Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa-Praga: powstanie sanktuarium Stefana kard Wyszyńskiego w Choszczówce

W Choszczówce obok siedziby Instytutu Prymasowskiego planowana jest budowa sanktuarium Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W ten sposób diecezja warszawsko-praska chce upamiętnić osobę Prymasa Tysiąclecia i przybliżyć ją młodemu pokoleniu. Obok funkcji liturgicznych nowa świątynia ma także posiadać pomieszczenia w których będzie można organizować konferencje, sesje formacyjne oraz rekolekcje. Chcemy, by mogła z tego korzystać zarówno młodzież z ruchów i wspólnot jak i małżeństwa – zapowiedział bp Romuald Kamiński. Z okazji Nowego roku biskup warszawsko-praski spotkał się z dziennikarzami, by podsumować ubiegły rok posługi duszpasterskiej i poinformować o planowanych inicjatywach. Wśród najważniejszych z nich wymienił obchody setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Zapowiedział wzniesienie w Radzyminie obok wznoszonego sanktuarium pomnika Matki Bożej Łaskawej – patronki stolicy. – Chcemy w ten sposób uzmysłowić nie tylko rodakom ale także reszcie świata, że zwycięstwo w 1920 roku było owocem nie tylko zdolności taktycznych dowódców, waleczności Wojska Polskiego ale także darem Bożej Opatrzności. Wspomniał przy tym o świadectwach żołnierzy bolszewickich, którzy w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 roku widzieli na niebie postać Najświętszej Maryi Panny. – Nasze zwycięstwo uratowało świat – nie mówimy tylko o cywilizacji zachodniej, ale cywilizacji chrześcijańskiej. Gdybyśmy wówczas przegrali cała siła ze Wschodu poszłaby na Zachód Europy, a stamtąd niewiadomo jak daleko…- powiedział bp Kamiński. Poświęcenie figury odbędzie się 16 sierpnia. Kolejnego dnia obchody odbędą się w Mińsku Mazowieckim. Natomiast, jeśli chodzi o szczegóły wydarzeń związanych z obchodami 14 i 15 sierpnia na terenie Ossowa i Radzymina, to czekamy na decyzje władz państwowych – poinformował biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do zbliżającej się beatyfikacji Stefana Kard. Wyszyńskiego wspomniał o planach wybudowania w Choszczówce sanktuarium poświęconego jego osobie. Ma być ono wzniesione na działce przyległej do terenu Instytutu Prymasowskiego, która jest darem osób prywatnych. – Chcąc upamiętnić postać Wyszyńskiego ofiarowali oni instytutowi teren pod przyszły kościół, który został następnie przekazany diecezji. Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta Warszawy – powiedział bp Kamiński. W ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego w diecezji warszawsko-praskiej od listopada trwa nowenna, w czasie której w kolejnych miesiącach w parafiach rozważany jest tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Reklama

Bp Kamiński wyraził również radość z owoców obrad Diecezjalnego Synodu Młodych. Zapowiedział, że niebawem ukaże się dokument będą podsumowanie dotychczasowych prac w którym uwzględnione będą wyniki ankiet – internetowych oraz opracowanych w poszczególnych rejonach. – Ciszy nas zaangażowanie młodych, którzy w sposób aktywny i z entuzjazmem włączyli się w prace synodu. Wielu z nich było także obecnych na liturgii otwierającej synod, jak i na sesji plenarnej. Przed nami jeszcze dwa duże spotkania. Planowane zakończenie synodu to wrzesień bieżącego roku.

2020-01-09 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza, prelekcja i modlitwa o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2020-02-15 10:47

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

kard. Wyszyński

Narodowe Archiwum Cyfrowe

W piątek 28 lutego o godz. 19.00 bp Rafał Markowski przewodniczyć będzie Mszy św. o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie prelekcję pt. "Wpływ Wielkiej Nowenny Millenium na odzyskanie przez Polskę wolności" wygłosi dr Ewa Czaczkowska, biografka Prymasa Tysiąclecia.

