Reklama

Watykan

Watykan: 5 grudnia rozbłysną światła na choince na Placu św. Piotra

Włodzimierz Rędzioch

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem 5 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie zostanie otwarta szopka bożonarodzeniowa i zapłoną światełka na choince. Poinformował o tym 15 listopada komunikat Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu. Przypomniano, że w tym roku drzewko świąteczne – prawie 26-metrowy świerk o średnicy pnia do 70 cm – pochodzi z Konsorcjum Rotzo-Pedescala i San Pietro w północnowłoskiej prowincji Vicenza, szopka natomiast jest darem gminy Valsugana w prowincji Trydent również na północy Włoch.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oba te przedmioty mają wspólnie przypominać o nawałnicy i burzy, jakie na przełomie października i listopada ub.r. zniszczyły wiele miejsc w regionie Triveneto. Ponadto w tym roku Grupa Szopki Artystycznej Parè di Conegliano z prowincji Treviso zatroszczy się o ustawienie szopki w Auli Pawła VI.

Ceremonii na Placu św. Piotra będą przewodniczyć kard. Giuseppe Bertello i bp Fernando Vérgez Alzaga – odpowiednio przewodniczący i sekretarz generalny Gubernatoratu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szopkę wykonano niemal całkowicie z drewna i składają się na nią dwa elementy architektoniczne, charakterystyczne dla tradycji trydenckiej. Są to dwie struktury z obrobionego drewna z prostymi stołami, na których zostanie rozmieszczonych 20-25 postaci naturalnej wysokości (o. 1,8 m), wykonanych w polichromowanym drewnie. Rodzina Święta znajdzie się poniżej większej struktury w centralnej części całej kompozycji. Wokół niej będą ustawione inne istoty: Trzej Królowie, pasterze, zwierzęta, różne przedmioty i rośliny. Aby upamiętnić ubiegłoroczną klęskę żywiołową, tło krajobrazowe zostanie ozdobione gałązkami pochodzącymi z obszaru, dotkniętego nieszczęściem.

Świerk-choinka pochodzi z lasów, w które obfitują gmina Rotzo i niektóre części Pedescala i San Pietro. Zajmują one tam łącznie powierzchnię prawie 1,8 tys. hektarów, na których rosną głównie różne odmiany świerków: czerwona, biała, modrzewie i sporadycznie buki. W zamian za ścięte drzewa zostanie zasadzonych 40 nowych świerków, aby uzupełnić drzewostan, poważnie przetrzebiony w wyniku burzy sprzed roku.

Za ozdobienie i oświetlenie choinki odpowiada Dyrekcja Infrastruktur i Służb Gubernatoratu we współpracy z dwiema firmami koncernu Osram, który dostarczy system oświetlenia ozdobnego wysokiej jakości chromatycznej najnowszej generacji, dążące do ograniczenia szkód dla środowiska naturalnego i zużycia energii elektrycznej.

Szopka z Conegliano wymaga bezpośrednio do aklimatyzacji dawnych stajni z Lessinii (“ziemia wykorzystywana i przygotowana pod pastwiska") – obszaru geograficznego Przedalpy Weneckie. Nawiązuje ona do gotyckich konstrukcji łukowych, ma charakter geometryczny, a wzbogaca je kapitel, ukazujący słynne dzieło "Matka Boska z Dzieciątkiem", którego twórcą był Cima da Conegliano, wybitny malarz z okresu Odrodzenia. Ubrane w tradycyjne stroje weneckie postaci w szopce będą miały około 125 cm wysokości.

Reklama

Rano 5 grudnia delegacje gminy Scurelle, Konsorcjum i Szopkarskiej Grupy Artystycznej Parè di Conegliano przyjmie na audiencji papież Franciszek.

Choinka i szopka pozostaną na Placu św. Piotra do zakończenia okresu świątecznego, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 12 stycznia 2020 roku.

Zwyczaj ustawiania choinki w tym miejscu wprowadził w 1982 r. św. Jan Paweł II i pomysł ten bardzo szybko zyskał powszechne uznanie rzymian oraz turystów i pielgrzymów zagranicznych. Początkowo drzewa pochodziły z lasów włoskich, ale szybko w akcję tę włączyły się inne kraje, traktując podarowanie drzewka papieżowi jak zaszczyt, a zarazem swego rodzaju promocję własnego regionu. W latach 1997 i 2017 choinki do Watykanu pochodziły z Polski: z Zakopanego i z Ełku.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-15 14:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Monika od trudnej teściowej

Arkadiusz Bednarczyk

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza