Reklama

Jasna Góra

302. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę

Monika Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

302. Warszawska Pielgrzymka Piesza jest już na Jasnej Górze. W organizowanej i prowadzonej przez paulinów kompanii udział wzięło prawie 7 tys. osób. Tegoroczna pielgrzymka była wezwaniem do wyznawania wiary i życia według jej zasad.

Warszawska Pielgrzymka Piesza prowadzona przez paulinów to matka wielu pielgrzymek diecezjalnych, dzięki której zwłaszcza w czasach komunistycznych ruch pątniczy przetrwał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne rekolekcje odbywały się pod hasłem: „Wierzę i głoszę” i jak powiedział o. Albert Oksiędzki, kierownik pielgrzymki, były zachętą do patrzenia na własne życie przez pryzmat wiary. - To hasło było wezwaniem do tego, żeby przez pryzmat wiary patrzeć na nasze życie, a nie przez pryzmat naszych uczuć, rozumu, bo to wszystko jest tylko chwilowe – powiedział o. Oksiędzki.

Przypomniał, że wiara jest rzeczywistością, która domaga się stałej formacji. – Wiara sprawdza się zwłaszcza w trudnych sytuacjach, w jej perspektywie nie ma rzeczy nierozwiązywalnych, nie ma nicości, ale jest wieczność, jest Ktoś, kto zawsze nam pomoże – powiedział paulin. Zauważył, że chociaż w przeżywaniu wiary pomaga nam wspólnota, także ta pielgrzymkowa, to jednak wiara jest osobistą odpowiedzią każdego z nas.

Reklama

Pątnicy szli 9 dni, pokonując 240 km. Wędrowali w kilku kolumnach: grupach zasadniczych, „15” młodzieżowych i „10” rodzinnych. Tradycyjnie ze stolicy Polski szli także obcokrajowcy m.in. Serbowie, Ukraińcy i Węgrzy, a także spora grupa rodaków będących na emigracji.

Podsumowując pielgrzymkę o. Oksiędzki podkreślił, że była ona prawdziwą „rzeczywistością pokutną”. - Pielgrzymka przebiegała w skrajnościach, z jednej strony tropikalne upały i tropikalne burze, z drugiej zimne poranki i upalne dni, to było ogromne wyzwanie – powiedział kierownik. Dodał, że jest zbudowany i zaskoczony reakcją pielgrzymów, którzy nie tylko nie opuszczali pątniczego szlaku, ale sami organizowali „grupy pomocowe”, które np. dowoziły tych, którzy musieli dłużej odpocząć.

Jedną z intencji ostatniego etapu tegorocznej pielgrzymki warszawskiej, o której mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, była prośba o obecność papieża Franciszka na Jasnej Górze w 2016 r. – Nie ważne czy z Krakowa czy z Warszawy, jak wy, przyjedzie tu Ojciec Święty, czekamy na niego i proszę was, byście o jego obecność się modlili – mówił do pielgrzymów abp Depo podczas Mszy św. w Mstowie.

Do odprawiających rekolekcje w drodze dołączyła ponad 1,5 tys. rzesza tzw. duchowych pielgrzymów, czyli tych, którzy nie mogli wyruszyć fizycznie, ale zobowiązali się do codziennej łączności z pielgrzymami, udziału we Mszy św. i podejmowania dodatkowych wyrzeczeń. Ponad 500-osobową grupę duchową stanowili słuchacze Radia Jasna Góra, którzy przekroczą progi Jasnej Góry wraz z „15 purpurową” niosącą ich intencje.

Reklama

Duchowi pielgrzymi zamiast tzw. wpisowego przynosili przybory szkolne, które przekażemy biednym rodzinom, podopiecznym Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

Pielgrzymka warszawska to jedna z najstarszych i najliczniejszych grup, powszechnie nazywana matką wielu innych. W czasach komunistycznych, kiedy pielgrzymowanie było zakazane, to właśnie warszawska kompania była jedyną, która nie uległa reżimowi i wyruszała do Częstochowy. O. Oksiędzki zauważa, że to, iż cała Polska pielgrzymuje na Jasną Górę i jest to fenomen na skalę światową jest owocem właśnie warszawskiej pielgrzymki.

Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. W 1711 r. Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego przy paulińskim kościele Świętego Ducha w Warszawie poprowadziło pielgrzymkę na Jasną Górę w imieniu miasta prosząc o ocalenie przed szalejącą epidemią. Do dziś w częstochowskim Sanktuarium przechowywana jest srebrna tablica - wotum mieszkańców Warszawy, złożone z prośbą o oddalenie zarazy.

Bractwo organizowało i odbywało pielgrzymki aż do połowy XX wieku, nawet w czasach zaborów. W 1792 r. wojska zaborcze na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic wymordowali wszystkich uczestników pielgrzymki. Pątnicy do dziś w trakcie wędrówki zatrzymują się przy ich zbiorowej mogile.

W 1963 r. władze nie zgodziły się na wyruszenie warszawskich grup, motywując swoją decyzję epidemią ospy na niektórych obszarach Polski. Mimo to do Częstochowy wyruszyła "nielegalna pielgrzymka", którą na Jasnej Górze przywitał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-14 16:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze rozpoczął się tzw. trzeci szczyt pielgrzymkowy

Bożena Sztajner/Niedziela

W czwartym dniu nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę docierają kolejne duże grupy pielgrzymkowe.

Więcej ...

U schyłku kampanii wyborczej - nie zgadzam się z Janem Rokitą

2025-05-25 19:19

Red

„Potrafiłby pan mnie przekonać, żebym poszedł na wybory?” – takie pytanie (przed pierwszą turą wyborów prezydenckich) Robert Mazurek zadał Janowi Rokicie w Kanale Zero. „Chyba bym potrafił” – odparł Rokita (przyznając, że sam zawsze bierze udział w głosowaniu). I rozpoczął swój wywód: „Generalnie chodzenie na wybory jest ok, nie uważam jednak, żeby było to obowiązkiem moralnym, jak biskupi zwykli twierdzić w Polsce regularnie… Zawsze się temu dziwiłem, nawiasem mówiąc, że biskupi, którzy mają się zajmować zbawianiem ludzkich dusz, ciągle opowiadają, że mamy chodzić na wybory i że Pan Bóg nas rozlicza za chodzenie na wybory. To nie jest prawda… Nie uważam, żeby to było obowiązkiem moralnym”. I tu pojawia się kłopot.

Więcej ...

Nabożeństwo Drogi Światła

2025-05-25 22:07
Nabożenstwo drogi światła

Julia Nowińska

Nabożenstwo drogi światła

9 maja 2025 r. w parafii w Nienadówce po raz trzeci odbyła się Doga Światła - niezwykłe nabożeństwo, które z każdym rokiem zyskuje coraz większe znaczenie w życiu duchowym wiernych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Bp Szkudło w Piekarach Śląskich: katolik powinien...

Kościół

Bp Szkudło w Piekarach Śląskich: katolik powinien...

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Leon XIV

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł

Kościół

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW"...