Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Antoni Długosz: Ten wieczór zobowiązuje nas do głębokiej refleksji

Maciej Orman

– Przy Twoim Sercu, Matko Betlejemska, „co jasnej bronisz Częstochowy”, pragniemy dokonać rachunku sumienia – powiedział 31 grudnia w bazylice jasnogórskiej podczas Nieszporów na zakończenie roku bp senior Antoni Długosz z Częstochowy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Na początku pragniemy przeprosić i przebłagać. Święty Boże, zmiłuj się nad nami! Nie pamiętaj, że czasem było źle. Powinno być więcej dobra, prawdy, miłości, modlitwy, cierpliwości, gotowości do przeproszenia i przebaczenia, troski o najbliższych, wiarę, Kościół i ojczyznę – przyznał bp Długosz.

Zobacz zdjęcia: Nieszpory w bazylice jasnogórskiej na zakończenie roku

– Na ścianach i wieżach niektórych kościołów i kaplic można przeczytać przejmującą prawdę, aktualną zwłaszcza w sylwestrowy wieczór: „Bóg widzi, czas ucieka, śmierć ściga, wieczność czeka”. Na granicy czasu przeszłego i przyszłego trzeba tę mądrość przypomnieć i rozważyć – kontynuował kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie bp Długosz przypomniał niektóre wydarzenia 2019 r. Wymienił Orszaki Trzech Króli, w których w 750 miejscowościach uczestniczyło 1 milion 200 tys. osób, 25. rocznicę swoich święceń biskupich i Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Przypomniał o zamachach islamistów na Sri Lance podczas Wielkanocy, w wyniku których zginęło 400 osób, pożarze paryskiej katedry Notre Dame i pielgrzymkach papieża Franciszka.

Biskup Długosz wspomniał również o synodzie amazońskim w Rzymie, Roku Moniuszkowskim w 200. rocznicę urodzin kompozytora, strajku polskich nauczycieli

i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej ze słowami prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera w Wieluniu: „Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie”.

Nie zabrakło także wspomnień o zmarłych: Janie Olszewskim, Kornelu Morawieckim, Janie Kobuszewskim i Janie Szyszce.

– Wiele jest jeszcze do zmiany – stwierdził bp Długosz, odnosząc się do sytuacji w Polsce, i zacytował fragment „Modlitwy” Juliana Tuwima: „Daj nam uprzątnąć dom ojczysty. (...) Niech prawo zawsze prawo znaczy,/ A sprawiedliwość – sprawiedliwość”.

– Martwi słabnąca religijność i profanacje świętych znaków. Z bólem i pokorą przyjęliśmy informacje o przypadkach pedofilii. Kościół jest zraniony, ale nasz i kochany. Ufamy, że Pan da siłę swojemu ludowi, aby był święty i apostolski.

Reklama

Kardynał Sarah słusznie powiedział: „Chodzi o to, by pozostać wiernym Jezusowi Chrystusowi. Jeśli nie można zmienić świata, to można zmienić samego siebie” – podkreślił biskup senior.

– My się jeszcze obudzili, byśmy Cię, Boże, chwalili. Przebacz, Panie, ludowi Twojemu. Bądź z nami w każdy czas. Błogosław i wspieraj – zakończył bp Długosz.

Po kazaniu uczestnicy nabożeństwa przepraszali za grzechy popełnione w kończącym się roku, dziękowali za otrzymane w nim łaski i prosili o błogosławieństwo na 2020 r. Następnie wszyscy odśpiewali Te Deum, a bp Długosz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Po nabożeństwie kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak odczytał sprawozdanie duszpasterskie z działalności sanktuarium w 2019 r.

Podczas Nieszporów grała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-31 20:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przeor Jasnej Góry o pielgrzymowaniu, świętowaniu i optymizmie

Karol Porwich/Niedziela

I w tym roku z Jasnej Góry popłynie to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” - podkreśla przeor Sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia NMP. O. Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary, zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego kto mu zawierza.

Więcej ...

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli