Reklama

Polska

Warszawa: watykański Sekretarz Stanu podkreśla znaczenie wierności Biskupowi Rzymu

Grzegorz Gałązka

Znaczenie jedności całego Kościoła ze Stolicą Piotrową i wierności papieżowi podkreślił dziś w przemówieniu do polskich biskupów zgromadzonych w Warszawie kard. Pietro Parolin. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej rozpoczął sesję jubileuszową związaną ze 100-leciem reaktywowania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską i 100-leciem Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powołując się na nauczanie Soboru i słowa Jana Pawła II kard. Parolin przypomniał, że Kościół ma być narzędziem pojednania i jedności w społeczeństwie. Podkreślił także, że jednym z zadań biskupa jest troska o dobór właściwych kandydatów do kapłaństwa.

Nawiązując do niedawnego watykańskiego szczytu na temat ochrony małoletnich, watykański sekretarz stanu pokreślił, że „słuchanie ofiar, wiara w ich słowa i ukazywanie, że Kościół jest po ich stronie, jest podstawową misją pasterza”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przemówieniu do biskupów zgromadzonych na zebraniu plenarnym w Warszawie kard Parolin przypomniał, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., pierwszemu oficjalnemu zgromadzeniu Episkopatu przewodniczył przedstawiciel ks. prał. Achille Ratti, przyszły papież Pius XI.

Nawiązując do „znamiennej obecności” wizytatora apostolskiego na pierwszych zgromadzeniach polskich biskupów kard. Parolin podkreślił znaczenie „komunii ze Stolicą Piotrową i wierności Biskupowi Rzymskiemu”. Zzznaczył, ze przez całą historię Kościół w Polsce charakteryzowała rzeczywista i uczuciowa więź z Papieżem. „Jest to - jak wiemy - warunkiem jedności wspólnoty kościelnej, bo Następca Piotra jest „trwałą i widzialną zasadą i fundamentem jedności wiary i komunii” (Lumen gentium, n. 18)” – oświaadczył kard. Parolin.

Watykański sekretarz Stanu przywołał słowa Franciszka: „W Kościele różnorodność, która jest wielkim bogactwem, tworzy zawsze jedność w harmonii, niczym wielka mozaika, w której wszystkie elementy razem tworzą jeden wielki zamysł Boży. Powinno to pobudzać do przezwyciężania zawsze wszelkiego konfliktu raniącego ciało Kościoła. Zjednoczeni w różnorodności: nie ma innej katolickiej drogi do jedności. Taki jest duch katolicki, duch chrześcijański: jednoczenie się w zróżnicowaniu. Taka jest droga Jezusa!”.

Kard. Parolin wskazał, że jedność z Papieżem jest także gwarancją wolności wobec wszelkiej władzy doczesnej oraz wszelkich interesów partykularnych. „Zapewnia otwartość na Kościół powszechny a także wymiar katolickości, chroniąc przed niebezpieczeństwem zamknięcia się w sobie lub wykorzystywaniem z jakiejś strony, czy to politycznej lub nacjonalistycznej, czy też jakiegokolwiek innego rodzaju” – wskazał hierarcha.

Reklama

Gość z Watykanu odniósł się także do kulturowej sytuacji Europy oceniając, że grozi jej „zapomnienie o swoich chrześcijańskich korzeniach” oraz, że doświadcza ona „rosnącego wpływu myśli indywidualistycznej, nacjonalistycznej i separatystycznej, zagrażając w ten sposób zgodzie na naszym kontynencie zyskanej wielkim kosztem po tragedii dwóch wojen światowych”.

Kard. Parolin stwierdził, że w tej sytuacji bardziej niż kiedykolwiek aktualna staje się wizja świętego Jana Pawła II, który w świetle Soboru Watykańskiego II, przypisywał Kościołowi zadanie bycia narzędziem pojednania i jedności w społeczeństwie. „Europa potrzebuje świadectwa chrześcijańskiego, autentycznego przykładu żywej wiary, jednoczącej naród i czyniącej go gościnnym, otwartym i pełnym szacunku wobec drugiego człowieka” – wskazywał kard. Parolin.

Watykański sekretarz stanu przywołał też słowa Jana Pawła II do polskiego Episkopatu z 1993 r. dodając, że są one wciąż aktualne: „W obecnej sytuacji Polski naznaczonej głębokimi podziałami, sporami i konfliktami różnego rodzaju, ważnym zadaniem Kościoła jest budowanie jedności, zgody oraz budzenie nadwątlonej nadziei. Polacy muszą nauczyć się prowadzić z sobą dialog w prawdzie i z poszanowaniem godności własnej i partnera, różniąc się między sobą, a nie stając się przez to dla siebie wrogami”.

W przemówieniu do polskich biskupów kard. Parolin stwierdził, że dzięki niestrudzonej posłudze księży, sióstr i świeckich, nasz kraj zasłużył na tytuł Polonia semper fidelis. „Drodzy bracia, waszym zadaniem jest podtrzymywanie tego dziedzictwa, ocalenie i umacnianie tej bogatej spuścizny. Zadanie to jest niezbędne, aby chrześcijańska tożsamość Polski miała nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale także przyszłość” – zachęcił hierarcha.

Reklama

Watykański sekretarz stanu wskazał, że „bliskość wobec człowieka, spraw poszczególnych osób, konkretnego życia ludzi jest kluczem jakiegokolwiek działania duszpasterskiego”. Zacytował przy tym słowa, jakie Franciszek skierował do polskich biskupów w Krakowie: „Powinniśmy być blisko ludu Bożego. Bez bliskości mamy tylko słowo bez ciała”.

Kard. Parolin zwrócił uwagę biskupów na troskę o formację księży oraz dobór godnych i odpowiednich kandydatów do kapłaństwa. „Wielką szkodę wyrządzają decyzje pospieszne lub niedostatecznie rozważone. Liczba młodych księży, którzy opuszczają posługę, jest alarmująca, często nawet niewiele lat po swoich święceniach kapłańskich!” – zaalarmował hierarcha.

Odniósł się także do niedawnego watykańskiego szczytu na temat ochrony małoletnich, kard. Zachęcił biskupów, aby nadal zajmowali się „bolesnym zjawiskiem i olbrzymimi szkodami wyrządzonymi przez nadużycia władzy, sumienia i seksualne, popełniane przez osoby konsekrowane”. Dodał, że „słuchanie ofiar, wiara w ich słowa i ukazywanie, że Kościół jest po ich stronie, jest podstawową misją pasterza”.

Przyznając, że – także w doniesieniu do tematu wykorzystywania seksualnego przez duchownych „żyjemy naprawdę w trudnych czasach” zacytował dodające otuchy słowa Franciszka: „nie mówmy, że dzisiaj jest trudniej; jest inaczej. Dlatego uczmy się od świętych, którzy nas poprzedzili i stawili czoło trudnościom występującym w ich epoce”.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-13 16:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w czerwcu kard. P. Parolin odwiedzi Ukrainę z orędziem solidarności papieża

W czerwcu br. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin uda się na Ukrainę, aby tamtejszej ludności przekazać przesłanie solidarności od papieża Franciszka. Zapowiedział to on sam w wykładzie, jaki wygłosił 11 maja na uniwersytecie w Tartu.

Więcej ...

Świadectwo: Uzdrowiona za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego

S. Nulla

Łukasz Krzysztofka

S. Nulla

Niepoślednią rolę ku temu, aby ogłosić wyniesienie do chwały ołtarzy Prymasa Tysiąclecia odegrała choroba, cierpienie, a w konsekwencji cud, który dotknął formującą się do życia zakonnego s. Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.

Więcej ...

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...