Reklama

Niedziela Świdnicka

Echa pieszej pielgrzymki świdnickiej

Krystyna Smerd

Grup szósta – wałbrzyska – uczestnicząca w XVI Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Świdnickiej na Jasną Górę wyruszyła na pątniczy szlak, jako jedna z pierwszych w diecezji – już 30 lipca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej wyjście z Wałbrzycha poprzedzała okolicznościowa Msza św. odprawiona w kolegiacie w intencji uczestników, przez księży proboszczów z parafii, z których rekrutowali się tegoroczni pielgrzymi.

Zobacz zdjęcia: Echa pieszej pielgrzymki świdnickiej

W nabożeństwie uczestniczyli też rodziny i znajomi pielgrzymów, wierni parafii śródmiejskiej, siostry zakonne, a także prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który przyszedł im życzyć powodzenia w drodze. Dodajmy, że nawiązując do górniczej historii miasta - pielgrzymkowa „szóstka” na znaku, niesionym na początku maszerującej kolumny - ma barwy górnicze, a jej członkowie idą w koszulkach opatrzonych „6” i napisem „Zielono-czarni”. (Koszulki były darem jednej z mieszkanek). Łatwo, więc ich rozpoznać w kręgu uczestników całej pielgrzymki świdnickiej. W kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów pielgrzymów przywitał uroczyście proboszcz parafii kolegiackiej ks. Wiesław Rusin. Przedstawił zebranym nowego głównego przewodnika XVI Pieszej Diecezjalnej pielgrzymki świdnickiej – ks. Krzysztofa Iwaniszyna, który przygotował na wyjście z Wałbrzycha okolicznościowe kazanie oraz przewodnika grupy wałbrzyskiej ks. Piotra Koperę. Podziękował też tym wszystkim ludziom, którzy wyruszają z pielgrzymami i opiekują się nimi w drodze - na miejscach postoju - tworząc dla nich niezbędne zaplecze. Podkreślił, że XVI Pieszka Pielgrzymka Świdnicka ma miejsce w roku wyjątkowych jubileuszy: 15-lecia Diecezji Świdnickiej, obchodzonego w czerwcu 50-lecia kapłaństwa bp. Ignacego Deca i 75. rocznicy jego urodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, po co idziemy – mówił na wstępie kazania główny główny pielgrzymkowy przewodnik ks. Krzysztof Iwaniszyn. - Ile jest w nas leków i niepokojów? Pielgrzymka to są nie tylko wakacje w drodze z modlitwą - to coś więcej - podkreślał. - To będzie moje i wasze spotkanie z Bogiem. To spotkanie nie będzie łatwe, nie będzie proste, bo będzie połączone z trudem ofiary, ale bogu się to spodoba! Ta pielgrzymka tak myślę może zupełnie zmienić nasze życie tego wam życzę. Pan jest łaskawy i pełen miłosierdzia – trzeba w to nam uwierzyć – akcentował.

Reklama

- Wiemy ile trudu nas czeka – mówił dalej - ale to jest Boże dzieło w nas, a jak coś jest bożym dziełem, to Pan Bóg temu pobłogosławi. Tylu ludzi jest zaangażowanych w tej pielgrzymki, żeby mogły się one odbyć sprawinie. Tylu jest ich w służbach na bazie. Zobaczcie w tym dzieło pana Boga, który nam pomaga. Po drodze spotkamy też wielu wspaniałych ludzi, patrzących na nas z podziwem, choć może czasem nie powiedzą nam tego wprost! Gratulujmy sobie, że potrafimy poświęcić wakacje swoje urlopy i podjąć taki wysiłek, by swoje troski i radości zanieść osobiście do stóp Pani Jasnogórskiej, oddać jej hołd, poprosić o wstawiennictwo u Syna. Dziękuję wam, za to, że idziecie na tę pielgrzymkę, dziękuję waszym bliskim, że was wspierają. Ale dziękujmy, też Panu Bogu, że nas wybrał i powołał! Pozwólmy mu tylko mówić do nas. Kto ma uszy niech sucha - podkreślił w podsumowaniu!

Krótką refleksją przed wyjściem na pielgrzymkę podzielił się, z nami, też ks. Piotr Kopera, z wałbrzyskiego klasztoru Zgromadzenia Ojców Pallotynów. - Jestem przewodnikiem pielgrzymkowej grupy szóstej już 15 raz. To o rok mniej niż liczy historia całej świdnickiej pieszej pielgrzymki. - Mamy – dziś – dzień „zerowy”, a dopiero jutro nastąpi wyjście oficjalne całej naszej XVI Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej, po porannej Mszy świętej w katedrze. Po co idziemy? - Pielgrzymka daje człowiekowi takie uświadomienie tego, że w życiu nie najważniejsze są rzeczy materialne i rzeczy dotyczące naszego bytu – odpowiada ksiądz Kopera. Aczkolwiek - to w czasie pielgrzymki docenia się najbardziej proste rzeczy, których nie doceniamy w życiu codziennym, jak choćby tak prozaiczna rzecz jak skorzystanie z wody z prysznica – zauważa na marginesie. Bywały różne pielgrzymki, ta tegoroczna jest mniej liczna, ale mnie ucieszyło choćby to, że wałbrzyskim pielgrzymom na tym „zerowym” etapie towarzyszą w drodze do Świdnicy bliscy, stąd grupa dziś jest liczniejsza - niż wynika to z zapisów. Nie wiem, jak będzie w trasie. Ale do tej pory spotykaliśmy się zawsze z wielką serdecznością i z wielkim miłosierdziem. Ludzie z tych miejscowości, przez które przechodzimy i gdzie się zatrzymujemy, naprawdę bardzo chętnie i z wielkim miłosierdziem dzielą się z nami tym, czym mają.

Reklama

* Swoje troski i radości zanieśli osobiście do stóp Pani Jasnogórskiej!

Trudny dla Kościoła czas, którego wcześniej byśmy się nigdy nie spodziewali - obecnie w naszym kraju - ksiądz przewodnik skomentował słowami: - To jest wstrząsające, co słyszymy i do czego dochodzi – powiem tylko - może to nie opętanie, ale osaczenie przez złego ducha niektórych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, co robią – na pewno!. Cóż powiedzieć. To jest tak, jak mówił Pan Jezus na krzyżu „Ojcze, przebacz, bo nie wiedzą, co czynią”, chyba tak trzeba mówić! I modlić się o nawrócenia!

Po Mszy świętej przy wałbrzyskiej kolegiacie pielgrzymi w uformowanej już kolumnie stojącej na ulicy – z krzyżem na czele, pomodlili się wznosząc ręce nad pozostającym w mieście osobami z ich rodzin, a te odpowiedziały podobnym gestem błogosławieństwa i słowami modlitwy. Pielgrzymkę przez miasto poprowadzili policjanci na motocyklach. W środę pątnicy wtopili się już w główny pielgrzymkowy nurt wyruszający spod – pierwszego kościoła diecezji. Zakończenie pieszej pielgrzymki świdnickiej, jak co roku – miało miejsce 9 sierpnia. Szacuje się, że tylko w sierpniu przed świętem Wniebowzięcia NMP - z różnych stron kraju – zmierza na Jasną Górę ok. 40 pieszych pielgrzymek. Pątnicy pokonują łącznie ponad 15 tysięcy kilometrów szlaków przecinających całą Polskę.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-08 10:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” i Krucjata Wyzwolenia Człowieka na Jasnej Górze

Julia Wysoczańska

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?