Reklama

Kultura

Krzysztof Penderecki wystąpił na zakończenie Festiwalu „Gaude Mater”

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", wieczorem 5 maja koncertem nadzwyczajnym z okazji 80. rocznicy urodzin dyrygował mistrz Krzysztof Penderecki. Koncert odbył się w Bazylice Jasnogórskiej. Oprócz solistów: Iwona Hossa – I sopran, Ewa Vesin – II sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Tomasz Warmijak – tenor, Wojtek Gierlach – bas, wystąpiła 90-osobowa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i trzy chóry: Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Chłopięcy "Pueri Claromontani".

W programie koncertu znalazły się prawykonania: „Seven Last Words Of Christ” na chór mieszany a cappella (Artura Słotwińskiego), „Kyrie” na chór mieszany a cappella (Douglasa Pew ze Stanów Zjednoczonych), „Pater noster” na chór mieszany a cappella (Łukasza Farcinkiewicza).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głównym punktem koncertu było dzieło Krzysztofa Pendereckiego „Credo”.

Odbyło się również wręczenie nagród laureatom Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "Musica Sacra"

Składając życzenia Jubilatowi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, nawiązał do słów „Gaude Mater Polonia”. - Cieszymy się, że Festiwal był dziełem troski o piękno, że przetrwał zmaganie o prawdę i piękno - mówił abp Depo.

Zwracając się do Krzysztofa Pendereckiego abp Depo podkreślił, że „mistrz dziękuje za dwa dary, za dar życia i dar talentu”.

Krzysztof Penderecki rozpoczął komponowanie "Credo" w grudniu 1996 r. Tekst liturgiczny jest dopełniony ośmioma pieśniami, hymnami i tekstami sakralnymi. Utwór miał swoją światową prapremierę na Festiwalu Bachowskim w Oregonie 11 lipca 1998 r.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję u F. Skołyszewskiego, a następnie w PWSM w Krakowie u A. Malawskiego i S. Wiechowicza. Jest laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych, m.in.:I, II, i III nagrody na II Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP (1959), Nagrody Państwowej I st. (1968, 1983), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1970), Nagrody im. Herdera (1977), Nagrody im. Honeggera (1978), Nagrody im. Sibeliusa (1983), Premio Lorenzo Magnifico (1985), Nagrody Fundacji im. Karla Wolfa (1987), Grammy Award (1998, 1999, 2001), Grawemeyer Music Award (1992), Nagrody Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993), nagrody Best Living Word Composer (2000), Nagrody Księcia Asturii (2001). Krzysztof Penderecki jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, m.in. w Rochester, Bordeaux, Leuven, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Poznaniu, Warszawie, Buenos Aires, Glasgow, Mu¨nster, Seulu, Krakowie i członkiem honorowym Royal Academy of Music w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Kungl. Musikaliska Akademien w Sztokholmie, Akademie der Ku¨nste w Berlinie, Academia National de Bellas Artes w Buenos Aires, Académie Internationale de Philosophie et de l’Art w Bernie, Académie Nationale des Sciences, Belles-lettres et Arts w Bordeaux, Royal Irish Academy of Music w Dublinie, American Academy of Arts and Letters.

Reklama

Kompozytor posiada posiada wysokie odznaczenia państwowe i zagraniczne, m.in. 14 grudnia 2005 r. Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. We wrześniu 2007 r. otrzymał tytuł Honorowego Profesora Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa.

Twórczość kompozytora obejmuje ponad 100 utworów, w tym 16 utworów kameralnych i na instrumenty solowe, 27 utworów orkiestrowych, 7 symfonii, 17 koncertów na różne instrumenty, 19 pieśni i utworów chóralnych, 4 opery, oraz 18 kantat i oratoriów. Krzysztof Penderecki jest autorem muzyki do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli dla dzieci i dorosłych. Wśród dzieł kompozytora są m. in. Psalmy Dawida (1958), Passio et mors Domini nostri Jesu Christi secundum Lucam (1965), Dies irae (1967) , Siedem bram Jerozolimy (1996), Hymn do św. Wojciecha (1997), Credo (1997/98).

Reklama

Festiwal Gaude Mater odbywał się w dniach od 1 do 5 maja. Koncerty, oprócz Częstochowy, odbywały się w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu. Po raz pierwszy organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater", które uratowało festiwal po tym, jak lewicowe władze Częstochowy wycofały się z jego finansowania.

Na inauguracji liturgicznej 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", która odbyła się 2 maja w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiało prawykonanie „Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” Łukasza Urbaniaka.

Na Festiwal złożyło się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. W programie Festiwalu znalazły się koncerty gospel, muzyki cerkiewnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.

Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu był koncert z „Misa Flamenca” z udziałem hiszpańskiego gitarzysty Paco Pena, wybitnego interpretatora muzyki flamenco. Ponadto w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie zabrzmiały orientalne pieśni sakralne w wykonaniu Fawzy Al-Aiedy Trio, w kościele ewangelicko-augsburskim odbył się koncert muzyki Gospel. Wystąpił Chór IDMC (Individuals Dedicated to the Ministry of Christ) z Wielkiej Brytanii, w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana wystąpił Chór Kameralny Soboru Smolnego z Rosji.

Festiwalowi towarzyszył również, w dniach 27-28 kwietnia, projekt „Etno Gaude Mater”, którego celembyło pokazanie wielokulturowości świata w wymiarze „profanum”. Zaprezentowana została kultura Gruzji i Kazachstanu. Projekt realizowany był we współpracy z Ambasadami: Gruzji i Kazachstanu, Stowarzyszeniem „Most do Gruzji” i Fundacją Wschodnich Inicjatyw.

Reklama

23. edycji Festiwalu patronowali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Episkopat Polski w osobach: abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu, abp. Wiktora Skworca - metropolity katowickiego, abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego i kard. Stanisława Dziwisza - metropolity krakowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-06 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Muzyka cerkiewna na Festiwalu Gaude Mater

Ks. Mariusz Frukacz

Więcej ...

Bp Przybylski do nowych diakonów: bądźcie mądrzy mądrością Boga, a nie świata

2024-05-11 16:37

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj bardzo potrzeba mądrych diakonów w tym świecie takim rozbitym, relatywnym. Bądźcie mądrzy mądrością Boga, mądrością Bożych przykazań, a nie mądrością tego świata. Bądźcie mądrzy mądrością Kościoła, a nie jakąś własną mądrością – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Dziękczynienie za Kościół i korzenie

2024-05-11 14:30
- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

Karolina Krasowska

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim, gdzie trwają główne obchody 900-lecia dawnej diecezji lubuskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto