Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: obchody Ekumenicznego Tygodnia Biblijnego

ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nie mamy tu przecież trwałego miasta, ale poszukujemy przyszłego" (Hbr 13, 14)- to motto II Śląskiego Ekumenicznego Tygodnia Biblijnego obchodzonego w dniach 7-13 października. W obchody zorganizowane przez Śląski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościół rzymskokatolicki wpisała się również Częstochowa. 13 października wieczorem w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego odbył się koncert organowo-kameralny.

Koncert ten dedykowany m. in. chorej gimnazjalistce Julii połączony został ze świadectwami nt. znaczenie Biblii w życiu człowieka, którymi podzielili się młodzi ludzie: Michał Koper z Kościoła ewangelickiego w Częstochowie i w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego Karolina Podlewska absolwentka dziennikarstwa i komunikacji UKSW w Warszawie i dziennikarka Katolickiego Radia Fiat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Słowo Boże jest dla mnie drogowskazem, które pokazuje mi jak żyć, jak zachowywać się. Jest ono pocieszeniem i ukojeniem w trudnych chwilach życia. Słowo Boże jest dla mnie światłem ostrzegawczym. Z tego słowa rodzi się wiara, która jest czynna w miłości - mówił Michał Koper przedstawiciel młodzieży ewangelickiej.

„Zamiast wertować Słowo Boże trzeba przytulić je sobie do serca i słuchać go.”- mówiła Karolina Podlewska.

- Bóg przez swoje słowo zaczął mówić do mnie. Wcześniej znałam cytaty z Pisma Świętego, ale tak naprawdę nie znałam go. Dla mnie Pismo Święte jest takim motywatorem do tego, żeby lepszym człowiekiem - kontynuowała dziennikarka Katolickiego Radia Fiat.

Odnosząc się do motta obchodów II Śląskiego Ekumenicznego Tygodnia Biblijnego ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie podkreślił, że „Miasta Bożego szukamy przez modlitwę, lekturę Słowa Bożego.”- Chcemy składać świadectwo wierności, jedności i wspólnoty celów, które wyznaczył nam Chrystus - mówił ks. Glajcar.

Reklama

„Słowo Boże zachęca nas do uczynków. Otwiera nas na drugiego człowieka.”- kontynuował Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, który podziękował również Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela” „za jego stałą ekumeniczną obecność w parafii luterańskiej.”

Również ks. dr Jarosław Grabowski diecezjalny referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „kiedy gromadzimy się przy Biblii i muzyce to doświadczamy sacrum.”- To doświadczenie jest bardzo potrzebne w naszej epoce naznaczonej profanum.- mówił ks. Grabowski.

„Biblię nie tylko czytamy, ale staramy się nią żyć. Biblią się modlimy a nie tylko czytamy. Nich każdy kto poszukuje prawdy stanie się pielgrzymem Słowa Bożego.”- kontynuował ks. Grabowski.

Uczestnicy spotkania i koncertu wysłuchali dzieł: Sonata organowa D-dur op. 65 nr 5 Feliksa Mendelssohna-Bartholdiego, La Follia op. 5 nr 12 Arcangelo Corelli, Passacaglia i fuga c-moll BWV 582 Johanna Sebastiana Bacha, Salut d’Amour op. 12 Edwarda Elgara i Alleluja z oratorium „Mesjasz” Georga Friederica Haendla (opracowanie Theodore Dubois). Dzieła te wykonali Zuzanna Lipka (skrzypce) i Karol Mróż (organy).

Podziel się:

Oceń:

2013-10-14 10:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katolicy i luteranie 500 lat po ekskomunice Lutra

W 500. rocznicę ekskomuniki Marcina Lutra ukazało się nowe tłumaczenie na język włoski wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu, podpisanej przez katolików i luteran w Augsburgu w 1999 r. Tekst stanowił decydujący krok w dialogu między katolikami a luteranami. Doprowadził do przezwyciężenia najpoważniejszej różnicy pomiędzy tymi dwoma Kościołami, a mianowicie kwestii usprawiedliwienia. W dokumencie pojawia się stwierdzenie, że nie jest ono dziełem naszych zasług, ale efektem Bożej łaski i wiary w zbawczą moc Chrystusa.

Więcej ...

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania