Reklama

Polska

Częstochowa: powstaje najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II

Park Miniatur Skaralnych w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie 13 kwietnia zostanie odsłonięta najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II. Mierzyć będzie 13,8 m wysokości i będzie widoczna niemal z każdego zakątka Częstochowy.

Figura powstaje jako wotum dla jednego z największych Polaków, jednego z najwybitniejszych papieży i autorytetu Kościoła. Powstaje w Częstochowie, w miejscu z którym był w pewien sposób związany. To Częstochowę odwiedzał praktycznie zawsze w ramach pielgrzymek do Polski, tu w 1991 r. zorganizował Światowe Dni Młodzieży, nazwał Częstochowę dobrym miastem i został jego honorowym mieszkańcem – podkreśla Piotr Kaleta dyrektor ds. mediów w Parku Miniatur Sakralnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Żywy pomnik Ojca Świętego buduje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zaś największy na świecie pomnik wybudował sobie sam Jan Paweł II swoim życiem, swoją działalnością w czasie pontyfikatu. My stawiamy jedynie figurę bł. Jana Pawła II – dodaje Kaleta.

Reklama

Statua przedstawiać będzie Jana Pawła II w białej sutannie – stroju, w którym pielgrzymował i od którego wziął się jego przydomek – biały pielgrzym. Postać będzie przedstawiać Ojca Świętego z uniesionymi ramionami w geście błogosławieństwa, w ten sposób będzie witał przybyłych do Parku. Gest ten naśladuje też pierwszy gest jaki Jan Paweł II wykonał po wyborze na papieża, błogosławiąc tłum zebrany na placu św. Piotra.

Twarz Jana Pawła II będzie przypominać początek jego pontyfikatu, młodego, pełnego energii, uśmiechającego się po ojcowsku – mówi Piotr Kaleta.

Wykonawcą statuy jest firma MALPOL z Nowej Soli.

Aktu poświęcenia statuy dokona 13 kwietnia abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Pomysłodawcą postawienia statuy jest zespół Parku Miniatur Sakralnych.

Park Miniatur Sakralnych został otwarty 10 sierpnia 2011 r. W wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze w Częstochowie. Podziwiać w nim można sanktuaria Kościoła katolickiego w skali 1:25 m.in. Ostrą Bramę w Wilnie (Litwa), Bazylikę św. Jana na Lateranie w Rzymie (Włochy), sanktuarium w Fatimie (Portugalia), katedrę św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela (Hiszpania), sanktuarium Montserrat pod Barceloną (Hiszpania), dwa kościoły z bawarskiego Altötting (Niemcy), Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie (Izrael), Dom Maryi Dziewicy ze Wzgórza Słowików w Efezie (Turcja), Eczmiadzyn (Armenia), kościół w Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem (Autonomia Palestyńska), bazyliki w Mariazell (Austria), Lourdes (Francja), Loreto (Włochy) i w Asyżu (Włochy).

Park Miniatur Sakralnych zajmuje teren o powierzchni 4 ha.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-19 12:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego (zapowiedź)

B.M. Sztajner/Niedziela

Pod hasłem: „Sługą moim jesteś, wybrałem cię...” (Iz 41, 9b), w dniach 19-21 maja br. odbędzie się triduum dla kapłanów archidiecezji częstochowskiej przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Przez pierwsze dwa dni kapłani przybędą na modlitwę i konferencję duchową do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie. Natomiast 21 maja ostatni dzień triduum odbędzie się w kościele św. Stanisława BM w Częstochowie, na Błesznie. Każdego dnia liturgia będzie rozpoczynać się o godz. 20.00.

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?