Reklama

Świat

Rozpoczęło się konklawe

ARTUR STELMASIAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie rozpoczęło się konklawe, które ma wyłonić następcę Benedykta XVI. Na miejsce wyboru nowego papieża 115 kardynałów-elektorów przeszło w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych.

Towarzyszyli im: kard. Prosper Grech z Malty, który wygłosi dla nich rozważanie; sekretarz konklawe, abp Lorenzo Baldisseri; wicekamerling Kościoła, abp Pier Luigi Celata; audytor generalny Kamery Apostolskiej, bp Giuseppe Sciacca; mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, ks. prał. Guido Marini; dwaj protonotariusze apostolscy de numero (pełniący funkcję notariuszy papieskich); dwaj członkowie Kolegium Prałatów Audytorów Roty Rzymskiej; dwaj prałaci z Kamery Apostolskiej; sekretarz przewodniczącego konklawe kard. Giovanniego Battisty Re; ceremoniarze papiescy, a wśród nich kapłan archidiecezji łódzkiej, ks. prał. Konrad Krajewski oraz Chór Kaplicy Sykstyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po przybyciu do Kaplicy Sykstyńskiej każdy z kardynałów-elektorów zajął swoje miejsce, wynikające z precedencji. Po zakończeniu Litanii do Wszystkich Świętych zgromadzeni odśpiewali hymn do Ducha Świętego „Veni Creator Spiritus”, po czym wszyscy kardynałowie wspólnie złożyli po łacinie przysięgę, zobowiązując się do zachowania przepisów określającej przebieg konklawe konstytucji apostolskiej „Universi Dominici gregis”, w tym tajemnicy przebiegu wyboru nowego papieża. Następnie potwierdzali ją każdy z osobna, podchodząc w tym celu do wyłożonej na środku Kaplicy otwartej księgi Ewangelii i kładąc na niej dłoń. Z polskich kardynałów podchodzili kolejno: Zenon Grocholewski, Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko. Ta długa ceremonia trwała 45 minut.

Po złożeniu przysięgi przez ostatniego w porządku precedencji kard. Jamesa Harveya, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych wydał polecenie: „Extra omnes” (Wszyscy na zewnątrz) i wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuścili Kaplicę Sykstyńską. Jako ostatni wyszli ceremoniarze papiescy, po czym prał. Marini zamknął od wewnątrz drzwi Kaplicy.

Pozostali w niej tylko - oprócz kardynałów elektorów - mistrz papieskich ceremonii liturgicznych i kard. Prosper Grech, który wygłosi dla nich rozważanie. Następnie kard. Grech i ks. prał. Marini opuszczą Kaplicę Sykstyńską, zaś po wspólnej modlitwie kard. Re zapyta, czy można przystąpić już do rozpoczęcia czynności związanych z wyborem.

Dostęp do miejsca wyboru 265. Następcy Świętego Piotra od tej pory mają jedynie: substytut Sekretariatu Stanu, abp Angelo Becciu; sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti; prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein; zakonnicy i zakonnice pracujący w zakrystii papieskiej; kapłani, którym powierzono zadanie spowiedników na czas konklawe; komendant Gwardii Szwajcarskiej, płk. Daniel Aring; a także osoby pomagające przy konklawe, upoważnione do obecności i dysponujące właściwym dokumentem, które dzień wcześniej złożyły przysięgę o zachowaniu w tajemnicy przebiegu konklawe - w sumie około 90 osób.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-12 17:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

A. Gagliarducci dla KAI: czy najbliższy konsystorz będzie kluczowy w perspektywie konklawe? (analiza)

O tym, w jaki sposób zmienia się kolegium kardynalskie w czasie pontyfikatu papieża Franciszka, a także, jakie znaczenie mógłby mieć najbliższy konsystorz w perspektywie przyszłego konklawe, pisze w kolejnej analizie dla KAI Andrea Gagliarducci, watykanista, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących dyplomacji i watykańskich stosunków międzynarodowych.

Więcej ...

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Więcej ...

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

2025-05-07 20:36

PAP/PAP

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym – dowiedziała się PAP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...