Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: dwa tysiące chorych przybyło na ogólnopolską pielgrzymkę

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem ok. dwóch tys. osób na Jasnej Górze trwa 48. Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych. Spotkanie tradycyjnie odbywa się 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

W kazaniu abp senior Damian Zimoń z Katowic przypomniał, że cierpienia nie da się uniknąć, jest ono nieodłącznym elementem życia, ale ważne, by ono prowadziło nas do zbawienia. Przypomniał postać bł. Jana Pawła II, który winien być dla nas wszystkich wzorem w przyjmowaniu krzyża choroby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Cierpienie do niego tak przylgnęło, samo umieranie, on nam to pokazał, nie tylko o tym mówił. Trzeba nam patrzeć nie tylko w oczy Matki, która na weselu w Kanie widziała potrzeby i braki, ale także w oczy tego wielkiego błogosławionego – mówił abp Zimoń.

Kaznodzieja dodał, że także obecny papież Franciszek pokazuje nam co zrobić z cierpieniem, którego nie unikniemy, ale które może nas uświęcić i doprowadzić do zbawienia „czego musimy wszyscy sobie życzyć”.

Z kolei Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych, ks. Wojciech Bartoszek przypomniał, że chorzy wnoszą wielki wkład w życie Kościoła przez swoje cierpienie, krzyż oraz apostolstwo. Podziękował za wszystkie ofiary cierpienia i świadectwo przylgnięcia do Chrystusowego krzyża.

Mszy św. miał przewodniczyć abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, ale do pielgrzymów dotarła wiadomość, że ksiądz arcybiskup jest w szpitalu. W zastępstwie Eucharystię odprawił abp senior Damian Zimoń, a wśród intencji mszalnych znalazła się modlitwa o zdrowie dla abp. Skworca.

Do sanktuarium przyjechali chorzy z całej Polski - ok. 2 tys. osób. Pielgrzymowanie umożliwiała im często pomoc opiekunów i wolontariuszy, rodzin i przyjaciół. Duża część uczestników pielgrzymki na co dzień zaangażowana jest w działalność Apostolstwa Chorych.

Stowarzyszenie Apostolstwo Chorych działa od prawie 80 lat, przede wszystkim poprzez wydawany miesięcznik. Jego celem jest pomoc w twórczym przeżywaniu cierpienia. Założyciel Apostolstwa Chorych, ks. dr Michał Rękas uważał, że "Apostolstwo Chorych ma za cel uczynić z chorych apostołów przez przyjęcie, znoszenie i ofiarowanie cierpień za Kościół i zbawienie dusz. Apostolstwo podnosi chorego na duchu, ukazuje mu wielkie możliwości pracy twórczej mimo choroby i przez chorobę, uczy chorego cierpieć dobrze, po chrześcijańsku".

Reklama

Do wspólnoty należy ok. 45 tys. osób. Aby zostać członkiem Apostolstwa trzeba spełnić trzy warunki: przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej; znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku w zjednoczeniu z Jezusem; ofiarować je Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół, Ojczyznę i w intencji Ojca Świętego.

Jak poinformował krajowy duszpasterz Apostolstwa w tym roku świadomą modlitwą ofiary cierpienia objętych zostało 30 misjonarzy i 28 neoprezbiterów z trzech różnych polskich diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-06 17:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dekanalny Dzień Chorych w Wieluniu

Zofia Białas

ak każe tradycja ustanowiona przez ks. abpa Stanisława Nowaka w 1993 roku, we wrześniu, w archidiecezji częstochowskiej do sanktuariów maryjnych i na kalwarie pielgrzymują ludzie chorzy i starsi wiekiem. W dniach od 12 –2 0 września odbywają się pielgrzymki dekanalne.

Więcej ...

Biskupi o lekcji religii, ochronie życia i ochronie małoletnich - konferencja po 398. zebraniu plenarnym KEP

2024-06-12 18:31

flickr.com

Lekcje religii, katecheza parafialna, ochrona życia i prace nad standardami ochrony małoletnich, w tym prace nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce - te tematy podjęte na zakończonym dziś 398. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski podsumowali biskupi na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.

Więcej ...

Kazanie Biskupa Polowego wygłoszone podczas pogrzebu śp. sierż. Mateusza Sitka, żołnierza ugodzonego nożem na granicy polsko-białoruskiej

2024-06-13 16:06

PAP/Albert Zawada

Do bicia pięścią w zamkniętą bramę można by porównać to, co wielu z nas, w pierwszym rzędzie Rodzice i najbliżsi śp. Mateusza, przeżywało w ostatnim czasie. Kołataliśmy, biliśmy nie dawaliśmy spokoju Panu Bogu poprzez nasze modlitwy płynące do Niego szerokim nurtem. Otwarła się brama, ale nie ta, o której myśleliśmy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Chrystus przychodzi dzisiaj, aby nam powiedzieć, że...

Wiara

Chrystus przychodzi dzisiaj, aby nam powiedzieć, że...

Św. Antoni

Święci i błogosławieni

Św. Antoni

Biskup Polowy: Niech ofiara z życia Mateusza mobilizuje do...

Kościół

Biskup Polowy: Niech ofiara z życia Mateusza mobilizuje do...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Wiara

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Warszawa: Msza św. w intencji zmarłego szer. Mateusza...

Kościół

Warszawa: Msza św. w intencji zmarłego szer. Mateusza...