Reklama

Polska

Warszawa: XII Święto Dziękczynienia

Archiwum COB

Modlitewne podziękowanie za dwóch wielkich pasterzy Kościoła - prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II - towarzyszyć będzie w niedzielę 2 czerwca uczestnikom XII Święta Dziękczynienia, które odbędzie się jak co roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W programie Święta znajdzie się też wiele atrakcji dla całych rodzin oraz występy muzyczne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 2 czerwca, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, przypada XII Święto Dziękczynienia, które w tym roku będzie dziękczynieniem Bogu za dwóch wielkich pasterzy Kościoła – św. Jana Pawła II i Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski.

Tego dnia przypadnie też dokładnie 40. rocznica rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki papieża-Polaka do ojczyzny. To właśnie po przyjeździe do Warszawy, podczas homilii na stołecznym placu Zwycięstwa (dziś plac Marszałka Józefa Piłsudskiego) Jan Paweł II wygłosił pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stały się one jednym z pierwszych haseł powstałej rok później „Solidarności” i wzywały z jednej strony do podjęcia pokojowych starań o zmianę ustroju z totalitarnego na demokratyczny, a z drugiej strony - do duchowego nawrócenia się polskiego społeczeństwa poddawanego w okresie PRL głębokiej ateizacji.

Niedzielne świętowanie rozpocznie się poranną procesją dziękczynną, która o godz. 8.00 ruszy z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej. W procesji będą niesione relikwie bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Procesja dotrze na Pola Wilanowskie w południe. Wtedy w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem b. sekretarza papieża Jana Pawła II, emerytowanego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Po Eucharystii, od godz. 14.00 zaplanowano szereg atrakcji dla rodzin z dziećmi. Nastąpi otwarcie Miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej, Panteonu Wielkich Polaków dla zwiedzających oraz Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci. Dostępny będzie plac zabaw m.in. ze zjeżdżalnią, kolejką szynową, torem przeszkód, kącikiem malucha i karuzelą.

Godzinę później nastąpi tradycyjny moment Święta Dziękczynienia, czyli wypuszczenie do nieba baloników z napisem "Dziękuję". Po Mszy św. dziękczynnej odprawionej o godz, 19.00 organizatorzy zapraszają na Wieczór Uwielbienia. Modlitwę śpiewem poprowadzą Dariusz “Maleo” Malejonek wraz z Zespołem Wokalno-Instrumentalnym Canticum Gratiorum przy parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Reklama

Zakończenie uroczystości nastąpi o godz. 21.37, czyli godzinie śmierci Jana Pawła II. Świątynia Opatrzności Bożej rozbłyśnie wtedy specjalną iluminacją.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Jest ona wotum narodu za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat św. Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-01 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: dziś XIV Święto Dziękczynienia

Artur Stelmasiak

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się dziś kolejne, XIV już Święto Dziękczynienia. Tegoroczne wydarzenie przebiega pod hasłem: „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”.

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli