Reklama

Wiadomości

Donald Trump: rozmawiałem z przywódcami Polski, Korei Południowej i Bahrajnu

PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał w sobotę telefonicznie z przywódcami Polski, Korei Południowej i Bahrajnu. Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Trumpem dotyczyła współpracy w dobie epidemii - przekazał PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trump napisał na Twitterze, że w sobotę rozmawiał z "przywódcami różnych państw", w tym Polski, Korei Południowej oraz Bahrajnu. Dzień wcześniej odbył rozmowę z prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopezem Obradorem o "wielu sprawach".

Obrador przekazał w piątek, że Trump obiecał sprzedać Meksykowi co najmniej tysiąc respiratorów do końca kwietnia. Prezydent USA kilkukrotnie deklarował, że w przypadku nadwyżki produkowanych obecnie masowo w Stanach Zjednoczonych respiratorów dostawy tych medycznych urządzeń zostaną zapewnione innym państwom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę telefonicznie z prezydentem Donaldem Trumpem o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej - przekazał PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Podziel się cytatem

Jeśli chodzi o współpracę dwustronną - mówił Szczerski - poruszono trzy tematy. Pierwszym z nich jest współpraca instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. "Tutaj jest deklaracja otwartości strony amerykańskiej na współpracę z polskimi ekspertami i wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę" - podkreślił minister.

"Po drugie, kwestia nowoczesnych, szybkich testów na koronawirusa, które Polska chce pozyskać z USA. Tu jest otwartość strony amerykańskiej na taką współpracę w dostarczeniu do Polski tych nowoczesnych testów" - przekazał Szczerski.

Trzecia kwestia odnosząca się do współpracy dwustronnej - poinformował Szczerski - dotyczy wysłania polskiej misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Jak mówił, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ ap/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

2020-04-18 18:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA/ Trump: będziemy wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy

2025-07-14 17:47

PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Więcej ...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Papież modli się za ofiary tajfunu na Tajwanie i przekazuje im pomoc

2025-07-16 16:27

Vatican Media

Jak poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, Ojciec święty modli się za ofiary i poszkodowanych wskutek tajfunu, który nawiedził Tajwan. Leon XIV poprosił też Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia o wyasygnowanie dla nich konkretnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...