Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: Msza św. w intencji Benedykta XVI

Włodzimierz Rędzioch

Nie przyniesiemy Boga do centrum tego świata, jeśli będziemy ludźmi nieracjonalnymi – mówił w bazylice franciszkanów w Krakowie ks. prof. Robert Woźniak. Jeden z najlepszych znawców myśli i nauczania Benedykta XVI, przewodniczył Mszy św. w intencji obchodzonych dzisiaj urodzin papieża seniora.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na placu przed Oknem Papieskim stanęła ławeczka dedykowana papieżowi Benedyktowi XVI. Wyryty jest na niej napis „Bądźcie świadkami piękna Boga”. Słowa te zostały zaczerpnięte z przemówienia Benedykta XVI do franciszkanów, które wygłosił w 2009 r. w Castel Gandolfo z okazji 800-lecia Zakonu św. Franciszka. Do nich odniósł się ks. prof. Robert Woźniak w homilii.

Podkreślał, że zdanie to wyraża „samo serce dzieła, życia i myśli Benedykta XVI, jednego z największych przewodników Kościoła w czasach zamętu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja podkreślał, że od początku swojego kapłaństwa Józef Ratzinger walczył o to, żeby Bóg był w centrum naszego życia. - W Europie zachodniej toczyła się wówczas wielka wojna światopoglądowa. Na zewnątrz Kościoła, ale także wewnątrz, walczono o to, by bardziej koncentrować się na tajemnicy człowieka niż na tajemnicy Boga. Dziś, gdy patrzymy na życie społeczne w Polsce, też widzimy tendencję do tego, by człowiek był absolutnym centrum wszechświata, także tego Bożego i kościelnego świata – zauważył kapłan.

Reklama

Wiedział, że nie ma piękna bez postawienia Boga w centrum, że świat, także ten świat ludzkiego doświadczenia wewnętrznego, może stawać się chaosem, że będzie mu brakowało piękna, że będzie zeszpecony wtedy, kiedy Bóg zostanie odłożony na margines – nauczał ks. Woźniak.

Jak podkreślał, papież Benedykt XVI nauczał, że aby zrozumieć chrześcijaństwo, trzeba je czytać „według wyznania wiary, a nie według nowożytnych pomysłów myślicieli, speców od reklamy czy życia politycznego”. -

Jeśli chcecie spotkać Boga i odnaleźć w Nim centrum życia, musicie zacząć czytać Biblię. Nie jak racjonaliści czy filolodzy! Musicie otworzyć ją jako księgę, w której mieszka Duch Boga

Podziel się cytatem
– streszczał papieskie przesłanie.

Ks. prof. Woźniak podkreślał, że papież Benedykt XVI uczy także tego, że aby być teologiem, trzeba kochać. - W teologię zaangażowane jest przede wszystkim życie, ludzka wola, otwartość człowieka, który chce pozwolić Bogu przeniknąć do samej głębi swojej tajemnej istoty – mówił duchowny. Dodał, że dla Ratzingera, podobnie jak dla św. Franciszka z Asyżu, największym ideałem piękna jest Chrystus Ukrzyżowany, czyli „piękno, którego kształtem jest miłość ofiarująca samego siebie”. - Jeśli mamy być świadkami Bożego piękna to musimy być ludźmi, którzy kochają podobnie jak kochał Jezus, oddając samego siebie – mówił kapłan. Trzecim aspektem myśli papieża Benedykta XVI, na który zwrócił uwagę kaznodzieja, jest rola rozumu w życiu chrześcijańskim. - Koronawirus pokazuje dzisiaj ogromną dozę wiary odłączonej od myślenia. Rozum dał nam Bóg i to Bóg chce, żebyśmy myśleli – wyjaśniał. - Bóg nie może stać w centrum mojego życia, jeśli nie myślę. Przyjście Boga do człowieka zawsze otwiera rozum na horyzonty nieskończone. Być dzisiaj świadkami piękna Boga oznacza w wierze swojej prowadzić prawdziwe życie intelektualne, na miarę każdego z nas. Każdy musi myśleć, jeśli chce wierzyć – uwrażliwiał. - Nie przyniesiemy Boga do centrum tego świata, jeśli będziemy ludźmi nieracjonalnymi, jeśli zbudujemy naszą wiarę i życie społeczne tylko na jakichś uczuciach, na jakichś widzimisię – dodał.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-04-16 18:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Płk „Różyczka” ma urodziny

Arch. Stowarzyszenia Odra-Niemen

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

Od wieków chodzi o świadectwo wiary

2024-05-08 20:16
Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

ks. Łukasz Romańczuk

Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

Uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika była okazją do świętowania w parafii św. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu. Tego dnia młodzież z tej parafii oraz św. Mikołaja przyjęła sakrament Bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku