Reklama

Polska

Aktor z "U Pana Boga za piecem" czyta Pismo Święte

youtube.com

W poznańskiej katedrze w niedzielę 13 października Księgi Kronik zaprezentuje Krzysztof Dzierma, znany z roli proboszcza w popularnym filmie Jacka Bromskiego „U Pana Boga za piecem”. Będzie to piętnasta prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Księgi Kronik powstały z potrzeby umocnienia narodu, który odzyskał wolność, ale utracił pamięć o najważniejszych wartościach, bez których nie ma przyszłości” – mówi KAI Przemysław Basiński.

Pomysłodawca cyklu zauważa, że „w naszych czasach pamięć próbuje się zastąpić przekazem dnia, a to nie wystarczy do zbudowania tożsamości, która, oparta na wierze w Boga, daje solidny fundament dla obecnych i przyszłych pokoleń”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot zaznacza, że to „dzieło kronikarskie, powstałe prawdopodobnie już po powrocie z niewoli babilońskiej, w V-III wieku przed Chr., cechuje znacznie większy uniwersalizm i próba odczytania historii własnego ludu w szerszym kontekście dziejów świata”.

„Opowiadanie nie jest już tak dramatyczne jak jego pierwowzór we wcześniejszych księgach, ukazany zwłaszcza w upadku miasta świętego, domu Bożego oraz wygnania. Nakreślony natomiast został nowy program religijny, oparty na trwaniu w wierności i na oczekiwaniach mesjańskich” – zauważa kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Reklama

Ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot podkreśla, że w kontekście lektury Ksiąg Kronik „warto przemyśleć własną relację z Bogiem najbardziej na poziomie wierności w tym, czego także od nas ma On prawo oczekiwać, by tym bardziej obdarzać swym błogosławieństwem i pomocą wszystkich wiernych Mu wyznawców”.

Kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego UAM przygotował też medytację, która będzie towarzyszyć niedzielnej prezentacji.

Oprawę muzyczną zapewni Katarzyna Stroińska-Sierant z zespołem.

Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.

Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

198. prezentacja „Verba Sacra” odbędzie się w niedzielę 13 października o godz. 17. Wstęp wolny.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-12 09:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Australia: sportowiec ukarany za cytat z Pisma Świętego

Utrata wielomilionowego kontraktu i równie wysoka grzywna – to kara, jaka spotkała sławnego nie tylko w swoim kraju australijskiego rugbystę Israela Folau za przytoczenie na Instagramie słów Pisma Świętego. Kara ta wywołała ogólnokrajową dyskusję.

Więcej ...

Czym jest celibat? Kard. Grzegorz Ryś wyjaśnia

2024-11-16 10:31
Kard. Grzegorz Ryś z klerykami

archidiecezja łódzka

Kard. Grzegorz Ryś z klerykami

- Celibat to nie tylko kwestia przepisów prawnych. W momencie, kiedy ksiądz ustawia sobie celibat na poziomie prawa, można powiedzieć, że już należy się wyłącznie za niego modlić. Celibat jest charyzmatem, a każdy charyzmat jest miłością, celibat jest miłością do Kościoła - mówił do kleryków kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki, na początku pierwszego roku formacji WSD, tradycyjnie, spotkał się alumnami roku propedeutycznego.

Więcej ...

9 listopada będzie ważnym dniem dla Kościołów lokalnych

2024-11-16 13:11

Adobe Stock

Począwszy od przyszłego roku 9 listopada będzie dniem, w którym we wszystkich Kościołach lokalnych będą wspominani miejscowi świadkowie wiary: święci i błogosławieni, a także ci, których proces beatyfikacyjny jest w toku i względem których zatwierdzono dekret o heroiczności cnót. Papież pisze o tym w ogłoszonym dziś liście. Podkreśla, że nie chodzi o ustanowienie nowego wspomnienia liturgicznego, lecz o zwrócenie uwagi na postacie, które naznaczyły lokalną drogę chrześcijańską.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Matka Miłosierdzia

Święta i uroczystości

Matka Miłosierdzia

Cierpienia młodego Polaka

Zdrowie

Cierpienia młodego Polaka

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...