Reklama

Wiadomości

100 lat niepodległości – całoroczne obchody w Hiszpanii

Piotra Dolata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości zaczęły się w Hiszpanii już w styczniu, a dokładnie  30 stycznia koncertem wybitnego polskiego pianisty, laureata Konkursu Chopinowskiego, Rafała II Blechacza.

W Auditirio Nacional de Musica wykonał on utwiry F. Chopina, w tym II koncert fortepianowym f-moll. W koncercie uczestniczył pan Bartosz Cichocki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piotra Dolata

17 października, w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, Ambasada RP w Hiszpanii, we współpracy z Urzędem Miasta, zorganizowała międzynarodową konferencję zatytułowaną „Polki, które zmieniły świat”. Miała ona miejsce w zabytkowej sali ratusza, a uczestniczyli w niej oprócz Manueli Carmeny, burmistrz Madrytu, licznie zgromadzeni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego (w tym m.in. ambasadorowie Niemiec, Słowenii, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Andory, Malty, Macedonii i Węgier), dyrektor Hiszpańskiego Instytutu Kobiet, członkowie Kongresu Deputowanych, przedstawiciele władz miejskich i regionalnych, a także miejscowa Polonia. Swoje uczestnictwo potwierdziła także wicepremier rządu centralnego Carmen Calvo, ale w ostatniej chwili zmuszona było odwołać swój udział i towarzyszyć parze królewskiej w pogrzebie ofiar powodzi na Majorce.

Na konferencji polscy i hiszpańscy prelegenci przedstawili sylwetki siedmiu wybitnych Polek: Marii Skłodowskiej-Curie, Faustyny Kowalskiej, Wandy Rutkiewicz, Wisławy Szymborskiej, Ireny Sendler, Krystyny Skarbek oraz Sofii Casanovy Lutosławskiej. Między poszczególnymi prezentacjami uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać utworów polskich i hiszpańskich kompozytorów w wykonaniu Macieja Łyczka, zdobywcy pierwszej nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Santa María w Buenos Aires.

Konferencji towarzyszyła specjalnie na tą okazję przygotowana wystawa poświęcona wybitnym Polkom, która w listopadzie będzie pokazywana w Walencji, a następnie w innych miastach Hiszpanii. 4 listopada, w Wyższym Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Madrycie Ambasada RP zorganizowała uroczysty koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie znalazły się utwory I. J. Paderewskiego,  F. Chopina, A. Panufnika oraz Alina Błońskiej.    Wykonawcy to wybitni, młodzi polscy muzycy mieszkający i pracujący w Hiszpanii, w tym Joanna Wielec (fortepian), Dobrochna Banaszkiewicz (skrzypce), Mikołaj Konopelski (wiolonczela), oraz aktor Jarosław Bielski (narrator), a także muzycy hiszpańscy: Jaime Fernández (instrumenty perkusyjne) i  Alejandro Trapero (dyrygent).

Reklama

Podczas koncertu swoją światową premierę miał utwór skomponowany przez Alinę Błońską na specjalne zamówienie Ambasady z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości -  "W stronę prawdy, jak Kichoci"– na podstawie wiersza C. K. Norwida „Epos nasza 1848”. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Polonii oraz mieszkańcy Madrytu.

10 listopada w Madrycie odbędzie się Gala Polonijna organizowana przez polskie stowarzyszenia i organizacje oraz szkoły polonijne działające na terenie Hiszpanii. Kulminacją obchodów rocznicowych będą odprawiona w dniu 11 listopada o godz. 12.00 przez Kardynała Osoro, Arcybiskupa Madrytu, uroczysta msza święta Te Deum w Katedrze Almudena oraz przyjęcie wydane dla hiszpańskiej Polonii przez Ambasador RP, Marzennę Adamczyk. Na 18 listopad w podmadrydckim Torrejón de Ardoz, gdzie mieszka wielu Polaków, zaplanowany jest "Bieg Stulecia", którym uczcimy zarówno sto lat odzyskania niepodległości, jak i przypadającą na początek 2019 r. setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią. PLL LOT ufundowały nagrody dla zwycięzców w postaci biletów lotniczych na trasie Madryt - Warszawa. 

  Regionalne obchody naszego wielkiego jubileuszu mają również miejsce m. in. w Barcelonie, Segovii, Walencji, Santiago de Compostela.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-11 08:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokolenia dla pokoleń

Wykonawcy patriotycznego koncertu stanęli na wysokości zadania, a ich występ na długo pozostanie w sercach słuchaczy

Ryszard Wyszyński

Wykonawcy patriotycznego koncertu stanęli na wysokości zadania, a ich występ na długo pozostanie w sercach słuchaczy

To tytuł koncertu i towarzyszącego mu śpiewnika pieśni patriotycznych, który został zaprezentowany w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Łódź: Mistrzowie Polski LSO z Łodzi!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?