Londyn: kard. Nichols – wyjście z UE szansą na obniżenie napięć społecznych
st (KAI) / Londyn
episkopat.pl
Kard. Vincent Nichols
W chwili, gdy Wielka Brytania formalnie opuszcza Unię Europejską, mamy szansę by wyjść poza podziały, które były widoczne na wielu poziomach w naszym społeczeństwie – stwierdził przewodniczący episkopatu Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols.
Arcybiskup Westminsteru zachęcił swoich rodaków do codziennej życzliwości, do bycia dobrymi sąsiadami, przyjmowania obcych i troski o najbardziej bezbronnych w społeczeństwie. „W ten sposób przyczyniamy się do dobra wspólnego na każdym poziomie społeczeństwa, od polityki krajowej po indywidualną wielkoduszność, szczególnie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji i niepewności. Jako katolicy, wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, zobowiązujemy się do odegrania naszej roli w tym przedsięwzięciu” – stwierdził przewodniczący episkopatu Anglii i Walii.
Abp Wojda: duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości
ek/KAI
ekr/ BP KEP
- Duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości, do której nas wszystkich wzywa Chrystus. To wezwanie jest szczególnie ważne w przeżywanym Roku Świętym, w szczególnym czasie łaski, jaki jest nam dany, abyśmy się pojednali, wybaczyli sobie wzajemne urazy i weszli na drogę świętości - mówił abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach dzisiejszych ogólnopolskich obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
W świecie, w którym słowo „poświęcenie” brzmi jak archaizm, a „heroizm” kojarzy się z naiwnym romantyzmem z lekcji historii, męczeństwo może wydawać się czymś wręcz niezrozumiałym. Czymś z innego porządku – może nawet obcym i niepokojącym. Żyjemy przecież w czasach, w których indywidualizm jest cnotą, a sukces mierzy się liczbą zer na koncie, lajków pod zdjęciem i umiejętnością „dbania o siebie”. Na tym tle ofiara z własnego życia – a więc męczeństwo – wydaje się gestem radykalnym, może wręcz szalonym. A jednak… nie daje spokoju.