Reklama

Polska

Ks. Mieczysław Stefaniuk laureatem konkursu Proboszcz Roku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mieczysław Stefaniuk z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskiej Zielonce został tegorocznym laureatem piątej edycji Konkursu Proboszcz Roku. 74-letni kapłan został wybrany przez Kapitułę z grona kilkuset kandydatów zgłoszonych przez parafian z całego kraju. Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbyła się odbyła w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Ks. Stefaniuk jest duszpasterzem w parafii Matki Bożej Częstochowskiej od 1986 r. Jak podkreślają parafianie dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu parafia tętni życiem, bowiem istnieją w niej różne formy duszpasterstwa, angażujące dzieci, młodzież i dorosłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działalność ks. Stefaniuka ma także konkretny wymiar społeczny: wprowadził w parafii i w mieście szereg zwyczajów włączając do działania całe rodziny: konkursy na szopki, palmy wielkanocne, kolędowanie z gwiazdą.

Obejmuje opieką spotkania dzieci niepełnosprawnych i wypoczynek najbardziej potrzebujących dzieci z Zielonki, współorganizuje akcje przygotowywania świątecznych paczek dla najuboższych, akcje charytatywne, zbiórki dla poszkodowanych i potrzebujących.

Parafianie podkreślają, że dzięki ks. Stefaniukowi istnieją wmieście dzieła promieniujące poza obszar miasta: stacja Caritas, Dom Samotnej Matki, Dekanalny Dom Pomocy Małżeństwu i Rodzinie. Patronuje też innym dziełom i niezmordowanie aktywizuje grono osób angażujących się w konkretne dzieła na rzecz bliźniego.

W parafii działają m.in.: Grupa Modlitewna o. Pio, Kółka różańcowe, neokatechumenat, Koło misyjne, Podwórkowe Kółka Różańcowe, Rodziny Nazaretańskie, Ruch Światło-Życie, Zespół charytatywny, Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego.

W tym roku ks. Mieczysław Stefaniuk obchodzi 50-lecie kapłaństwa. „Przez 27 lat proboszcz jest nie tylko liderem skupiającym ludzi młodych i starszych w dzieła parafii, ale też troszczy się o ludzi spoza parafii potrzebujących różnego wsparcia” - napisali wierni zgłaszając swojego proboszcza do tegorocznego Konkursu.

Reklama

„Jest dla nas jak ojciec troszczący się zarówno o dobro duchowe jak i egzystencjalne swoich dzieci” - podkreślają parafianie ks. Stefaniuka. Dodają, że ich proboszcz dba zarówno o wzrastanie parafian w wierze poprzez organizowanie rekolekcji, pielgrzymek, nabożeństw, formacyjnych grup duszpasterskich, jak i spieszy z wszelką pomocą w sprawach bytowych, bowiem znany jest z troski o parafian, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Ks. Stefaniuk urodził się w 1939 r. i - jak zaznacza z uśmiechem - ma tyle lat co jego parafia, zatem wszystkie swoje jubileusze przeżywa razem ze swoją wspólnotą, w tym niedawną, 50. rocznicę święceń kapłańskich.

„Robię jedynie to, co wynika z misji kapłana i proboszcza. Czynię to z potrzeby serca, by służyć ludziom” - powiedział KAI ks. Stefaniuk. - Im więcej jest służby tym skuteczniejsza będzie nasza misje - dodaje.

Duże nadzieje Proboszcz Roku wiąże z pontyfikatem papieża Franciszka. „Zadziwia jego franciszkańska prostota. Im Kościół będzie bardziej prosty, ubogi tym skuteczniej może działa” - mówi proboszcz z Zielonki.

Wskazuje przy tym na niebezpieczeństwo błędnej, jednostronnej recepcji słów i postawy papieża. Uważa, że nagłaśnia się zwłaszcza papieskie słowa dotyczące takich kwestii jak celibat, mniej zaś te o Roku Wiary, o potrzebie otwarcia się na Ducha Świętego czy o sakramentach.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-20 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia z zasadami

Karol Porwich

Cieszę się, kiedy wejdę do kościółka, wtedy wydaje mi się, że jestem w raju, aż się chce płakać – mówi Maria Rogaczewska, lat 79.

Więcej ...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji eucharystycznej

Karol Porwich/Niedziela

Poruszanie się procesji w drezynie lub przewodniczenie jej przez kapłana w kabriolecie to duże nadużycia liturgiczne. Takim nadużyciem mogą być też hasła o treści politycznej czy propagandowej umieszczane przy poszczególnych stacjach procesji w Boże Ciało – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teolog liturgii przypomina, że w tę uroczystość katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia. - Zmieniają się konteksty kulturalne i polityczne, ale Chrystus jest ten sam na wieki – podkreśla rozmówca KAI.

Więcej ...

Iść do przodu z Chrystusem

2024-05-30 14:02

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Jak co roku tłumy Sandomierzan oraz turystów zgromadziła procesja eucharystyczna Bożego Ciała, która przeszła główną ulicą miasta z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża do kościoła seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania