Reklama

Kościół

Ks. prof. Mazurkiewicz: czytając papieskie orędzie przypomnijmy sobie uczynki miłosierne względem duszy i ciała

Episkopat.news

- Papież w swoim orędziu zwraca uwagę na konieczność troski wobec drugiego człowieka i na to byśmy pamiętając o tym, że dystans społeczny jest wyrazem tej troski, nie zapominali również o tym, by – na tyle na ile to jest możliwe - być blisko innych – mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW komentując opublikowane dziś papieskie orędzie na 54. Światowy Dzień Pokoju. Ks. prof. Mazurkiewicz podkreśla, że czytając orędzie warto przypomnieć sobie katechizmowe uczynki miłosierne względem ciała i względem duszy, by je praktykować. - Zwłaszcza jeśli chodzi o uczynki miłosierne co do duszy, my jako wierzący jesteśmy niezastąpieni – mówi ks. prof. Mazurkiewicz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w rozmowie z KAI zaznacza, że tegoroczne orędzie papieża Franciszka mieści się w całej tradycji orędzi na Światowy Dzień Pokoju, który jest obchodzony 1 stycznia. Przypomina, że pierwsze słowa Ojciec Święty kieruje do szefów państw i rządów, natomiast tekst ten jest również głosem papieża w kontekście epidemii i formą odpowiedzi na pytanie, co my, jako Kościół w tym szczególnym czasie możemy zrobić.

- Postawa troski – to zasadniczy wątek, który przewija się przez cały ten tekst – stwierdza ks. prof. Mazurkiewicz. Zwraca uwagę na pewną trudność związaną z postawą troski w czasie epidemii. – Z jednej strony jesteśmy wezwani do tego, by zachowywać dystans społeczny, nie wychodzić z domu i by, gdziekolwiek jesteśmy, nosić maskę. Taka postawa jest koniecznym wyrazem troski wobec bliźnich. Z drugiej strony, przy tego typu obostrzeniach relacje z ludźmi się rozluźniają, rozmywa się poczucie wzajemnej odpowiedzialności a nawet – w pewnym sensie – nieznajomy na ulicy przedstawia się jako potencjalne zagrożenie, tym bardziej, że jest zamaskowany – mówi ks. prof. Mazurkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwraca uwagę, że zaufanie między ludźmi rodzi się w momencie, gdy możemy komuś spojrzeć w twarz. – Poprzez twarz poznajemy człowieka i równocześnie w twarzy odczytujemy zobowiązanie – stwierdza.

Reklama

- Jako ludzie i jako katolicy stajemy zatem wobec konieczności pogodzenia tych dwóch zasad - tego wszystkiego, co wynika z odpowiedzialności i konieczności zachowania przepisów sanitarnych ale również wezwania do bliskości wobec drugiego człowieka, dla którego w pewnym sensie gorsze od choroby i śmierci jest porzucenie, samotność i poczucie bycia zapomnianym – wyjaśnia.

Ks. prof. Mazurkiewicz sugeruje również, by czytając papieskie orędzie przypomnieć sobie katechizmowe uczynki miłosierne względem ciała i względem duszy. - Pan Bóg przemawiając poprzez wydarzenia mówi nam, że to jest czas, kiedy ludzie potrzebują pomocy. Cały świat zamienił się jakby w szpital polowy i nie może w tym wszystkim brakować Kościoła – podkreśla. Zwraca uwagę, że uczynki miłosierne względem ciała pełnią nie tylko katolicy i ludzie wierzący, natomiast jeśli chodzi o pełnienie uczynków miłosierdzia względem duszy – jesteśmy jako Kościół niezastąpieni.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-17 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

45 rocznica śmierci bł. ks. Michała Sopoćki - spowiednika św. Faustyny

Każdemu, kto zetknął się z Dzienniczkiem s. Faustyny, zapewne bliska wydała się postać autorki, a także osoba realizatora poleceń przekazanych jej przez Pana Jezusa - ks. Michała Sopoćki. Dziś mija 45 rocznica śmierci tego błogosławionego kapłana

Więcej ...

Świdnica. Dzień skupienia duchowieństwa z udziałem kard. Gerharda Müllera

2024-05-23 15:37
Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, na zaproszenie biskupa Marka Mendyka, z duchowieństwem diecezji świdnickiej spotkał się były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...