Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski na zakończenie XV Dni Jana Pawła II: Papież uczy nas poznawania Chrystusa, abyśmy tę lekcję przekazywali kolejnym pokoleniom

diecezja.pl

Jan Paweł II przez całe swoje życie poznawał Chrystusa, uczy nas tego poznawania, abyśmy tę lekcję w pokorze przekazywali kolejnym pokoleniom i w ten sposób wpisywali się w przedziwny ciąg pokoleń – mówił abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski w czwartek wieczorem sprawował Eucharystię w papieskim sanktuarium na Białych Morzach na zakończenie XV edycji Dni Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał swoją jedność i tożsamość z ojczyzną. „Tak będzie śpiewał wraz z wami, umiłowani rodacy, ten papież, krew z waszej krwi i kość z waszej kości” – mówił Ojciec Święty w Gnieźnie w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski. Arcybiskup zauważył, że w tym zdaniu pobrzmiewa zarówno echo słów Adama na widok Ewy, ale także echo Katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma oraz słów kard. Johna Henry’ego Newmana, gdy mówił o godności kapłanów, w swym człowieczeństwie nie różniących się od tych, do których zostali posłani. Metropolita zaznaczył, że identycznych sformułowań użyli również marszałek Józef Piłsudski oraz Wojciech Korfanty, kiedy w 1921 r. wzywał do III Powstania Śląskiego.

– W tym sformułowaniu widzimy poczwórne wyrażenie tożsamości, jedności i ciągłości: tożsamości w człowieczeństwie, tożsamości w tym samym ludzie Bożym zrodzonym z przebitego boku Chrystusowego, tożsamości między kapłanami, a ludem Bożym i tożsamości tego samego zatroskania o ojczyznę i poczucie, że krew naszych przodków, wzywa kolejne pokolenia Polaków, by były wierne i gotowe do podobnych czy nawet większych zmagań – mówił metropolita krakowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W dalszej części homilii abp Marek Jędraszewski przywołał poemat Myśląc Ojczyzna. Metropolita zauważył, że Karol Wojtyła jedność i tożsamość z ojczyzną wyrażał myśląc o wspólnym języku, tej samej ziemi, tworzonej od ponad tysiąca lat historii łączącej kolejne pokolenia Polaków, ale także mówiąc o odpowiedzialności za tworzenie i pomnażanie wspólnego dobra i o konieczności tej samej postawy czuwania.

Arcybiskup podkreślał, że zakorzenienie w przeszłości i teraźniejszości dawało Karolowi Wojtyle fundament do myślenia z nadzieją o przyszłości. On wybiegał ku przyszłości paschalnej, ku zmartwychwstałemu Chrystusowi. Jan Paweł II poznawał Chrystusa, na wzór św. Pawła Apostoła, który mówił: „wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego” (Flp 3, 8a). Ojciec Święty, aby coraz pełniej służyć Bogu i Kościołowi poznawał przez całe swoje życie Chrystusa, a robił to poprzez studium teologii, osobistą modlitwę, pracę, cierpienie; poznawał Chrystusa w tajemnicy krzyża i w tajemnicy Bożego miłosierdzia.

– Przez całe swoje życie poznawał Chrystusa, uczy nas tego poznawania, abyśmy tę lekcję w pokorze przekazywali kolejnym pokoleniom i w ten sposób wpisywali się w ten przedziwny ciąg pokoleń, który tak pięknie wyrażają słowa „krew z waszej krwi, kość z waszej kości, ciało z waszego ciała” – zakończył arcybiskup.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci papieża Polaka i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Wydarzenia te wpisują się w akademickie obchody 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. XV edycja Dni Jana Pawła II odbyła się w dniach 3-5 listopada 2020 r. i przebiegała pod hasłem „Jan Paweł II. Co dalej?”.

Podziel się:

Oceń:

2020-11-05 20:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II (MediaRoom)

Zamek Królewski w Warszawie

archiwum Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie

Spotkanie online 23 marca, godz. 11.00.

Więcej ...

Papież do sióstr zakonnych: zasiewajcie ziarna dobra

2025-06-30 13:23

Vatican Media

Do zastanowienia się nad tym, jak bardzo Pan zaspokaja pragnienie życia, miłości i światła zachęcił w poniedziałek rano Ojciec Święty siostry zakonne, który przybyły do Rzymu z okazji kapituł generalnych oraz Roku Jubileuszowego.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom

2025-06-30 14:05

meczennicy.franciszkanie.pl

Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Kościół

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką