Reklama

Świat

Papież mianował kilku nowych biskupów greckokatolickich

Watykan. Pałac Apostolski

Ks. Zbigniew Chromy

Watykan. Pałac Apostolski

Papież Franciszek dokonał 15 stycznia kilku zmian na stanowiskach rządców ukraińskich eparchii (diecezji) greckokatolickich w Australii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Eparchią Św. Piotra i Pawła w Melbourne będzie obecnie kierował, po ustąpieniu bp. Petera Stasiuka CSsR, biskup-nominat Mykoła Byczok CSsR a eparchią Świętej Rodziny w Londynie – bp Kenneth A. A. Nowakowski, dotychczasowy biskup New Westminster w Kanadzie, którą z kolei będzie zarządzał tymczasowo jako administrator apostolski bp David Motiuk – biskup eparchii Edmonton również w Kanadzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup-nominat Mykoła Byczok CSsR urodził się 13 lutego 1980 w Tarnopolu. W lipcu 1997 wstąpił do wschodniej gałęzi Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów), po czym kształcił się na Ukrainie i w Polsce, uzyskując licencjat z teologii pastoralnej. 17 sierpnia 2003 złożył zakonne śluby wieczyste a 3 maja 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Pracował następnie w parafiach greckokatolickich w Rosji i na Ukrainie, był ekonomem lwowskiej prowincji redemptorystów a od 2015 był wikarym w parafii św. Jana Chrzciciela w Newarku w amerykańskim stanie New Jersey w archieparchii filadelfijskiej dla Ukraińców. Na tym stanowisku zastała go obecna decyzja papieska.

Eparchia Świętych Apostołów Piotra i Pawła dla Ukraińców w Australii z siedzibą w Melbourne powstała 24 czerwca 1982 z istniejącego od 1958 egzarchatu apostolskiego dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Eparchia obejmuje cały szósty kontynent. Od 1992 kierował ją bp Peter (Petro) Stasiuk, który w lipcu br. skończy 77 lat.

Podziel się cytatem

Reklama

Nowy biskup eparchii Świętej Rodziny w Londynie dla Ukraińców – Kenneth (Ken) Anthony Adam Nowakowski urodził się 16 maja 1958 w mieście North Battleford w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Po ukończeniu miejscowych szkół podstawowych i średnich rozpoczął pracę w sektorze prywatnym i publicznym. Równolegle do tego kształcił się najpierw w zgromadzeniu redemptorystów w Toronto, następnie w Kolegium św. Michała, afiliowanym do Uniwersytetu w Toronto, uzyskując tam bakalaureat w zakresie nauk religijnych i filozofii, później także z teologii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. 19 sierpnia 1989 przyjął święcenia jako kapłan kanadyjskiej eparchii Saskatoon.

Reklama

Uczęszczał również na kursy z prawa kanonicznego w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, organizując jednocześnie i kierując Ukraińskim Katolickim Biurem Uchodźców dla Włoch. Ówczesny arcybiskup większy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK; na emigracji) kard. Myrosław Lubacziwśkyj mianował go w tym czasie wicekanclerzem i swoim sekretarzem.

Po ponownej legalizacji UKGK na Ukrainie w 1991 wraz z kardynałem przybył do tego kraju i w 1994 współtworzył tam miejscową Caritas, zostając jej wiceprzewodniczącym. W 2001 powrócił do Kanady, gdzie został rektorem ukraińskiego seminarium duchownego Ducha Świętego w Ottawie, współpracując jednocześnie przy organizowaniu Światowego Dnia Młodzieży w Toronto w 2002, potem był kanclerzem kurii eparchialnej w Saskatoon.

Reklama

1 czerwca 2007 został mianowany biskupem eparchii New Westminster dla Ukraińców (trzecim w historii tej jednostki kościelnej); sakrę przyjął 24 lipca tegoż roku.

Podziel się cytatem

Reklama

Eparchię Świętej Rodziny w Londynie dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego utworzył 18 stycznia 2013 Benedykt XVI, podnosząc do tej godności powstały w 1957 egzarchat apostolski dla tej grupy wiernych, mieszkających w Anglii i Walii, a od 1968 - także w całej Wielkiej Brytanii. Pierwszym biskupem nowej jednostki kościelnej został bp Hlib Łonczyna, który 1 września ub.r. ustąpił ze stanowiska, gdyż ostał administratorem apostolskim eparchii paryskiej św. Włodzimierza.

Administrator apostolski eparchii New Westminster bp David (Dawyd) Motiuk urodził się 13 stycznia 1962 w Vegreville (prowincja Alberta w Kanadzie). Rozpoczął studia na Uniwersytecie w Edmontonie, ale porzucił je i wstąpił do wspomnianego ukraińskiego seminarium duchownego Ducha Świętego w Ottawie, uzupełniając formację w zakresie filozofii i teologii na miejscowym uniwersytecie św. Pawła. Uzyskał tam w 1989 licencjat z prawa kanonicznego a następnie doktorat na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 sierpnia 1988. Pracował następnie duszpastersko w kilku parafiach greckokatolickich w Kanadzie, a w latach 1996-2001 był rektorem swego dawnego seminarium w Ottawie. Pełnił też szereg urzędów w swej rodzimej eparchii Edmonton. Ponadto w latach 1997-2002 był konsultorem Komisji Międzyobrządkowej ds. Prawa Kanonicznego w łonie Kanadyjskiej Konferencji Biskupiej.

5 kwietnia 2002 św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym eparchii Edmonton dla Ukraińców; sakrę nominat przyjął 11 czerwca tegoż roku. 25 stycznia 2007 Benedykt XVI powołał go na biskupa tej jednostki kościelnej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-01-15 20:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi greckokatoliccy: zmartwychwstanie Chrystusa powinno zmienić nasze podejście do wszystkich problemów

episkopat.pl

Każda epidemia dobiegła końca. Ta się też skończy. Niech moc zmartwychwstałego Chrystusa da wam siłę i nadzieję” – piszą polscy biskupi greckokatoliccy w liście na Wielkanoc, którą Kościoły wschodnie będą obchodzić jutro (19 kwietnia). Abp Eugeniusz Popowicz i bp Włodzimierz Juszczak podkreślają, że „radość z wiadomości o Zmartwychwstaniu Chrystusa musi być silnym duchowym impulsem do zmiany naszego życia i zmiany naszego podejścia do wszystkich problemów, obaw i zagrożeń, nawet takich jak obecna globalna pandemia koronawirusa”.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim