Reklama

Aktualności

Papież wzywa do modlitwy o pokój i zakończenie pandemii w jedności z Maryją z Fatimy

YouTube

Do modlitwy do Maryi Panny o wytrwanie w miłości Boga i bliźniego wezwał wiernych Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej 13 maja w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypomniał, że w dniu dzisiejszym przypada wspomnienie Matki Bożej z Fatimy, która po raz pierwszy ukazała się trójce pastuszków w tej małej portugalskiej wiosce 13 maja 1917 r. Zachęcił do modlitw o pokój na świecie i o ustanie pandemii koronawirusa. Podobnie jak w poprzednich tygodniach również dziś cotygodniowe spotkanie papieża z wiernymi z całego świata odbyło się w systemie "on-line", a swoją katechezę wygłosił on z Biblioteki Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

"W rocznicę pierwszego ukazania się [Maryi] małym widzącym z Fatimy zachęcam Was do błagania Maryi Panny, aby każdy z was trwał w miłości do Boga i bliźniego" – powiedział Ojciec Święty, streszczając swe nauczanie w języku włoskim.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Trzy lata temu, w tym samym dniu odprawił on uroczystą Mszę św. w tym najsławniejszym sanktuarium portugalskim dokładnie w setną rocznicę pierwszego objawienia w Cova da Iria. W czasie tamtej liturgii ogłosił świętymi Franciszka i Hiacyntę Marto – dwoje pastuszków, którym wraz z ich kuzynką Łucją (Lúcia) dos Santos ukazywała się "Przepiękna Pani”.

Dziś w pozdrowieniach dla pielgrzymów języka portugalskiego papież przypomniał postać Maryi Panny, zachęcając do przeżycia tego maja, modląc się codziennie “z większą intensywnością i wiernością”, zwłaszcza odmawiając różaniec, “jak to zaleca Kościół, w duchu posłuszeństwa pragnieniu ciągle powtarzanemu w Fatimie przez Matkę Bożą”: pod Jej opieką “bóle i udręki życia będą bardziej znośne”, idąc za nauczaniem Chrystusa.

Reklama

Nie tylko Franciszek łączył się z wiernymi za pośrednictwem przekazu telewizyjnego i internetu. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią Covid-19 również m.in. tegoroczne uroczystości w samej Fatimie odbywały się w ten sam sposób. Po niedawnym poświęceniu "on-line" Portugalii Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi odwołano tradycyjną międzynarodową pielgrzymkę do Fatimy. Zamiast niej dziś w nocy odbyła się bezpośrednia transmisja modlitwy różańcowej a przed południem w bazylice Matki Bożej Różańcowej biskup Leirii-Fátimy kard. António Augusto dos Santos Marto przewodniczył międzynarodowej Mszy św., której uczestników pozdrowił Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.

Za pośrednictwem redakcji portugalskiej Radia Watykańskiego kardynał zwrócił się do wiernych języka włoskiego, którzy nie mogli przybyć do Fatima z powodu – jak to określił – "ciężkiej próby", jaką jest pandemia. Zapewnił, że zawierzył ich "oblicza" i ich "cierpienia" Maryi, aby Jej "macierzyńska pomoc" dała wszystkim "siłę do pokonania" tego zagrożenia.

Własne przesłanie z Fatimy przekazał też 13 bm. rektor tego sanktuarium "o wymiarze światowym" ks. Carlos Cabecinhas, wzywając wiernych do bycia “jednego serca”. Przypomniał, że również rok 1917 był okresem pandemii, gdy szalała grypa zwana "hiszpanką". W Fatimie Maryja “przyniosła orędzie nadziei w czasie tak samo naznaczonym licznymi wstrząsami. «Nie zniechęcajcie się, nigdy was nie opuszczę. Moje Niepokalane Serce będzie twoim schronieniem i drogą, która zaprowadzi cię do Boga», powiedziała wówczas Matka Boża Łucji” – zauważył ks. rektor.

Podkreślił, że nadzieja jest orędziem z Fatimy dla wszystkich mężczyzn i kobiet świata. A nawiązując do rzeczywistości roku 2020 stwierdził: “Niech ta nadzieja na odmienne dni zachęca nas i prowadzi do dnia, w którym z pewnością będziemy mogli znów zebrać się razem w Cova di Iria, aby wspólnie świętować swoją wiarę”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-05-13 18:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: nikt nie może zbawić się sam - wszyscy potrzebujemy usprawiedliwienia

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

Materiał prasowy

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...