Reklama

Duchowość

Być zakonnicą dziś

ARCHIWUM KOŚCIOŁA NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przynależność do Chrystusa i otwartość na ludzi– to według sióstr zakonnych najważniejsze rysy ich powołania. Refleksja na temat tożsamości zakonnej była głównym tematem obrad zakończonego dziś w Warszawie 127. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Przewodnicząca Konferencji s. Leticja Niemczura poinformowała, że rozważania na temat tożsamości zakonnej dla przełożonych generalnych i prowincjalnych poprowadził jezuita o. Krzysztof Dyrek z Częstochowy. Spotkania te zatytułowano „Być i pracować we współczesnym świecie”. Siostry najbardziej pobudziło do refleksji pytanie: „Czy jestem tym, za kogo się podaję?” – opowiadała w rozmowie z KAI przełożona józefitek, zwracając uwagę na oddziaływanie na środowiska zakonne procesów sekularyzacyjnych zachodzących w społeczeństwie. Według niej, być siostrą zakonną to przede wszystkim „być Chrystusową” czyli należeć do Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei s. Dolores Nowak, uczennica Boskiego Mistrza, w rozmowie z KAI zwróciła uwagę, iż wielu ludzi u sióstr zakonnych pociąga „normalne, ciepłe człowieczeństwo”. – Nieraz się dziwią, że siostra zakonna się uśmiecha, że potrafi podejść, zagadnąć, porozmawiać. Widać, że potrzebują zwykłej życzliwości i jeśli się z tym spotkają, otwierają się też na świadectwo życia chrześcijańskiego – opowiadała s. Nowak. Dodała też, że chrześcijaństwo to bardzo prosta rzecz: życie w synowsko-ojcowskiej relacji z Bogiem. Życie siostry zakonnej na tym polega, żeby sobą pokazywać, że Bóg jest bliski – podkreśliła. W zależności od charyzmatu zgromadzenia jedne siostry są bliżej chorych, ubogich czy ludzi pracy, inne spędzają godziny na osobności, na modlitwie przed Bogiem – mówiła.

Inspiracją dla sióstr zakonnych są też założycielki zgromadzeń: sióstr prezentek m. Zofia Czeska i sióstr serafitek – m. Małgorzata Szewczyk. Aktualne przełożone tych zgromadzeń przybliżyły uczestniczkom zebrania sylwetki kandydatek na ołtarze, których beatyfikacja odbędzie się 9 czerwca w Krakowie. Jak zapewniła przewodnicząca Konferencji, siostry zakonne wybierają się na tę uroczystość i już teraz wspierają modlitwą przygotowania.

Reklama

Obrady sióstr przełożonych toczyły się w dniach 9-11 kwietnia w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Wiosenne zebranie plenarne rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem abp Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Natomiast 11 kwietnia przełożone spotkały się z sekretarzem generalnym KEP bp. Wojciechem Polakiem, który w swoim wystąpieniu mówił na temat aktualnych spraw Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce.

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, która spotyka się dwa razy w roku na zebraniach plenarnych, skupia ok. 150 członkiń, którymi są przełożone generalne i prowincjalne, reprezentujące 100 zgromadzeń zakonnych obecnych w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-12 08:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Od 44 lat w klasztorze na wyspie

Siostra Anna Maria Canopi

YouTube

Siostra Anna Maria Canopi

Człowiek, który cierpi, nie oczekuje słów - mówi 86-letnia matka Anna Maria Canopi, przełożona opactwa benedyktynek na wyspie San Giulio na jeziorze Orta w północnych Włoszech. Od 44 lat przebywa w klasztorze, do którego wysłał ją ówczesny ordynariusz Novary bp Aldo Del Monte. Było tam wtedy sześć mniszek. Obecnie jest ich siedemdziesiąt siedem.

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?