosie pszenicznego ziarna. Bogu niech będą dzięki za to, co nam daje – wołał.

Na zakończenie tej uroczystości Ksiądz Kustosz wspólnie z ks. wikariuszem Pawłem Góreckim podziękował wszystkim, którzy przybyli na to miejsce, by szerzyć cześć Maryi, za obecność. – Nieście dumnie sztandar Maryi, miłości do Boga i do Niej, w Wasze codzienne życie i bądźcie ambasadorami Kalwarii w Praszce” – prosił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2018-08-27 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...