Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe śp. Adama Banaszkiewicza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– W historii naszego miasta śp. Adam Banaszkiewicz odegrał bardzo ważną rolę. Swoją postawą przysłużył się również Kościołowi. Pięknie służył i był oddany Klubowi Inteligencji Katolickiej. Był człowiekiem wiernym- mówił abp senior Stanisław Nowak, który 9 marca w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie przewodniczył Mszy św. pogrzebowej śp. Adama Banaszkiewicza, wielkiego społecznika, samorządowca, który zmarł 5 marca w Częstochowie, w wieku 67 lat. Mszę św. z byłym metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. inf. Marian Mikołajczyk kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, ks. Kazimierz Zalewski proboszcz parafii NMP Zwycięskiej, ks. Dariusz Nowaki, diecezjalny asystent Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej oraz o. Jan Pach - paulin z Jasnej Góry.

W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział ok. tysiąca osób. Obok najbliższej rodziny zmarłego, matki Jadwigi, żony Marii i dzieci, przybyło duże grono przyjaciół z Duszpasterstwa Akademickiego „Piwnica”, Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Obecni byli przedstawiciele różnych środowisk społecznych, byli działacze opozycji demokratycznej, samorządowcy, na czele z byłym prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, z prezesem częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej Kazimierzem Świtalskim. Na uroczystości przybyli także działacze Ligi, Miejskiej, Wspólnoty Samorządowej, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Mszy św. odczytane zostało słowo abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, skierowane do żony Adama Banaszkiewicza i najbliższej rodziny, w którym wyraził wdzięczność zmarłemu „za odważne świadectwo wiary wyrażanej w codzienności poprzez udział w Eucharystii i życiu sakramentalnym Kościoła, przez słuchanie Słowa Bożego i zachowanie Jego praw, a także za odpowiedzialność za sprawy Kościoła i aktywne zaangażowanie tworzenie kultury i promowanie prawdziwych wartości”.

Reklama

W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś podkreślił, że śp. Adam Banaszkiewicz „zapisał się jako człowiek świętej pamięci”. – To określenie w przypadku jego osoby jest bardzo prawdziwe - mówił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „w Roku Wiary odchodzi piękny człowiek wiary.” - Dla Adama Banaszkiewicza przestrzeń życia wiary to była przestrzeń obecności w Kościele. On nigdy nie powiedział jednego złego słowa o Kościele. Był człowiekiem roztropności i umiaru - wspominał ks. Skubiś.

Odnosząc się do działalności społecznej marłego ks. Skubiś przypomniał, że „w jego życiu był nie tylko szacunek dla Kościoła, ale także szacunek dla wartości obywatelskich”. - To był jasny człowiek w naszym mieście i pod Jasną Górą. Dlatego dzisiaj naszemu miastu, Częstochowie, potrzebni są ludzie jaśni, którzy nie kłamią i są prawi - powiedział ks. Skubiś.

Na zakończenie Mszy św. w swoim słowie ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie podkreślił, że „osoba Adama Banaszkiewicza wpisuje się w Rok Wiary”. - W życiu swoim nawiązał głęboką więź z Bogiem i uczynił tę więź fundamentem swojego życia - mówił ks. Zalewski. „W nim odnajdujemy piękny obraz prawdziwego chrześcijanina. Jego życie to była czynna obecność katolika w Kościele i świecie. Bóg przez niego coś do nas powiedział i coś dla nas uczynił”.

Po Mszy św. ciało Adama Banaszkiewicza zostało złożone w grobie na cmentarzu komunalnym w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-09 19:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Wrocław/katedra: organy trafiły do renowacji. To jeden z największych instrumentów tego typu na świecie

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?