Reklama

Świat

Niemcy: w Kolonii rozpoczyna się Kongres Eucharystyczny

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W Kongresie Eucharystycznym nie chodzi o nic więcej jak o tajemnice wiary" - powiedział kard. Joachim Meisner na krótko przed jego rozpoczęciem. Dzisiaj wieczorem rozpoczyna się w Kolonii "wielkie święto wiary" Kościoła katolickiego w Niemczech. Organizatorzy oczekują ok. 50 tys. uczestników. Wśród gości Kongresu, który potrawa do niedzieli 9 czerwca br. będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

"Chodzi o to, aby zachęcić wierzących do dawania świadectwa i aby powiedzieć sobie, co usłyszałem teraz w katechezie, jak zachować to w naszym życiu" - powiedział metropolita Kolonii w rozmowie z niemiecką telewizją ARD. Sam kardynał wygłosi podczas Kongresu dwie wielkie katechezy. "Kościół stoi wobec dowartościowania dwóch pojęć: `zgromadzenia` i `głoszenia`" - zaznaczył niemiecki purpurat i dodał: "Zbieramy się jako rozproszeni, aby czcić Eucharystię, a potem jesteśmy ponownie posłani do świata. Tak dzieje się na przykład w uroczystość Bożego Ciała, którą świętują wszystkie kolońskie parafie wspólnie w katedrze a potem w niedzielę jako małe wspólnoty u siebie" - przypomniał kard. Meisner.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kongres Eucharystyczny zostanie otwarty oficjalnie dzisiaj wieczorem. Organizatorem pięciodniowego wydarzenia jest Konferencja Episkopatu Niemiec a gospodarzem metropolia kolońska. Oczekuje się ok. 50 tys. uczestników. Organizatorzy oczekują, że Kongres powinien się przyczynić do ponownego wzmocnienia wśród wiernych świadomości centralnego znaczenia liturgii, nabożeństwa i mszy św. w życiu chrześcijan i wspólnoty Kościoła. Spotkanie będzie miało również wymiar ekumeniczny.

W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" przed Kongresem abp Robert Zollitsch, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec przypomniał, że ze względu na brak kościelnej jedności i rozumienia urzędu nie jest możliwe wspólne sprawowanie Eucharystii katolików i protestantów. Zdaniem abp Zollitsch spotkanie ukaże różnorodność katolickiego życia, w którego centrum stoi Eucharystia.

Reklama

Natomiast biskup Münster Felix Glenn wskazał, że kongres nie ma tak szerokiego wymiary, jak choćby organizowane co dwa lata zjazdy katolików niemieckich - Katholikentage. Jego zdaniem równocześnie to wielkie wydarzenie jest częścią toczącego się w Niemczech procesu dialogu, w ramach którego Kościół katolicki pragnie przepracowania i oczyszczenia po skandalach nadużyć seksualnych wobec nieletnich. "Oczywiście nie musimy skandali nadużyć w stawiać w centrum każdego wydarzenia. Chodzi o coś więcej, o głębokie religijne oddziaływanie na ludzi, o którym obecnie prawie w ogóle nie myślimy" - powiedział bp Glenn.

Kard. Meisner w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA powiedział: "Po strasznych skandalach molestowania seksualnego czułem, że Kościół w Niemczech potrzebuje koniecznie zadumy nad Panem. Osobiście rozmawiałem z wszystkimi ofiarami, o ile było to możliwe. Po spotkaniach pytałem siebie, kto może uzdrowić te zranienia. Ja tego nie mogę. To może zrobić sam Pan. Mamy Go wśród nas w sakramencie ołtarza, w eucharystycznej postaci chleba i wina".

Między rozpoczęciem Kongresu Mszą św. w kolońskim centrum kongresowym, w którym wystawiony będzie duży podświetlany krzyż w środę wieczorem a jago zakończeniem Eucharystią na stadionie Rheinenergie w niedzielę 9 czerwca zaplanowano 800 różnych wydarzeń: obok mszy św., nabożeństw, 80 katechez w zabytkowych kościołach będą się odbywały seminaria i fora dyskusyjne. W piętnastu z nich będzie możliwość ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty. W gotyckiej katedrze w godzinach wieczornych i nocnych odbywać się będą wieczory medytacyjne pod hasłem Lux eucharistica, ponieważ medytacji towarzyszyć będą specjalne instalacje świetlne. Kongres wzbogaci bogaty program kulturalny: koncerty, wystawy, przedstawienia, projekcje filmów i odczyty.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-05 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Narodowym Kongresie Trzeźwości

Andrzej Hrechorowicz/KPRP

"Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu" - pod takim hasłem w dniach 21-23 września na UKSW w Warszawie odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?