Każdego 28. dnia miesiąca od listopada 2019 do maja 2020 w archikatedrze warszawskiej zaplanowano przygotowanie pastoralne do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.

Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze specjalnie wybrano 28 dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r. Niewykluczone, że w przyszłości, jeśli tak zdecyduje papież, będzie to dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego. Dotychczas, co miesiąc 28. dnia w stołecznej archikatedrze wierni modlili się o jego beatyfikację, a teraz proszą Boga o owoce tej beatyfikacji.

“Wszyscy winniśmy się dobrze przygotować do czerwcowej beatyfikacji, aby nie stała się ona tylko jednorazowym wydarzeniem, o którym szybko zapomnimy. Jestem głęboko przekonany, że w każdej polskiej diecezji i w każdej wspólnocie parafialnej winna odbywać się refleksja skoncentrowana wokół nauczania kard. Wyszyńskiego, jak również wokół pytania: jakim jest on wzorem świętości na dziś, tu i teraz” – podkreśla kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski ma też nadzieje, że to, co będzie się odbywać w związku z beatyfikacją na poziomie archidiecezji warszawskiej będzie przykładem, co można zrobić w każdej parafii. Parafie otrzymały już pomocne w tym materiały duszpasterskie, mogą z nich skorzystać także inne diecezje i parafie w Polsce gdyż są dostępne do pobrania z oficjalnej strony beatyfikacyjnej prymaswyszynski.pl. Jednym z autorów jest ceniony biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Beatyfikacja Czcigodnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w Warszawie 7 czerwca 2020 r.

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą. W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy "Kampinos" AK.

25 marca 1946 Pius XII mianował go biskupem lubelskim (sakrę nominat przyjął 12 maja tegoż roku), a 22 października 1948 powołał go na arcybiskupa Gniezna i Warszawy oraz Prymasa Polski. Na konsystorzu 12 maja 1953 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, ale ówczesne władze nie zezwoliły nowemu purpuratowi na wyjazd do Rzymu po odbiór insygniów kardynalskich. Przyjął je z rąk Piusa XII dopiero 18 maja 1957.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia "Porozumienia", które 14 lutego 1950 podpisali przedstawiciele Episkopatu i władz państwowych. Mimo to, sytuacja coraz bardziej się zaostrzała i 25 września 1953 prymas został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 ks. prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. W okresie rodzącej się "Solidarności" pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego.

Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Niecodzienny przebieg niedzielnego konkursu w Bad Mitterndorf. Stoch wysoko

2020-02-16 14:08

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

Stoch

wPolityce.pl / youtube Skijumping

Kamil Stoch

Niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf zakończył się wynikami po pierwszej serii.

Po skoku Kamila Stocha w drugiej serii organizatorzy ze względu na fatalne warunki pogodowe zdecydowali się odwołać finałową serię. W tym wypadku do całości konkursu liczyły się tylko wyniki pierwszej serii, w której Kamil Stoch zajął 4 miejsce. Zwyciężył Stefan Kraft przed Kobayashim i Zajcem.

Piotr Żyła w niedzielnym konkursie zajął 9 miejsce, a do drugiej serii awansowali także Jakub Wolny i Aleksander Zniszczoł. Dawid Kubacki był poza finałową trzydziestką.

CZYTAJ DALEJ

Dobre miejsce - Centrum Charytatywne Caritas

2020-02-17 08:23

CAL

Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie jest ośrodkiem niosącym pomoc osobom chorym i starszym, a także dzieciom i młodzieży. Dla wielu mieszkańców miasta i okolic jest miejscem, gdzie w twarzach pracowników i wolontariuszy dostrzec można miłosierne oblicze Boga.

W centrum przy ul. Szkolnej działają hospicjum domowe, ośrodek rehabilitacji, poradnia psychoterapeutyczna, stowarzyszenie amazonek (kobiet po mastektomii i zmagających się z rakiem piersi), a także całoroczna świetlica dla dzieci i młodzieżowy klub wolontariatu.

