Reklama

Niedziela Wrocławska

Tylko powiedz wszystkim

Agata Pieszko

„Tylko powiedz wszystkim” to nowy cykl „Niedzieli wrocławskiej”, przygotowywany we współpracy z ks. dr. Bartoszem Mitkiewiczem, diecezjalnym duszpasterzem ds. pomocy duchowej ofiarom wykorzystywania seksualnego i ich rodzinom, który jest odpowiedzią na niepokojące zjawiska mające miejsce w Kościele i społeczeństwie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat pedofilii w Kościele zajmuje czołowe miejsce w publicznych dyskusjach i trudno się temu dziwić. – O krzywdzie nieletnich nie da się mówić bez emocji, nie można zaprzestać poszukiwania winnych i należy oczekiwać od Kościoła, by zajął się tematem z całą powagą – mówi ks. Bartosz Mitkiewicz. To zjawisko jest krwawiącą raną. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że granice norm seksualnych, także w polskim społeczeństwie, są coraz śmielej i bardziej przekraczane. Co gorsza, współczesny świat przedstawia je nam, jako naturalne. Przed takim opowiadaniem rzeczywistości oraz wszelkimi traumatycznymi zdarzeniami trzeba się chronić, a przede wszystkim zadbać o najmłodszych.

Trzeba działać

Episkopat Polski podał do wiadomości, że od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku odnotowano 382 przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. We wszystkich tych przypadkach, także niepotwierdzonych, mówimy o 625 ofiarach. Są to informacje przygotowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.
– Ktoś powie, że winę za ten kryzys ponoszą biskupi, bo to oni przez lata ukrywali problem, a i dziś niektórzy twierdzą, że ujawnianie pedofilii, to atak na Kościół, ale czy oznacza to, że jako osoba wierząca mam wsadzić ręce do kieszeni i udawać, że nic się nie stało? – pyta duszpasterz. Oczywiście Kościół, jak i cała jego wspólnota musi podjąć konkretne kroki, w których chodzi o ochronę dzieci i młodzieży, a nie księży i instytucji. W związku z tym abp. Józef Kupny zatwierdził wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej. Ustawa o obowiązku troski o ochronę dzieci i młodzieży oraz wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej znajdują się na stronie www.archidiecezja.wroc.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszyscy duchowni zostali zapoznani z wytycznymi i podpisali deklarację o ich respektowaniu. Arcybiskup Kupny zaproponował także utworzenie zespołu prewencyjnego złożonego z pedagogów, psychologów oraz prawników. W szkołach odbywają się również spotkania z nauczycielami, dzięki którym prewencja dotycząca ochrony uczniów przed niepożądanymi zdarzeniami na tle seksualnym zostanie zwiększona. Wszystkie te działania mają na celu ochronę przed demoralizacją i „seksualizacją” najmłodszych. Skupiają się przede wszystkim na pokazywaniu zdrowych norm w kontaktach, szczególne tych między nieletnimi a dorosłymi. W czasach, gdy dzieci pochodzą z rozbitych rodzin i mogą poszukiwać ciepła w niezdrowych relacjach, ważne jest wyczulenie ich na niepokojące zachowania i wskazywanie tych prawidłowych. System prewencyjny Archidiecezji Wrocławskiej powstał po to, by chronić dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym nie tylko ze strony duchownych, ale wszystkich, którzy próbowaliby ich skrzywdzić.

Współpraca

W kryzysie wartości znajdujemy się wszyscy, nie tylko księża. Kościół, jako wspólnota, musi się z tego kryzysu podźwignąć, działając razem. Apelujemy o czujność na wszelkie niepokojące zachowania zarówno ze strony duchowieństwa, jak i świeckich. Prewencja ma bowiem zapobiegać niepożądanym sytuacjom. Zobowiązujemy także wszystkich do przekazywania tych informacji i zachęcania pokrzywdzonych do korzystania z pomocy osób do tego wyznaczonych. Ochrona dzieci i młodzieży jest naszą wspólną sprawą, więc zapraszamy do współtworzenia cyklu, przesyłając swoje oczekiwania, pytania i sugestie na adres e-mail: wroclaw@niedziela.pl.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-07 08:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akcja „Kardiolog w Afryce 2017”

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

Akcja pomocy medycznej w Tanzanii, organizowana przez wolontariuszy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” – kardiologów: dr n. med. Marię Wieteska oraz dr n. med. Roberta Ryczka z Warszawy.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania