Reklama

Polska

„Jest to szczególny rok. Po trzykroć szczególny”

jms

Trzy zakony franciszkańskie, które mają swoje wyższe seminaria duchowne w Krakowie, 1 października rozpoczęły wspólne kształcenie swoich kleryków. Jedynie wychowywać będą osobno, wg własnych tradycji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na inaugurację nowego roku akademickiego oprócz studentów i wykładowców przybyli również trzej prowincjałowie oraz rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII, do którego seminaria są agregowane.

Zobacz zdjęcia: „Jest to szczególny rok. Po trzykroć szczególny”

„Jest to szczególny rok. Po trzykroć szczególny. Po pierwsze, dzisiaj wchodzi w życie Konstytucja dla Nauki. Po drugie, kilka miesięcy temu pp. Franciszek podpisał Konstytucję apostolską ‘Veritatis Gaudium’ o uniwersytetach i wydziałach kościelnych. Po trzecie, to nasza pierwsza, wspólna franciszkańska inauguracja. Tak się z niej cieszę” – mówił ks. prof. Arkadiusz Baron, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jest to historyczne wydarzenie. Również dla nas, dla Uniwersytetu (…). Myślę, że inni będą dołączać się do tej inicjatywy. Zdanie Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii ‘kto nie jest przeciwko wam, ten jest z wami’ jest takie Franciszkowe. I bardzo potrzebne dzisiaj w naszym Kościele, w naszej ojczyźnie, gdzie jest tyle podziałów, tyle uprzedzeń. Wy z waszą duchowością franciszkańską, z waszym „Pokój i Dobro” będziecie na pewno wzbogacać i Uniwersytet” – podkreślał ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII.

Najczęściej powtarzanym terminem podczas uroczystości było słowo „jedność”. Po raz pierwszy padło ono już po znaku krzyża, na początku Eucharystii z ust o. Alojzego Warota OFM, rektora, gospodarza tegorocznej inauguracji. Potem było ono odmieniane przez wszystkie przypadki przez wszystkich gości publicznie zabierających głos.

„Ważna jest jedność tych, którzy głoszą Chrystusa, abyśmy stanowili jedno dla ewangelizacji. Warto, trzeba podejmować różnego rodzaju wysiłki, aby się zbliżać do siebie, aby wspólnie razem kroczyć, aby pokazywać i realizować jedność, o którą modlił się Chrystus i której pragnął też św. Franciszek” – mówił z przekonaniem prowincjał o. Marian Gołąb OFMConv.

Reklama

„Nasza współpraca stała się radosną rzeczywistością i pełną nadziei (…). Pod sztandarem UPJPII możemy tworzyć studium franciszkańskie, możemy tej współpracy uczyć się. Możemy być ludźmi przekonania, ludźmi sumienia i tymi, którzy wiedzą, że mogą budować świat chrześcijański, franciszkański, Królestwo Boże w jedności i w głębokiej współpracy” – wyrażał nadzieję prowincjał o. Tomasz Żak OFMCap.

Rektor o. Mariusz Orczykowski OFMConv przypomniał najnowszą historię współpracy zakonów franciszkańskich w Krakowie, zaś rektor o. Augustyn Chwałek OFMcap przedstawił strukturę studiów nowej inicjatywy. Z kolei trzeci z rektorów o. Alojzy Warot OFM nową rzeczywistość podsumował słowami byłego prezydenta Czech Vaclava Hawla: „Nadzieja nie opiera się na jakiejkolwiek kalkulacji, że w przyszłości wszystko poukłada się dobrze, ale na wewnętrznym przekonaniu, że to co robimy ma sens”.

Prowincjał o. Jacek Koman OFM przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że ‘wiedza i mądrość szukają przymierza ze świętością’ i życzył wszystkim klerykom, aby razem z wiedzą i mądrością szukali świętości, która jest celem w życiu każdego wierzącego człowieka.

„Dziś świat potrzebuje nas, ale potrzebuje autentycznych świadków prawdy, którą będziecie odkrywać, poznawać, przyjmować. Potrzebuje też autentycznych świadków obecności św. Franciszka we współczesnym świecie. Abyście przygotowywali, kształtowali wasze serca wg mądrości Bożej, wiedzy ludzkiej i świętości” - dodał.

Rektor UPJPII oddał w opiekę nowy rok akademicki św. Janowi Pawłowi II, patronowi uniwersytetu, i błogosławionym męczennikom franciszkańskim, pierwszym absolwentom uczelni wyniesionym na ołtarze: Zbigniewowi Strzałkowskiemu i Michałowi Tomaszkowi.

W tym roku wykład inauguracyjny wygłosił o. dr hab. Adam Sikora OFM z Uniwersytetu Poznańskiego nt. drogi wiary umiłowanego ucznia Jezusa w świetle Czwartej Ewangelii.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-01 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W ciszy słychać najlepiej

Matka przełożona dogląda plonów w przyklasztornym ogrodzie

T. D.

Matka przełożona dogląda plonów w przyklasztornym ogrodzie

Miejsce pod Łysicą w pobliżu źródełka św. Franciszka, przytulone do pachnącej żywicą ściany Puszczy Jodłowej. Turyści i pielgrzymi wchodzą tędy na owiany tajemnicą Łysiec w Górach Świętokrzyskich. Święta Katarzyna –to miejsce wybrały sobie ponad 200 lat temu bernardynki klauzurowe.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?