Reklama

Niedziela w Warszawie

Ujawniamy. Stołeczny ratusz kontroluje dzielnice ws. działań na rzecz LGBT+

Adobe Stock

Warszawska polityka miejska na rzecz równego traktowania społeczności LGBT+ wchodzi powoli w życie. Jak ustaliła "Niedziela", urzędnicy Rafała Trzaskowskiego rozesłali do burmistrzów dzielnic pismo, w których rozliczają ich z działań na rzecz "równego traktowania" i "antydyskryminacji" od 2018 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Burmistrzowie zostali poproszeni nie tylko o wykaz dotychczasowych inicjatyw na rzecz mniejszości LGBT+, ale także tych planowanych w przyszłości, mimo braku na nie środków. Co można odczytać jako sugestię, że pieniądze mogą się znaleźć. "Proszę o uwzględnienie także tych działań, które planowaliście Państwo w tym obszarze, a na których realizację nie macie w tym momencie zagwarantowanych środków w budżecie dzielnicy" - czytamy w dokumencie, podpisanym przez jednego z urzędników.

Burmistrzowie do 9 października mieli określić, czy inicjatywy wpisują się w Warszawską Deklarację LGBT+, podpisaną przez Rafała Trzaskowskiego i dołączoną do korespondencji. Jak dowiedział się Tygodnik "Niedziela" pismo w niektórych dzielnicach trafiło do dyrekcji szkół i przedszkoli, którzy przekazali je nauczycielom. - To skandaliczne działania - komentuje anonimowo nasza rozmówczyni, pracująca w jednej ze szkół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ratusz do dokumentu załączył tabelę, w której przykładem inicjatyw wpisujących się we wspomnianą Deklarację LGBT+, są warsztaty antydyskryminacyjne dla urzędników miejskich i pracowników jednostek miejskich, w tym Straży Miejskiej. Od 2013 r. w szkoleniach tych wzięło udział ok. 850 osób. Ich koszt to ok. 75 tys. zł. Stołeczne Centrum Komunikacji Społecznej ma przygotować także materiały, wykorzystywane do szkoleń on-line dla pracowników ratusza w kolejnych latach. Jest też rubryka między innymi nt. "wprowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej oraz zgodnej ze standardami WHO" oraz " współpraca z pracodawcami przyjaznymi dla osób LGBT+ i promocja dobrych praktyk".

Filip Frąckowiak, radny m.st. Warszawy podkreśla, że jest to kolejny dokument stołecznego ratusza, który ujrzał światło dzienne. - W oparciu o Warszawską Deklarację LGBT+ pisma te wymuszają na nauczycielach, dyrektorach szkół i burmistrzach dzielnic postawy mające na celu uprzywilejowanie tzw. społeczności LGBT+ względem reszty społeczeństwa - powiedział "Niedzieli" Frąckowiak.

Samorządowiec przypomniał, że w ostatnim czasie uczniowie, którzy w większości są katolikami, mogą czuć się dyskryminowani z powodu działań ratusza. Chodzi o pismo wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej adresowane do stołecznych szkół, z którego wynika, że szkoła ma być świecka, a uroczystości szkolne mają być pozbawione elementów religijnych takich jak modlitwa czy błogosławieństwo księdza. - Na dyrektorach szkół wymuszono, aby w uroczystościach szkolnych nie zapraszano księży. Na jaw wychodzą także kolejne naciski miasta, aby w szkole nie wisiały krzyże czy lekcje religii były na ostatnich godzinach planu zajęć - wylicza Frąckowiak i podkreśla, że w warszawskiej polityce miejskiej na rzecz równego traktowania społeczności LGBT+ w rzeczywistości chodzi nie o antydyskryminację tych osób, ale korzyści polityczne i wyparcie z przestrzeni publicznej ważnych dla chrześcijan symboli.

materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

+1 -3
2020-10-12 18:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

mk

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Austria/ Media: wśród ofiar śmiertelnych zamachu w Grazu jest Polak

2025-06-11 13:24

PAP/EPA/ANTONIO BAT

Wśród ofiar śmiertelnych strzelaniny w Grazu jest nastolatek z polskim obywatelstwem - poinformowały w środę austriackie dzienniki "Kronen Zeitung" i "Die Presse". Reszta zabitych przez zamachowca to Austriacy.

Więcej ...

Papież Leon XIV przyjął na audiencji sekretarza generalnego ONZ

2025-06-11 15:40
Papież przyjął sekretarza generalnego ONZ

PAP/EPA

Papież przyjął sekretarza generalnego ONZ

Dziś rano w Auli Pawła VI Ojciec Święty Leon XIV przyjął na audiencji Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterresa” - poinformowało watykańskie Biuro Prasowe. Następnie Guterres spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Sąd uniewinnił księdza oskarżonego o molestowanie...

Kościół

Sąd uniewinnił księdza oskarżonego o molestowanie...

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Kościół

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Ksiądz z osiedla: moja wypowiedź o aborcji nie miała na...

Kościół

Ksiądz z osiedla: moja wypowiedź o aborcji nie miała na...

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Kościół

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Nowe zjawisko: ks. Popiełuszko… objawia się mieszkance...

Kościół

Nowe zjawisko: ks. Popiełuszko… objawia się mieszkance...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Kościół

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Nowenna do św. Antoniego z Padwy

Wiara

Nowenna do św. Antoniego z Padwy