Reklama

Zdrowie

Bp Dydycz upomina się o zasiłki dla opiekunów ludzi starszych i chorych

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za opiekunami osób starszych i chorych, którzy utracili świadczenia pielęgnacyjne wstawia się w specjalnym apelu biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Pozbawienie ich tych środków, to według hierarchy „największe wykroczenia, gdyż uderzają w słabych i potrzebujących, a mimo to służących jeszcze bardziej słabym, jeszcze bardziej potrzebującym”. Czy wolno nam milczeć – pyta bp Dydycz i zwraca się do prezydenta RP o interwencję w tej sprawie.

Biskup zareagował, po tym jak zapoznał się z „Apelem Krzywdzonych na oczach całej Polski” podpisanym w imieniu środowiska opiekunów przez Małgorzatę Trymerską. Kobieta napisała, że walczy o godność matki, chorej na Alzheimera. Opiekuje się nią od 2005 r. a od 2010 r. otrzymywała świadczenie pielęgnacyjne, które obecnie utraciła. Nie może podjąć pracy zawodowej ponieważ kolidowałaby ona z opieką nad chorą matką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liście opisała zmagania opiekunów z problemami związanymi ze zmianą ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zdaniem bp. Dydycza, pozbawienie ok. 250 tys. osób świadczeń pielęgnacyjnych to „decyzje straszliwie krzywdzące”. Hierarcha ubolewa, iż jako powód zmiany ustawy podaje się to, że zdarzały się nadużycia. „To czyja to wina? Tych, którzy poświęcają się dla cierpiących? Chyba nie! To wina tłumu urzędników, którzy przepychając się do nagród i podwyżek są gotowi deptać po słabszych i okłamywać własne sumienia” – pyta drohiczyński hierarcha.

W jego ocenie, „pozbawienie tysięcy osób poświęcających się dla potrzebujących należnego im zaplecza finansowego, woła o pomstę do Boga, a o gniew ludu na ziemi”. - Ale milczeć nie można. I apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli: módlcie się o sprawiedliwość – dodał.

Od 1 lipca, po zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, prawo do zasiłku za opiekę nad niepełnosprawnymi bliskimi utraciły osoby, które przekraczają próg dochodowy 623 złotych na członka rodziny. Natomiast świadczenia pielęgnacyjne - 820 złotych bez względu na dochód - otrzymują tylko rezygnujący z pracy rodzice niepełnosprawnych dzieci oraz osób, które stały się niepełnosprawne w dzieciństwie.

Reklama

Zmiany te wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązująca od początku tego roku, zgodnie z którą zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych. Ustawa wprowadziła też nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony od dochodu rodziny.

Ustawa przewidywała, że osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne przed jej wejściem w życie zachowają do nich prawo przez sześć miesięcy (do końca czerwca). Od lipca świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest już na podstawie nowych przepisów.

W ocenie rzecznika praw obywatelskich nowa ustawa narusza konstytucyjną zasadę zaufania do państwa i prawa oraz zasadę ochrony praw nabytych, dlatego prof. Irena Lipowicz skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

W jej opinii osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne, które w zaufaniu do państwa i tworzonego przezeń prawa podjęły ważne decyzje życiowe dotyczące przerwania lub niepodejmowania zatrudnienia z powodu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, miały prawo oczekiwać ciągłości przyznanego decyzją administracyjną świadczenia. Tymczasem znowelizowane przepisy znacząco ograniczyły krąg uprawnionych do świadczeń, nie przewidując żadnych działań wspomagających dla osób, które utracą zasiłki.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-20 14:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W sobotę otwarcie Muzeum im. o. Mariana Żelazka - misjonarza trędowatych

youtube.com / TV Trwam

W sobotę 12 października bp Szymon Stułkowski poświęci Muzeum im. o. Mariana Żelazka w Chludowie. Polski misjonarz werbista ponad 50 lat pracował wśród trędowatych w Indiach. Uroczystość odbędzie się na terenie Domu Misyjnego Świętego Stanisława Kostki przy ul. Kościelnej 15.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj