Reklama

Wiadomości

Czarnogóra: zmarł prawosławny metropolita Amfilochiusz, zakażony COVID-19

Pixabay.com

W czwartek 30 października w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Podgoricy zmarł w wieku 82 lat na skutek infekcji koronawirusem prawosławny metropolita czarnogórski i nadmorski Amfilochiusz - informuje portal Orthodox Times. 6 października duchowny uzyskał dodatni wynik testu na obecność COVID-19. Kilka dni później miał trudności z oddychaniem i został przyjęty do stołecznej kliniki. Przedwczoraj jego stan zdrowia zaczął się pogarszać, wystąpiło ostre zapalenie płuc, co doprowadziło do śmierci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarły odgrywał istotną rolę w życiu kościelnym Czarnogóry, szczególnie po ogłoszeniu przez nią niepodległości w 2006. Rola ta wzrosła jeszcze bardziej po uchwaleniu przez parlament tego kraju w grudniu 2019 nowej ustawy o wolności religijnej i statusie prawnym wspólnot religijnych. Przewiduje ona m.in. przejęcie przez państwo majątku wspólnot wyznaniowych, które nie mogą udowodnić, że były ich własnością przed 1918 r., kiedy to Królestwo Czarnogóry zostało zjednoczone z Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Dokument ten wywołał gwałtowne sprzeciwy Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP), gdyż to jego w największym stopniu dotyczyły nowe rozporządzenia. Zdaniem metropolity, który podlegał SKP, nowa ustawa ma na celu konfiskatę cerkwi i klasztorów serbskich i przekazanie ich niekanonicznemu Czarnogórskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Wkrótce stanął na czele społecznego sprzeciwu z udziałem tysięcy ludzi, którzy niemal codziennie protestowali na ulicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha wygłaszał liczne przemówienia antyrządowe i namawiając do zmian w państwie, co pozostawało w jaskrawej sprzeczności z formalnym zakazem prowadzenia działalności politycznej przez duchowieństwo. Działania te wpłynęły na sytuację polityczną w Czarnogórze i na wybory parlamentarne 30 sierpnia, przegranych przez Demokratyczną Partię Socjalistów obecnego prezydenta Milo Đukanovicia.

Przyszły metropolita urodził się jako Risto Radović w Bare Radovića w Dolnej Moraczy, w Królestwie Jugosławii (na terenie dzisiejszej Czarnogóry) 7 stycznia 1938 r. Ukończył Akademię Duchowną św. Sawy w Belgradzie w 1962 oraz filologię klasyczną na Uniwersytecie Belgradzkim. Pogłębiał studia na Uniwersytecie Starokatolickim w Bernie i w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. Następnie przez 7 lat przebywał w Grecji, obsługując parafie w Spanie i Koropionie. Tam też uzyskał doktorat na podstawie rozprawy o św. Grzegorzu Palamasie. W 1967 złożył wieczyste śluby zakonne na Athosie, przyjmując imię zakonne Amfilochiusz. W 1968 w Argostoli przyjął mnisze święcenia kapłańskie (hieromnich) i wkrótce potem otrzymał godność archimandryty. W latach 1975-76 wykładał w rosyjskim Instytucie św. Sergiusza z Radoneża w Paryżu, a w latach 1976-85 pedagogikę prawosławną (katechetykę) w Akademii Duchownej św. Jana Teologa w Belgradzie i był dziekanem tamtejszego wydziału teologicznego.

Reklama

W latach 2006 i 2008 został doktorem honoris causa odpowiednio Moskiewskiej Akademii Teologicznej i Instytutu Teologicznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

W maju 1985 Święty Synod SKP powołał go na biskupa eparchii (diecezji) banackiej. Sakrę, czyli chirotonię przyjął 29 grudnia tegoż roku. W swej eparchii organizował otwarte wykłady i dyskusje, w których poruszał tematykę religijną oraz związki prawosławia z kulturą serbską.

W rezultacie w 1988 władze Wojwodiny oskarżyły go o skłonności „antysocjalistyczne, antykomunistyczne i nacjonalistyczne” oraz o „dążenie do politycznego uświadamiania Serbów południowego Banatu”. 30 grudnia 1991 roku został powołany na arcybiskupa cetinjskiego oraz metropolitę czarnogórskiego i nadmorskiego.

Był członkiem Związku Pisarzy Serbii i Czarnogóry. Na terenie swojej eparchii prowadził ożywioną działalność misyjną, zorganizował wydawnictwo eparchialne i radio Święta Góra. Władał językami greckim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i włoskim. Doprowadził do odnowienia szeregu świątyń zniszczonych w okresie rządów komunistycznych w Jugosławii, jak również do budowy zupełnie nowych cerkwi i monasterów oraz do ponownego akademii duchownej zamkniętej przez władze Jugosławii w 1945.

15 maja 2008 Synod Biskupów Serbskiego Kościoła Prawosławnego wybrał go na swego tymczasowego przewodniczącego z powodu długotrwałej choroby ówczesnego patriarchy Pawła. Po jego śmierci od 15 listopada 2009 do 22 stycznia 2010 pełnił funkcję strażnika Tronu Patriarszego, z której automatycznie ustąpił po wybraniu nowego patriarchy Ireneusza. Metropolita Amfilochiusz był określany jako największy, właśnie obok Ireneusza, współczesny autorytet moralny spośród duchownych SKP.

Podziel się:

Oceń:

2020-10-30 19:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bałkański klejnot

Cerkiew św. Łukasza na kotorskiej starówce i widoczna nad nią twierdza św. Jana

Margita Kotas

Cerkiew św. Łukasza na kotorskiej starówce i widoczna nad nią twierdza św. Jana

Czarnogórski Kotor nazywany jest perłą Adriatyku, a swoją urodą dorównuje chorwackiemu Dubrownikowi. Jednak nie tylko urodą słynie – dzięki swym fortyfikacjom i determinacji obrońców oparł się imperium osmańskiemu.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...