Przy łóżku chorego

- Nasza palcówka prowadzi hospicjum domowe. Opiekujemy się pacjentami w terminalnej fazie choroby nowotworowej. To mieszkańcy Krasnegostawu i okolicznych miejscowości - mówi Monika Kowalczyk, kierownik ośrodka. - Miesięcznie pod opieką mamy ok. 15 pacjentów; do tylu jesteśmy w stanie dotrzeć z zespołem paliatywnym. Opiekę nad chorymi w ich domach podejmują lekarz i pielęgniarki, a w razie potrzeby rehabilitant, psycholog i kapłan - wyjaśnia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, wizyty odbywają się raz w tygodniu lub nawet codzienne. To trudna praca, wymagająca nie tylko doskonałego przygotowania zawodowego, ale przede wszystkim cierpliwości, zrozumienia i otwartości serca. - Kiedyś mieliśmy pod dopieką panią, która zmarła w poniedziałek wielkanocny. Pielęgniarka przyjeżdżała do niej przez całe święta - opowiada M. Kowalczyk. - Mimo oczywistego charakteru pracy w hospicjum, nie można przyzwyczaić się do cierpienia, do śmierci. Bardzo trudno jest nam przyjmować śmierć ludzi młodych. Gdy matka lub ojciec zostawiają małe dzieci, mamy do czynienia z wielkim bólem a nawet rozpaczą w rodzinach. Chociaż sami zadajemy sobie pytanie o sens cierpienia i śmierci, staramy się towarzyszyć bliskim naszych podopiecznych i także im pomagać przejść przez te najtrudniejsze życiowe doświadczenia - dopowiada. Dla pani Moniki, jak i kilkunastoosobowego zespołu pracowników krasnostawskiej Caritas, siłę w pokonywaniu codziennych trudności daje wiara. - Bóg jest miłością. On daje nadzieję, że wszystko będzie dobrze - podkreśla pani kierownik.

Chcemy pomagać

W ośrodku prowadzona jest także rehabilitacja. Codziennie w profesjonalnie wyposażonych gabinetach (fizykoterapii, kinezyterapii, masażu klasycznego, hydromasażu i krioterapii) do zdrowia wracają osoby starsze i chore, po kontuzjach i wypadkach. Wśród nich coraz więcej jest dzieci z wadami postawy, które odzyskują zdrowie pod okiem doświadczonych terapeutów. - Z zabiegów rehabilitacyjnych miesięcznie korzysta ok. 100 osób. Na tyle pozwala nam kontrakt z NFZ, ale moglibyśmy przyjąć nawet 4 razy więcej pacjentów - mówi Monika Kowlaczyk. Zdarza się, że w ośrodku przyjmowani są pacjenci poza kontraktem, którzy za rehabilitację odwdzięczają się darowizną na rzecz Caritas. Podobnie działa gabinet psychoterapeuty, w którym z pomocą doświadczonego psychologa można rozwiązać różne problemy osobiste i rodzinne.

- Moglibyśmy i chcielibyśmy pomagać jeszcze więcej, ale nasza praca uzależniona jest od posiadanych środków. Poza finansowaniem z centrali Caritas i z NFZ sami też próbujemy pozyskiwać fundusze. Z pomocą naszych młodych wolontariuszy organizujemy kwesty, zbiórki, pikniki i koncerty charytatywne - wyjaśnia pani kierownik. Wśród cyklicznych akcji są m.in. marcowe kwesty w krasnostawskich kościołach „Pola Nadziei”, majowy piknik rodzinny, czerwcowe przedstawienia teatralne dla dzieci, czy biegi Caritas. - W organizacji tych wydarzeń i pozyskiwaniu środków, szczególnie na działalność hospicjum, bardzo pomocni są uczniowie szkół średnich. Jesteśmy wdzięczni za ich czas i talenty ofiarowane bliźnim - podkreśla M. Kowalczyk. Najbliższą akcją jest koncert charytatywny pt. „Miłością ożywieni”, który 17 lutego odbędzie się w Krasnostawskim Domu Kultury. Działalność centrum można wesprzeć darowiznami, przekazywanymi na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 z dopiskiem „Centrum w Krasnymstawie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję