Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś do katechumenów: jesteśmy wybrani przez Jezusa! – obrzęd wybrania i wpisania imienia

Ks. Paweł Kłys

– Patrzmy na Jezusa, który jest wierny temu wybraniu, jakie ogłosił Mu Ojciec nad Jordanem. Patrzmy jak został wypróbowany w tym wybraniu, żeby Go nie nadużyć, żeby nim żyć w pełnej prawdzie, żeby się ucieszyć tym, by odwzajemnić Bogu Jego miłość. A doświadczając tej Jego miłości, mogę okazywać ją ludziom, bez pretensji, by być ponad nimi, pokazując im swoją dominację. Patrzmy na Jezusa! – mówił do katechumenów pasterz Kościoła Łódzkiego – abp Grzegorz Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w łódzkiej katedrze podczas Mszy świętej celebrowanej przez metropolitę łódzkiego, miał miejsce obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia katechumenów przygotowujących się do Chrztu w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archidiecezjalnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi.

W homilii ksiądz arcybiskup zauważył, że - wielki post jest niesłychanie intensywnym fragmentem drogi katechumenów do chrztu. Dziś wraz z katechumenami przeżywamy obrzęd wybrania. Oni usłyszą nad sobą, że są wybrani do tego, by przyjąć sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego. Tak naprawdę to oznacza coś o wiele więcej. To znaczy, że są wybrani przez Boga dla Niego. Ta prawda dotyczy nas wszystkich – nas ochrzczonych.

Jesteśmy wybrani przez Boga! To jest niesłychane usłyszeć nad sobą tę prawdę, że Bóg każdego z nas wybrał! Jednocześnie dzisiejsza ewangelia pokazuje, że ten wybór - ze strony Boga - nie zawsze dobrze rozumiemy, i że ten wybór ze strony Boga dość szybko może przyjść do nas jako pokusa. – zauważył arcybiskup Grzegorz.

Podziel się cytatem

Reklama

– W tej ewangelii diabeł bawi się w teologa. Diabeł interpretuje Sowo Boże. Diabeł interpretuje psalm i robi to w świątyni. Całą ta interpretacja jest taka – jeśli jesteś Synem Bożym, to… przynajmniej w świątyni jesteś bezpieczny, tu nic ci nie grozi. (…) Za pierwszą i drugą pokusą kryje się takie żądanie wobec Boga, by udowodnił, że naprawdę mnie wybrał, bo nie wierzę Mu na słowo. W tych obu pokusach jest postawienie siebie ponad Boga. Jeśli to prawda, że jesteś moim Ojcem, to nie mogę być głodnym. Jeśli to prawda, że jesteś moim Ojcem, to ja muszę być zabezpieczonym, nic nie może mi się stać. To ja mam być zabezpieczony. Jestem wybrany, to Bóg ma być na moich usługach. Jestem wybrany, to ja stawiam Bogu warunki i mam prawo się po Nim spodziewać i tego, i tego. Dlatego też odpowiedzią Jezusa na te pokusy jest Golgota. – podkreślił łódzki pasterz.

Reklama

Ks. Paweł Kłys

– Trzecią pokusą, jest pokusa panowania nad innymi w imię naszego wybrania! Wydaje nam się, że nasze wybranie daje nam władzę nad innymi. Dwie pierwsze pokusy wmawiały nam, że mamy władzę nad Bogiem, tak ta trzecia mówi, że twoje wybranie jest szczególnym tytułem do tych dusz tu na tym świecie, i na sposób ziemski. To jest pokusa mocna i wracająca raz po raz. Zapanować w imię wybrania. Za każdym razem jest to nadużycie tego wybrania! – zaznaczył celebrans.

Reklama

Po homilii metropolita łódzki zaprosił do prezbiterium katedry jedenastu katechumenów wraz z chrzestnymi, a następnie, każdy z nich przedstawił swoje imię i wpisał je do księgi katechumenów. Po czym została odmówiona modlitwa za przygotowujących się do Chrztu, w czasie której rodzice chrzestni trzymali rękę na prawym ramieniu katechumena – czym dali wyraz, że są razem z nimi w imieniu Kościoła, są obok i wspierają swoją modlitwą. Obrzęd zakończyło odesłanie katechumenów, na wzór tego, jak czyniono to w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia jest drugim stopniem przygotowania do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego, które katechumeni otrzymają w Noc Paschalną.

Więcej na temat przygotowania dorosłych do Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania można znaleźć na stronie Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego działającego przy Bazylice Archidiecezjalnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-02 07:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielka dominikańska ambona w internecie już od 6 stycznia

BOŻENA SZTAJNER

Miejsce formacji i katechezy dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiarę, „katechumenat dla dorosłych w internecie” – to będzie nowa formuła strony Dominikanie.pl.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Pielgrzymka Rodzin Powołanych i Osób Wpierających Powołania na Jasną Górę

2024-05-06 11:37

Karol Porwich/Niedziela

To już kolejna edycja tego pielgrzymowania, w której uczestniczą rodzice kapłanów, osób życia konsekrowanego i seminarzystów oraz członkowie wspólnot modlitewnych i przyjaciół seminariów duchownych, zakonów i zgromadzeń zakonnych, grup modlących się za powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Kościół

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?