Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz do katechetów: trwajcie na tym ważnym ewangelizacyjnym posterunku Kościoła

Kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

- To nie jest łatwy kawałek chleba, ale mam prośbę, trwajcie – mimo wszystko – na tym ważnym ewangelizacyjnym posterunku Kościoła – mówił dziś kard. Kazimierz Nycz do katechetów zgromadzonych na odprawie katechetycznej w Kościele seminaryjnym w Warszawie. W tym roku w archidiecezji warszawskiej pracować będzie 950 katechetów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odprawa katechetyczna w archidiecezji warszawskiej odbywa się w trzech turach. Pierwsze spotkanie, które miało miejsce dziś w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie zgromadziło katechetów księży i braci zakonnych. Odbędą się jeszcze dwa takie spotkania z udziałem katechetów świeckich i sióstr zakonnych.

Kard. Kazimierz Nycz podziękował ks. Markowi Przybylskiemu, wieloletniemu dyrektorowi Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży archidiecezji warszawskiej, autorowi podręczników i pieśni, którego na tej funkcji zastąpił ks. Łukasz Przybylski. Wręczył też zasłużonym katechetom dyplomy za 25 lat służby w katechezie a także nominacje dla nowych dekanalnych duszpasterzy młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Nycz przypomniał, że obecny rok jest trzydziestym rokiem katechezy w szkole. Zaznaczył, że te 30 lat naznaczone jest wieloma zmianami. Wspomniał o zmianach demograficznych, o spadku liczby uczniów a co za tym idzie - liczby katechetów. Zwrócił uwagę na zmniejszenie się udziału księży w katechezie – w archidiecezji uczy ich obecnie ok 230, przy 170 siostrach zakonnych i prawie 590 osobach świeckich. Podkreślił też, że entuzjazm zarówno wśród katechetów jak i uczniów, towarzyszący wprowadzeniu religii do szkól 30 lat temu, ustąpił miejsca przekonaniu o dużych wyzwaniach stojących przez katechezą.

- Nie jest to łatwy kawałek chleba – powiedział kard. Nycz. Zaznaczył, że może pojawiać się pokusa, by z tej pracy zrezygnować. Zwrócił jednak uwagę na jej szczególne znaczenie w kontekście ewangelizacji młodych – jest to szansa na bezpośredni kontakt z nimi, dotarcie do nich. – Trwajcie – mimo wszystko – na tym ważnym ewangelizacyjnym posterunku Kościoła. Sursum corda! – poprosił.

Kard. Nycz odniósł się też do problemów w związanych z warszawską Deklaracją LGBT i planami wprowadzania do szkół dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej. Zapowiedział, że po spotkaniu biskupów w październiku br. powstanie obszerny dokument KEP dotyczący tego tematu, opracowany na podstawie watykańskiego dokumentu Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”, z czerwca br. – Róbmy swoje, uczmy, jak naucza Kościół. Uświadamiajmy rodziców, że mają prawo i obowiązek wiedzieć, czego nauczane jest dziecko na przedmiotach dodatkowych – powiedział metropolita warszawski, zwracając uwagę, że przedmiotów dodatkowych jest wiele i rodzice często „hurtem” podpisują wszystkie zgody na udział w takich zajęciach.

Reklama

Kard. Nycz zaapelował też, by w nadchodzącym roku katechetycznym przybliżyć dzieciom i młodzieży postać kard. Stefana Wyszyńskiego, który – być może już przed końcem roku szkolnego – będzie beatyfikowany.

Wykład pt. „Co z nauczania Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego aktualne jest dziś?” wygłosiła dr Ewa Czaczkowska. Zwróciła uwagę na niezłomność zasad Prymasa Tysiąclecia w połączeniu z elastycznością i gotowością do rozmowy z każdym. Mówiła też o jego odwadze, odpowiedzialności, pracowitości i gotowości do przebaczenia.

- Wy jesteście na pierwszej linii frontu, w czasach, gdy toczy się wojna cywilizacji. Od was zależy kształtowanie postaw młodych Polaków – powiedział z kolei, zwracając się do katechetów, Krzysztof Wiśniewski, mazowiecki wicekurator oświaty. Podziękował też za odpowiedzialną postawę wobec młodzieży i pomoc podczas rozpoczętego w kwietniu br. strajku nauczycieli.

Podczas spotkania zaprezentowana została też najnowsza oferta wydawnicza związana z katechezą, jak również oferta edukacyjna Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – lekcje muzealne poświęcone Prymasowi Tysiąclecia.

Jeden z katechetów, Łukasz Przanowski, opowiedział też o stronie internetowej straznicyslowa.pl, która, poprzez zabawę, przybliża dzieci do Pisma św. Zachęcił do korzystania z niej i zaprosił do współpracy przy jej tworzeniu.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-30 15:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Kościół w Polsce potrzebuje na swoją działalność 8 mld zł rocznie

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Jak wygląda moja modlitwa?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?