Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Kryzys Europy wiąże się bezpośrednio także z kryzysem w rodzinie. Nie jest przesadą stwierdzenie, że rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach - mówił kard. Stanisław Dziwisz 13 września podczas otwarcia XIII konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, która rozpoczęła się w Tomaszowicach koło Krakowa. W dwudniowym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele rządu, kardynałowie, biskupi i przedstawiciele parlamentu europejskiego. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Rodzina we współczesnej Europie”.

„Kościół krakowski wydał wiele wybitnych postaci, gigantów ducha, a pośród nich świętych i błogosławionych” - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas swojego wystąpienia. „W ten duchowy pejzaż wpisał się niewątpliwie w sposób wyjątkowy, Karol Wojtyła, jako intelektualista i pasterz” - mówił metropolita krakowski. „Jego obecność i działalność w naszym mieście przypadła na trudne czasy dwóch totalitaryzmów. Może dlatego był tak wrażliwy na sprawy człowieka, jego godności i praw” - zaznaczył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem kardynała temat konferencji, czyli rodzina we współczesnej Europie należy do najbardziej aktualnych, stanowiących przedmiot nie tylko zwykłego zainteresowania, ale najwyższej troski wszystkich, którym leży na sercu przyszłość naszego kontynentu.

„Kryzys Europy wiąże się bezpośrednio także z kryzysem w rodzinie. Nie jest przesadą stwierdzenie, że rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach” - powiedział kard. Dziwisz.

„Przez całe wieki nikt nie podważał wzorca rodziny opartego na prawie naturalnym, a więc na małżeństwie jako wspólnocie miłości i życia mężczyzny i kobiety. Taka wspólnota ze swej natury była otwarta na przekazywanie życia. Rodziny tworzyły pierwotne, podstawowe komórki szerszych wspólnot, społeczności lokalnej, narodu oraz wspólnoty wartości i tradycji Europy” - podkreślił metropolita krakowski.

Reklama

Dodał też, że dzisiaj z niepokojem patrzymy na procesy i zmiany, które nie idą w kierunku umacniania rodziny, ale jej dezintegracji, rozmywania jej tożsamości. „Ten proces dezintegracji ulega przyspieszeniu przez wprowadzanie ustaw z gruntu przeciwnych naturalnej i chrześcijańskiej koncepcji małżeństwa i rodziny” - mówił kardynał.

Odnosząc się do tego wymienił m. in. skomplikowane prawa inspirujące się ideologią gender, sprzyjanie powstawaniu związków partnerskich jednopłciowych i zrównanie ich w prawach i przywilejach z małżeństwami.

„Niemniej niepokojące są pewne programy edukacji seksualnej przeciwne chrześcijańskiej wizji człowieka i przekonaniu rodziców” - mówił hierarcha i dodał, że te programy docierają do bezbronnych dzieci i mogą wyrządzić im niepowetowaną krzywdę, deformując ich sumienia, ich poczucie odpowiedzialności.

Według hierarchy bez odrodzenia rodzin trudno będzie myśleć o odrodzeniu Europy w sferze ducha i istotnych wartości, które rzeźbiły oblicze naszego kontynentu i wielu narodów.

W trakcie dwudniowej konferencji uczestnicy będą rozmawiać m. in. o rodzinie i jej znaczeniu z perspektywy chrześcijaństwa.

Wśród zagadnień jakie poruszą prelegenci będzie także: „małżeństwo versus związek partnerski – czym jest rodzina?” oraz „gender – nowa etyka czy ideologia”. Zaplanowano także panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą rozmawiać o kierunkach dla polityki rodzinnej w Unii Europejskiej.

Konferencja odbywa się w Centrum Konferencyjnym "Dwór w Tomaszowicach". Inicjatorem cyklu tych konferencji jest bp Tadeusz Pieronek. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu, grupa EPL

Podziel się:

Oceń:

2013-09-13 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Marsz dla Rodzin

Organizatorzy Marszu we Wrocławiu

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj