Reklama

Niedziela Wrocławska

Czcimy tych, którzy nie wrócili

Agnieszka Bugała

- Co roku spotykamy się po to, aby uczcić tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi. Jesteśmy pokoleniem odchodzącym, dlatego zależy nam bardzo, aby na trwałe zapisać nasze bolesne doświadczenia w pamięci młodego pokolenia, w pamięci narodu. Taki cel ma dzisiejsza uroczystość – mówił Eugeniusz Kuszka, prezes Związku Sybiraków we Wrocławiu w czasie uroczystości, które odbyły się dziś (12 lutego) pod pomnikiem Zesłańców Sybiru we Wrocławiu. Miały charakter wojskowy, wzięły w nich udział służby mundurowe wojska, policji i straży miejskiej. Wartę pełniły również poczty sztandarowe ze szkół im. Władysława Andersa i Józefa Piłsudskiego, oraz harcerze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod pomnikiem przemawiali kolejno Jarosław Kresa - wicewojewoda dolnośląski, Grzegorz Macko - wicemarszałek województwa dolnośląskiego, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, zastępca Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Janusz Wrzal, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Andrzej Drogoń i kapelan sybiraków ks. prof. Franciszek Głód.

Wicewojewoda dolnośląski przypomniał przyczyny masowych wywózek Polaków w głąb Rosji. - Spotykamy się 80 lat po tragicznym wydarzeniu, 80 lat po pierwszej masowej wywózce Polaków na szeroko pojęty Sybir. Dziś jest zimno, kulimy się, ale wtedy było o 30 stopni zimniej. Wywiezieni musieli zmierzyć się nie tylko z ekstremalną pogodą, ale także z głodem, fatalnymi warunkami sanitarnymi, daleko i długo. Dla wielu ta podróż zakończyła się śmiercią. To, co zdarzyło się 80 lat temu nie mogłoby się zdarzyć, gdyby nie fatalna, upiorna zmowa dwóch totalitarnych reżimów – mówił Jarosław Kresa. Przypomniał też, że w czasach PRL ci, którzy wrócili z Syberii nie mogli mówić o swojej tragedii. Podziękował za trud, wytrwałość i odwagę w przenoszeniu polskości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grzegorz Macko przypomniał o zmowie dwóch sąsiadów, Niemiec nazistowskich i sowieckiej Rosji, którzy rozpoczęli tragiczny rozdział w dziejach świata.

– Sowiecka Rosja chciała zniszczyć Polskę i zetrzeć ślad po Polakach, ale to się nie udało. Chylimy czoła przez tymi wszystkimi, którzy tracili życie w nieludzkich warunkach na wschód, tracili życie w nieludzkich warunkach tam, na miejscu – mówił wicemarszałek Macko.

Prezydent Wrocławia cytował Herlinga – Grudzińskiego i Mariana Jonkajtysa, autorów, którzy przyczynili się do utrwalania pamięci o nieludzkiej tragedii deportowanych.

- Droga wrocławska i dolnośląska rodzino sybiracka - mówił Jacek Sutryk i nawiązał do książki Gustawa Herlinga – Grudzińskiego „Inny świat”, w której pisarz wyraził obawę, czy wieść o tych tragicznych i smutnych wydarzeniach przetrwa w pamięci i w książkach.

Reklama

– Dziś dajemy dowód, że pamięć jest w nas żywa. Zobowiązuję się również do tego, aby pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała – a nieśli ją będą młodzi. Jestem pewien, że nawet, gdy nie będzie już nas, oni będą pamiętać. Ważne, by tak dbać o swoje miasto, o swój region i o swoją Ojczyznę, aby już nigdy do takich wydarzeń nie musiało dojść. Wróciliście Państwo – wielu z was, którzy mieli szczęście - wróciło do wolnej Polski, ale w tej wolnej Polsce zostaliście kolejny raz skazani, skazani na milczenie, często na hańbę. Leczy wy nie poddaliście się. Nawiązując do słów dobrze wam znanego wiersza Mariana Jonkajtysa, który stał się przecież Hymnem Sybiraków, „Wyście szli i szli – dziesiątkowani! Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg! A wyście szli i szli, i szli – niepokonani! Aż wolną Polskę raczył wrócić Bóg!”. W imieniu wrocławianek i wrocławian chciałbym wam za wolne miasto Wrocław w tym szczególnym dniu i szczególnym miejscu bardzo serdecznie podziękować – zakończył wystąpienie prezydent.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem i Apel Pamięci.

Historycy szacują, że w ramach czterech zsyłek władze sowieckie deportowały ze wschodnich obszarów II RP na daleką północ, na Syberię, na stepy Kazachstanu i w wiele innych miejsc imperium 1,3 mln Polaków. Wywożono głównie rodziny osadników wojskowych, uczestników wojny polsko-bolszewickiej, kolejarzy i leśników. Na nieludzkiej ziemi zginął co trzeci wywieziony Polak. Pierwsza wywózka – w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. – była największa i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar.

Podziel się:

Oceń:

2020-02-12 20:11

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Pamiętają o tych, którzy walczyli o wolność

2024-04-26 10:14
Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Karolina Krasowska

Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Słubicki Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego otrzyma wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego