Reklama

Watykan

Pierwsze posiedzenie Najwyższego Komitetu ds. braterstwa ludzkiego

Dom św. Marty w Watykanie

Włodzimierz Rędzioch

Dom św. Marty w Watykanie

W środę 11 września odbyło się w Domu św. Marty w Watykanie pierwsze posiedzenie Najwyższego Komitetu dla osiągnięcia celów zawartych w Dokumencie o Braterstwie Ludzkim na rzecz pokoju światowego i wspólnego współżycia. O utworzeniu tej instytucji poinformowano 26 sierpnia. 18 lat temu w tym dniu doszło do ataków islamskich terrorystów na Nowy Jork i Waszyngton.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat o tym pierwszym spotkaniu stwierdza, że dzień 11 września wybrano "jako znak woli budowania życia i braterstwa, w którym inni zasiali śmierć i zniszczenie". W skład Komitetu wchodzi 7 osób. Stolicę Apostolską reprezentują w nim przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynał-nominat Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ i sekretarz specjalny Ojca Świętego mons. Yoannis Lahzi Gaid.

Uniwersytet Al-Azhar w Kairze wydelegował do prac w nowym gremium swego szefa prof. dr. Mohameda Husina Abdelaziza Hassana i sędziego Mohameda Mahmouda Abdel Salama, byłego doradcę wielkiego imama tej uczelni Al-Tajjiba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zjednoczone Emiraty Arabskie reprezentują w Komitecie dyrektor Abu Dhabi Culture – Mohamed Khalifa Al Mubarak, pisarz i dziennikarz Yasser Saeed Abdulla Hareb Almuhairi oraz sekretarz generalny Rady Starszych Muzułmańskich – Sultan Faisal Al Khalifa Alremeithi.

Ojciec Święty pozdrowił członków i szefów sekretariatu Komitetu i przekazał im kopię Dokumentu o Braterstwie Ludzkim, wykonaną przez Bibliotekę Watykańską. Skierował też kilka słów wdzięczności i zachęty do członków Komitetu, nazywając ich "architektami braterstwa", ponieważ stoją u początków nowej polityki "nie tylko z wyciągniętą ręką, ale także z otwartym sercem". Następnie uczestników posiedzenia przyjął substytut Sekretariatu Stanu abp Edgar Peña Parra, po czym powrócili oni do Domu Świętej Marty, aby prowadzić swoje prace.

Na przewodniczącego Komitetu powołano kardynała-nominata Miguela Angela Ayuso Guixota MCCJ na sekretarza – Mohameda Mahmouda Abdel Salama, a członkami Komisji Wykonawczej zostali mons. Yoannis Lahzi Gaid, Yasser Saeed Abdulla Hareb Almuhairi i Sultan Faisal Al Khalifa Alremeithi. Rozpoczęto ponadto prace nad Statutem, który będzie regulował działalność Komitetu.

Jego członkowie wyrazili wdzięczność papieżowi Franciszkowi za przyjęcie ich i za słowa zachęty, wielkiemu imamowi Al-Tayyibowi za jego przesłanie pełne zachęty oraz księciu Muhamadowi Ben Zaidowi – przewodniczącemu Rady Wykonawczej emiratu Abu Zabi – za wsparcie okazane samemu Komitetowi.

Reklama

Uczestnicy posiedzenia wyodrębnili kilka konkretnych kroków, mających na celu rozpoczęcie właściwej działalności. Szczególnie ważna jest propozycja, aby Narody Zjednoczone ogłosiły Dzień Braterstwa Ludzkiego między 3 a 5 lutego, jak również; postanowiono też zaproponować niektórym członkom innych religii przystąpienie do Komitetu. Na zakończenie ustalono, że następne posiedzenie odbędzie się 20 września br. w Nowym Jorku.

Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 8.30, zakończyło się o godz. 13 modlitwą, którą każdy odmawiał stosownie do swojej wiary - za ofiary ataku z 11 września 2001 i wszelkich aktów terroryzmu.

Dokument o braterstwie ludzkim na rzecz pokoju światowego i wspólnego współżycia podpisali 4 lutego br. w Abu Zabi papież Franciszek i wielkim imam Uniwersytetu Al-Azhar Ahmed Al-Tayyib.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-11 18:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa audiencja w Watykanie

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie delegację dzieci, które jakiś czas temu przysłały mu listy z pytaniami. Z papieskich odpowiedzi powstała wyjątkowa książka pt. „Miłość przed światem”, której pierwszy egzemplarz Ojciec Święty właśnie dzisiaj otrzymał.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....