Reklama

Jasna Góra

VI Ogólnopolska Pielgrzymka Poligrafów, Drukarzy i Wydawców

BPJG / Magda Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Słowo drukowane nie powinno ranić serca drugiego człowieka. To powinno być słowo nadziei” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 6 października przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z racji VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Poligrafów, Drukarzy i Wydawców.

Mszę św. koncelebrował m.in. ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Wydawnictwa Salezjańskiego i prezes Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich. W pielgrzymce wzięli pracownicy drukarni, wydawnictw, członkowie Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga ze swoim kanclerzem Jackiem Kuśmierczykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Mariusz Frukacz podkreślił, że „bardzo często w naszych czasach doświadczamy tego, że słowo drukowane rani, zadaje ból, a nawet w przez środki społecznego przekazu zadaje śmierć cywilną”. - Tymczasem ludzie potrzebują słowa dobrego, słowa prawdy i umocnienia. Słowo drukowane powinno leczyć rany serca i nieść nadzieję - mówił ks. Frukacz.

Nawiązując do prośby Apostołów skierowanej do Jezusa: „Panie, przymnóż nam wiary”, ks. Frukacz podkreślił, że „potrzebujemy głębokiej i żywej wiary, która polega na osobistym zjednoczeniu z Chrystusem”. - Słowo dobra i miłości płynie z głębokiej wiary i z dobrze uformowanego sumienia. W drukarniach potrzebni są ludzie wiary i sumienia- mówił ks. Frukacz.

Reklama

Redaktor „Niedzieli” przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane podczas pielgrzymki literatów i ludzi pióra na Jasną Górę, 4 maja 1958 r., że „trzeba służyć słowem, by ocierać rany człowieka współczesnego”. - Prymas Tysiąclecia mówił wówczas: „Macie być psami, może jedynymi, którym została jeszcze odrobina miłości do człowieka pokaleczonego i poranionego. Wasz język musi im służyć, gdy ludzie wielcy i wspaniali ucztują w pałacach, już nie widzą człowieka poranionego w Polsce” - przypomniał ks. Frukacz.

Kaznodzieja przypomniał, że „potrzebne jest dzisiaj apostolstwo wydawnicze, o jakim mówili św. o. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Ignacy Kłopotowski i bł. ks. Jakub Alberione”. - Oni słowem drukowanym apostołowali i ewangelizowali. Także dzisiaj drukarnie, wydawnictwa powinny być miejscem, gdzie promuje się dobre i solidne słowo prawdy, słowo nadziei, dobrą nowinę, a nie plewy zła i kłamstwa - podkreślił kaznodzieja.

„Człowiek dzisiaj potrzebuje takiego solidnego, sumiennego słowa, które niesie pewną wartość, jest ukojeniem i wsparciem” - kontynuował ks. Frukacz.

Na zakończenie zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” zaapelował: „Uczmy się też dobrego słowa od Maryi Matki Słowa. Wołajmy za Apostołami: „Panie, przymnóż nam wiary”.

Po Mszy św. w Sali Różańcowej odbyło się spotkanie pielgrzymów z władzami zgromadzenia. W swoim słowie do uczestników pielgrzymki ks. Mariusz Frukacz i ks. Roman Szpakowski SDB zaapelowali o „konieczność współpracy pomiędzy wydawnictwami a drukarniami, by promować dobre słowo, dobre i wartościowe książki”.

Kanclerz Kapituły Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga Jacek Kuśmierczyk podkreślił, że „przyszłoroczna pielgrzymka środowiska drukarzy, poligra fii i wydawnictw na Jasną Górę powinna być tak naprawdę pielgrzymką słowa polskiego”.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Drukarzy na Jasną Górę odbyła się 5 października 2008 r. Głównym celem Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga jest opieka i promocja polskiej kultury i języka, troska o czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie idei zjednoczenia Europy. W Polsce Bractwo Kawalerów Gutenberga działa od 1995 r.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-06 16:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2022, str. 5

Adobe Stock

Więcej ...

Prezydent Duda w Rzymie. Spotka się z papieżem Leonem XIV

2025-07-03 07:32

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda w środę po południu przybył do Rzymu; w czwartek zostanie przyjęty w Watykanie na prywatnej audiencji przez papieża Leona XIV

Więcej ...

Ukraina: siostry niosą pokój i radość pośród cierpienia i niepewności

2025-07-03 16:39

Karol Porwich/Niedziela

W Krzywym Rogu w Ukrainie, w oblężonym regionie Dniepropietrowska, siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi niosą pokój i radość mieszkańcom. Wśród nieustannych dźwięków syren przeciwlotniczych i codziennych trudów wojny, niestrudzenie wydają posiłki ubogim, wspierają miejscowe dzieci i poprzez muzykę tworzą chwile pocieszenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...