Reklama

Wiadomości

Włochy zwiększyły swoje wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

Auschwitz

Bożena Sztajner/Niedziela

Auschwitz

Rząd Republiki Włoskiej zdecydował o zwiększeniu swojego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau o 500 tys. euro – poinformowało w czwartek Muzeum Auschwitz. Z zysków z kapitału finansowane są niezbędne prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„To dowód naszego zaangażowania w konserwację Miejsca Pamięci. (…) Jesteśmy przekonani, że wyłącznie poprzez zachowanie miejsc związanych z Holokaustem, a w szczególności Auschwitz-Birkenau, będziemy w stanie ochronić oraz przekazywać pamięć Szoa. W ten sposób możemy oddać hołd wszystkim, którzy stracili życie w tym okresie, a także zaangażować przyszłe pokolenia po to, aby taka zbrodnia przeciwko całej ludzkości nigdy się nie powtórzyła” – wskazał cytowany w komunikacie Muzeum Auschwitz ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati.

Zdaniem Piotra Cywińskiego, dyrektora Muzeum, a zarazem prezesa Fundacji, „Włochy są krajem, gdzie pamięć o tym okresie historycznym jest bardzo żywa”. „Nie bez powodu w ostatnich latach Włosi byli wśród najliczniej odwiedzających Miejsce Pamięci. Cieszę się, że wspierając nasz fundusz, tworzą podwaliny dla edukacji i wzrostu świadomości dla przyszłych pokoleń” – powiedział Cywiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica zaznaczył, że rząd Włoch jest kolejnym, który mimo trwającej pandemii zdecydował się na istotne wsparcie kapitału wieczystego Fundacji. „Mam nadzieję, że uda nam się przekonać inne państwa do pójścia śladami Rzymu, po to by w pełni móc realizować misję Fundacji - zabezpieczenie konserwacji wszystkich pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz” – powiedział.

Reklama

Obecnie suma dotacji włoskiej dla Fundacji wyniesie 1,5 mln euro, co stawia to państwo wśród siedmiu największych darczyńców.

Misją założonej w 2009 r. Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zabezpieczenie wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim obozie. Dzięki wsparciu blisko 40 państw, a także osób prywatnych możliwe jest finansowanie prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci. Twórcą Fundacji był Władysław Bartoszewski.

Jak podaje na swojej stronie Fundacja, na samym początku jej istnienia niemiecki rząd generalny oraz landy wsparły ją kwotą 60 mln euro. Podczas swojej ubr. wizyty w Miejscu Pamięci, z okazji 10-lecia organizacji, niemiecka kanclerz Angela Merkel zadeklarowała wpłatę kolejnych 60 mln euro.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. miejsce pamięci odwiedziło 104 tys. Włochów. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Podziel się:

Oceń:

2020-12-03 16:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z ziemi polskiej do włoskiej

Włoska margaryna do papieskich kremówek się nie nadaje. Gdy zamawiał je w rzymskiej restauracji arcybiskup Konrad Krajewski, to 30 kg margaryny musiało na pokładzie samolotu dotrzeć tam z Polski – wspomina Jolanta Sanetra.

Więcej ...

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

Więcej ...

Na szczycie jadownickiej góry

2025-07-27 19:56

Marek Białka

Główny celebrans, a zarazem kaznodzieja odpustowy, nawiązał w homilii do wzorowego życia Anny i Joachima - rodziców Matki Bożej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa